PCTuning Článek

Far Cry 5: zábavnější, uvěřitelnější a děsně návykový

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
3. 4. 2018 03:00 6 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Tak šel čas s Far Cry 2. Vstup do náboženské sekty 3. Nová motivace 4. Vzpomínka na Assassin´s Creeda 5. Psí pomocník 6. Závěrečné shrnutí, hodnocení hry

Tak jsme se dočkali. Společnost Ubisoft se rozhodla oživit zašlý lesk série akčních her Far Cry a tak Far Cry 5 konečně nelze zaměnit s předchozím dílem. Nabídne vám desítky hodin zábavy jen na hlavních misích v otevřeném světě. Na jaké novinky v pátém díle Far Crye narazíte? A jak tyto novinky vyznívají v kontextu celé série?

Reklama
Reklama

Jedním z největších marketingových taháků Far Cry 5 byl příslib psího společníka, který měl pomáhat s likvidací nepřátel i s označováním protivníků na mapě. Skvělá zpráva je, že psí společník skutečně funguje tak, jak slibovaly reklamy. A ještě lepší zpráva je, že není jediný, kdo nám ve Far Cry 5 může pomoci.

Během našeho putování narazíme na spoustu různých postav, které jsou ochotny přidat se k nám do družiny buď dobrovolně, nebo výměnou za splnění některé mise. Tyto postavy pak mají svoje speciální schopnosti a dovednosti, letec se pohybuje vysoko nad vašimi hlavami a na nepřátele sesílá bomby, ostřelovačka si schová na vyvýšenině a pak nepřátele přesně kosí střelami z dálky atd.

Dá se říci, že většina nabízených společníků má hodně osobité schopnosti. A hra vám umožňuje, abyste je do posledního dechu využili. Některé mise se odehrávají pod širým nebem, takže vyhovují letci, některé jsou zase převážně uvnitř, takže v nich můžete využít spíš psa nebo klasického kulometčíka. Na otevřených venkovních pláních pak nejspíše použijete odstřelovačku, zatímco v sevřenějších prostorech zase plamenometčíka atd. Tvůrci tedy nezůstávají pouze u různorodosti, aby si mohli odškrtat, kolik a čeho ve hře mají, ale zároveň se hráče snaží přimět, aby s těmito možnostmi experimentovali, což považuji za velkou výhodu.

Je asi jasné, že kromě AI ovládaných společníků psího i lidského původu si do hry můžete zvát i skutečné přátele z masa a kostí. Režim kooperativní hry přitom funguje prakticky stejně, jako fungoval ve Far Cry 4.

Další novinkou ve Far Cry 5 je rozšířený model poškození automobilů a čtyřkolek. Občas se vám stane, že vám výbuch roztrhá pneumatiku nebo dokonce celý ráfek. S takovým autem se potom hrozně špatně jede (pokud vůbec jede) a aby fungovalo lépe, musíte použít opravářskou sadu, což už znáte z předchozího dílu.

Pokud si dobře pamatuji, drobnou novinkou je také ovládání letadel, respektive možnost shazování bomb. Změn doznal i systém talentů. Nové body dostáváte za sbírání zkušeností v misích i za plnění výzev jako je třeba „zabij 10 nepřátel zezadu“. Nabídka nových talentů se také trochu změnila, největší změna však spočívá v tom, že už není tak velkolepá (nezabírá celou stránku) a hra ji spíše upozadila.

Ve Far Cry 5 můžete také chytat různou zvěř, ta už však není podmínkou pro zisk nového vybavení. Za sebrané kůže dostáváte peníze, které pak využíváte k nákupu nových zbraní a pokročilého vybavení jako jsou zásobníky nebo kolimátory.

I přes veškeré novinky se ovšem stále jedná o sérii Far Cry, v tomto případě myšleno hlavně v tom dobrém slova smyslu. Některé spíše plíživé mise nahrazují frenetické rubačky, kdy nevíte, kam dřív skočit. Zajímáte nepřátelské tábory a upevňujete svůj vliv a to až dokud se nedostanete k hlavnímu záporákovi. Díky všem těmto novinkám je však ústřední šablona opět velmi zábavná.

Pokud se ve Far Cry 5 budete věnovat pouze misím, které potřebujete splnit kvůli posouvání příběhu, hratelnost se natáhne na několik desítek hodin. Pokud ovšem ve Far Cry 5 budete chtít splnit všechny nabízené aktivity, máte vystaráno na více než 100 hodin. A to ani nemluvím o přídavném modu Arcade, v jejímž rámci si můžete zahrát samostatně stojící mapy/příběhy, které vedle lidí ze samotného Ubisoftu mohou vytvářet i samotní hráči. Ke hře je totiž přiložen editor misí. A ten je zcela intuitivní, takže s ním dokážou tvořit i úplní počítačoví analfabeti. Tím pádem map v nabídce Arcade je už teď obrovské množství a nové přibývají každou minutou.

Mod Arcade se mi opravdu hodně líbí, protože je prakticky bezedným zdrojem nových misí. Hratelnost Far Cry 5 se tak dá počítat na stovky, ba dokonce na tisíce hodin.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning