Enermax Digifanless - nejvýkonnější digitální pasivní zdroj
Seznam kapitol
Dnes se podíváme na něco speciálního, aktuálně nejvýkonnější pasivně chlazený zdroj s digitálními prvky, Enermax Digifanless 550 W. Ten sice stojí více jak ukrutných 6000 korun, nicméně nabízí plnou palbu: vysokou účinnost 80 PLUS Platinum, plně modulární kabeláž, DC-DC měniče, kvalitní osazení…jak na tom tedy Digifanless je?
Úvodní představení
Co mi tentokrát přistálo na stole? Není to nic menšího než dlouho očekávaný Enermax Digifanless 550 W (EDF550AWN), aktuálně nejvýkonnější zdroj s pasivním chlazením a digitálními funkcemi (není tedy přímo digitální, to je něco jiného). Jedná se o zdroj s certifikací účinnosti 80 PLUS Platinum (při 115 V). Enermax se dušuje, že zdroj dokáže poskytnout plný výkon při okolní teplotě 40 °C a přímo také až 605 W v přetížení po dobu 60 sekund. Stejně jako konkurenční Seasonic Platinum Fanless 520 W je i Digifanless 550 W určen pro montáž pouze do skříní do pozice dolů, aby mohl vzduch vstupovat do zdroje přes jeho zadní a boční stěny a horním krytem (kde je obvykle umístěn ventilátor) volně stoupat vzhůru.

Digifanless je tedy +12V zdrojem s DC-DC měniči pro snížení napětí pro větve +3,3 a +5 V, každý z nich poskytne 20 A a kombinovaný výkon 100 W. Pokud správně chápu specifikaci, limit ochrany proti přetížení se na nich dá nastavit v rozmezí 22 a 32 A. U ochrany proti podpětí a přepětí máme běžné hodnoty dle normy ATX, které je v tomto dle mého názoru příliš benevolentní. Reakce až při napětí 13,1-14,5 V na +12 V? Panenko skákavá! Nebo jen 8,5-9,5 V? Jaký počítač dokáže při takovém napětí ještě fungovat? Od „digitálního“ zdroje (jak jej Enermax prezentuje), který má být schopen takové věci řídit, bych čekal něco trochu lepšího než toto.

Dvanáctivoltový zdroj je následně rozdělen do dvou větví po 30 A, rozdělení ovšem můžete vypnout a větve svázat do jedné. Stand-by zdroj poskytuje běžné 2,5 A, větev -12 V pak půl ampéru, to je pěkné, dnes už se tolik výkonu nevidí. Dále už na štítku mám jen spousty rozsypaného čaje. Enermax totiž tento zdroj kompletně navrhnul, ovšem exkluzivně pro něj ho vyrábí Channel Well Technology. Což možná vysvětluje tu cenu okolo šesti tisíc, za exkluzivitu si i čínský výrobce nechá zaplatit (a stejně nemáte žádnou reálnou jistotu, že to neprodá někomu třetímu). Poskytována je pětiletá záruka.

Jak bylo již zmíněno, Digifanless je plně modulární zdroj se speciální regulací, pro kterou má samostatný konektor. To je vlastně běžný USB konektor pro zapojení přímo do desky, ovšem využívá pouze jednoho portu zatímco blokuje všech devět pinů. Chápu proč to tak je - Enermax nechce, aby zákazníci zapojili kabel opačně, na druhé straně tak zbytečně zabíjí využití druhého portu. Enermax navíc používá v podstatě stejnou kabeláž jako u starších zdrojů Platimax, včetně toho 12pinového konektoru který má být „12pinový modulární design pro možná budoucí nové 10/12pinové konektory pro procesory grafické karty“. Jsem trochu skeptický k tomu, že by standard ATX potřeboval další přírůswtek +12V kabelů spíš než odebrání všech těch zbytečných -5V, -12V, +3,3V a +5V větví a pozic v konektoru Main ATX (a jejich náhradu jednou dvojicí +12V vodičů, které už dodají dost výkonu pro cokoli).
Balení a příslušenství
Celopotištěná kartonová krabice popisuje hlavní vlastnosti zdroje. Hlavně se mi líbí ta ikona kondenzátorku s pevným dielektrikem. Zdroj je uvnitř krabice zabalen do bublinkového pytlíku a přidržován v dané pozici pomocí kusů skládaného kartonu, které navíc přidržují i další příslušenství (kabeláž apod.).

Zadní strana opakuje důležité vlastnosti a přidává pár obrázků a nějakou pohádku na dobrou noc. Rovněž je tam tabulka s distribucí výkonu.

