fsc-esprimo-v5535-vybirame-levny-notebook
PCTuning Článek

FSC Esprimo V5535 - vybíráme levný notebook

tomas-sulc
Tomáš Šulc
19. 8. 2008 05:00 27 Sdílej:

Seznam kapitol

1. FSC Esprimo V5535 - hardware 2. Notebook okolo 10000Kč - vybíráme hardware 3. FSC Esprimo V5535 - Design, klávesnice... 4. Notebook okolo 10000Kč - Design, klávesnice... 5. Esprimo V5535 - Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 6. FSC Esprimo V5535 - Zvuk, chlazení, záruka 7. Notebook okolo 10000Kč - to ostatní
8. Testy TFT displeje 9. Testy procesoru 10. Testy operační paměti 11. Testy grafické karty 12. Testy pevného disku 13. Test výdrže baterie 14. Vyhodnocení a závěr

Tentokrát se náš redakční test zaměřil na notebook nižší cenové kategorie, který jistě zaujme každého s kapsou podezřele hlubokou. Recenze důkladně prověřuje jak vlastní zpracování, dodávanou výbavu, tak i možnosti výkonu. Přes nepříliš vysoká očekávání, dokázal testovaný kus lecčím mile překvapit.

Reklama
Reklama

Design

Po stránce designu notebook nedopadl špatně. Je vidět, že se jedná o jeden z nejjednodušších tmavých designů bez výraznějších prvků. Celkově jednoduché provedení, které ozvláštňují snad jen dvě loga FSC na displeji a a Esprimo vlevo dole pod klávesnicí však, myslím, není v této kategorii na škodu a určitě je lepší osvědčený decentní design než experiment s omezeným rozpočtem.

Materiály/provedení

Výrobce byl značně limitován rozpočtem a je to vidět. Celý notebook je plastový (u konkurence to nebude jiné, nedělejte si iluze) a od toho se to celé odvíjí. Na většině míst je plast zevnitř alespoň vyztužený, takže úplně špatné to není, ale například oproti minule testovanému MSI s hořčíkovou šasi jsou to samozřejmě nebe a dudy (nezapomeňte, že to MSI stálo také téměř 30000Kč). Velkým plusem je však to, že je celý notebook z matného plastu a nikde nejsou zbytečně vidět nečistoty.

Co se dílenského zpracování týče, ani to není ideální. Notebook jako takový sice drží bez větších problémů, nikde se nic neuvolňuje ani nic nepraská a nějaký ten pád kromě pár škrábanců jistě také přečká, ale ideální to není. Například karty při vkládání do PCMCIA kladou poměrně velký odpor, ale v zásadě jsou to spíše detaily, to hlavní je v pořádku.

Kloub u LCD

Panel je jako obvykle přichycen pomocí dvou kloubů. Proti těm nemám větších výhrad, na někoho budou možná snad jen až příliš tuhé (osobně to však jako nevýhodu neberu). Panel udrží stabilně v téměř libovolné poloze a je možné jej odklopit až o téměř 180°.

Přichycení LCD při zavření víka je řešené nejjednodušším možným způsobem pomocí dvou západek. Osvědčený systém v tomto případě funguje na jedničku, nemám nejmenších výhrad.

Víko

 


-pro zvětšení klikněte-

Víko notebooku je provedené v matné tmavě stříbrné barvě s logem Fujitsu-Siemens Computers uprostřed.

Spodní kryt


-pro zvětšení klikněte-

Zespodu jsou vidět různé průduchy, nálepky od výrobce a licenční štítek na Windows Vista Business. Neděste se však, výrobce v tomto případě myslel na to, že Vista není ideální.

Baterie/zdroj


-pro zvětšení klikněte-

Mezi standardní příslušenství patří 6-článková baterie 11,1V/4400mAh. Celková kapacita necelých 49Wh nepatří mezi nejvyšší a od notebooku proto nečekejte žádnou extra výdrž.

Zdroj patří velikostně k průměru a notebooku dodává až 90W, což mě celkem překvapilo, čekal jsem maximálně 60W zdroj.

Doplnění: po poznámce v diskusi jsem se v Cybexu dozvěděl, že při balení se stal omyl a k notebooku má být přibalen menší, 65W zdroj.

Klávesnice


-pro zvětšení klikněte-

K 15,4" notebooku patří standardní notebooková klávesnice bez numerického bloku a nejinak je tomu i u Esprima V5535. Klávesy nejsou vyrobené z ničeho jiného než plastu a píše se na nich celkem pohodlně. Při psaní se klávesnice mírně prohýbá, což není zrovna ideální, ale naštěstí opravdu jen maličko.

Co mě však překvapilo je velikosti klávesnice. Myslím, že nebudu sám, když řeknu, že mi dostupný prostor přijde jako více než nevyužitý. Na levé i pravé straně klávesnice jsou téměř 4cm nevyužitého místa a opravdu nevím proč. Například o něco větší a více vydělené šipky by ocenil asi každý stejně jako větší levý Shift.

Multimediální klávesy tentokrát na notebooku nehledejte, žádné nejsou.

Touchpad

I touchpad trpí neduhem "menší, než bylo nutné". Je opravdu maličký a často je nutné přehmatávat. Stejně tak mi chyběl vertikální scrollovací proužek na pravém boku.

Oproti tomu tlačítka jsou celkem v pořádku. Dobře se mačkají po celé ploše a snadno je nahmatáte i poslepu. Snad jen ten typický zvuk při zmáčknutí by mohl být o něco tišší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning