Gigabyte RX 460 WF2 OC 2 GB: nejlevnější Polaris v testu
Článek Gigabyte RX 460 WF2 OC 2 GB: nejlevnější Polaris v testu

Gigabyte RX 460 WF2 OC 2 GB: nejlevnější Polaris v testu

Adam Vágner

Adam Vágner

9. 8. 2016 03:00 111

Seznam kapitol

1. AMD Radeon RX 460: představení a parametry 2. Gigabyte RX 460 WF2X:konstrukce, chladič, konektory 3. Testovací sestava 4. Windows 10 a nové hry: Doom 5. Windows 10 a nové hry: Dirt Rally 6. Windows 10 a nové hry: Fallout 4 7. Windows 10 a nové hry: Metro 2033 Redux 8. Windows 10 a nové hry: Rise of Tomb Raider (DX12) 9. Windows 10 a nové hry: Total War: Warhammer (DX12) 10. Windows 10 a nové hry: Witcher 3 11. Aliens vs. Predator Benchmark 12. Battlefield 4 13. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover
14. Crysis 3 15. Grid 2 16. Metro: Last Light 17. World of Tanks 9.1 18. Boost u RX 460 v AvP 19. Boost u RX 460 v Bioshock Infinite 20. Boost u RX 460 v Crysis 21. Teploty 22. Chování ventilátorů 23. Hlučnost 24. Spotřeba, poměr výkon/watt 25. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 26. Závěrečné shrnutí

AMD zařadilo do nabídky první model postavený na menším čipu Polaris 11. Otestovali jsme jeden z nejlevnějších modelů, který pořídíte – 2GB kartu s chladičem Windforce 2X od Gigabyte. Je to úsporná a efektivní karta s extrémně tichým chlazením a cenovkou jen lehce převyšující tři a půl tisíce, jen toho výkonu mohlo být víc...

Reklama
Reklama

Jak vidíte z grafů s výsledky výkonu, sestava karet, které jsou ve srovnání, není zrovna ideální. Chtělo by to určitě ještě GTX 750 Ti, vedle které bude vypadat RX 460 přece jen lépe. Tuto GeForce jsem bohužel z přeměřování zatím vynechal. Nebyl to záměr, soustředil jsem se spíš na GTX 950, protože jsem si od RX 460 sliboval přece jen o něco vyšší výkon. GTX 750 Ti se ještě pokusím nachystat do některého z dalších testů.

Tentokrát už snad ani nevadí, že část metodiky tvoří starší hry, dá se říct, že této dvougigové variantě sednou lépe než ty nové. Hlavně je to dáno tím, že u her vydaných v roce 2015 a 2016 s optimalizacemi na rozlišení 4K výrazně stouply nároky na paměť a v okamžiku, kdy paměť dojde, se v nich výkon výrazně propadá – ne o pár desítek procent, ale často i na zlomek původní snímkové frekvence. Něco takového se dá bohužel i hůře podchytit testy třeba proto, že k tomu může docházet až po nějakém čase hraní, když se paměť zaplní.

Dá se předpokládat, že právě kvůli stoupajícím nárokům na paměť budou pro hráče stále atraktivnější 4GB modely. Při uvedení R7 370 jsme ještě řešili, že pro tak slabou kartu to nemá smysl, u RX 460 už se vám může stát, že čip po snížení detailů hru utáhnea budete narážet hlavně na nedostatek paměti.

Na to, abych vyzkoušel, jestli se ty nové hry dají i na 2 GB nějak rozumně hrát, jsem čas neměl (a majitelé starších 2GB karet asi budou mít mnohem lepší představu o tom, co a s jakým nastavením se na tom ještě dá hrát), ale u většiny testů jsem ještě našel takové nastavení, při kterém hra běhala na slušných snímkových frekvencích. Někdy už ale bylo na kvalitě obrazu snížení rozlišení textur opravdu hodně znát a v takovém případě je škoda kvůli nedostatku paměti shazovat kvalitu obrazu, když by to samotný grafický čip utáhl.

Také mě docela zarazilo, že jsem u karty naměřil znatelně nižší výkon než u 2GB R7 370. Ta se v recenzích, které včera vyšly, bohužel příliš nevyskytuje. Je to další kousek, který by bylo záhodno proklepnout a přeměřit aspoň do grafů s výsledky z nových her. To už vám ale neslíbím vůbec, protože mi tady na stolech leží dalších pět karet k testování (a všechno to hoří a má to jít dál).

Nějaké větší závěry budu ale asi ještě dělat, až se mi podaří otestovat i 4GB variantu. Zatím můžu konstatovat, že nejspíš zaujme spíše stavitele obývákových počítačů, pro něž je v podstatě ideální – podporuje nové standardy u výstupů, podporuje nové kodeky a stačí i na hraní titulů, které se tak hrávají na televizoru v obýváku s gamepadem v ruce.

Na e-sporty stačí

Než se ale do výrobce pustíte v diskuzi kvůli nízkému výkonu, vězte, že samotné AMD i Nvidia se produkty z této kategorie snaží cílit na hráče MOBA her a vůbec na e-sport. Do těchto žánrů spadají hry, které patří k nejhranějším titulům vůbec ale v testech grafických karet se právě pro svou nenáročnost příliš nevyskytují. V titulech jako DOTA 2, CS:GO, LOL či Owerwatch by se karta měla dostávat ve fullHD přes 60 snímků za sekundu i při vyšších detailech.

A stačit bude i méně náročním hráčům, kteří veřejné „betatestování“ čerstvě vydaných novinek nechávají jinými a orientují se spíš na výprodeje a slevové akce starších titulů, u kterých už je nějaký čas po vydání vše odladěno na lidech a zalátáno.

Po stránce poměru cena/výkon už to ale také není ideální, novinka se řadí někam doprostřed žebříčku. Starší 2GB R7 370 bohužel vychází podstatně lépe, je o něco levnější a přitom znatelně výkonnější. Něco málo si může asi připsat na konto ovladačů, které jsou už na rozdíl od RX 460 doladěné, ale i tak...

Gigabyte RX 460: tichá, úsporná, chladná

Když jsem kartičku od Gigabyte vybalil, měl jsem z provedení chladiče docela obavy. Jde o klasickou, téměř nejlevnější konstrukci bez jediné heatpipe. U nich výrobci často šidí hlavně nastavení regulace a karty jsou pak zbytečně hlučné, a někdy i bez zátěže. A i s rozumně nastavenou regulací se stává, že se na vlastnostech karty podepíší vrčící motorky anebo pískající cívky.

Karta od Gigabyte mě ale při měření provozních vlastností příjemně překvapila. Ventilátor se sice choval občas podivně, což je dobře vidět z průběhu otáček v grafech s měřením provozního výkonu, nicméně všechny tyto výkyvy se ještě držely na úrovni, při kterých byla karta tichá. Těžko říct, jestli je na vině firmware karty, nebo nové řízení výkonu (s wattmanem), které zatím není moc odladěné pro nerefernční grafiky.

Bez ohledu na to, zda byla karta bez zátěže či v zátěži, byla zcela neslyšná. Ventilátory netrpí na žádné parazitní projevy a k tomu, abyste uslyšeli v zátěži cívky, se oproti jiným kartám budete muset opravdu hodně snažit.

Výborná je i spotřeba, to se dá ostatně vytužšit už z absence přídavného napájení. Poměrem výkon/watt vychází z nových Radeonů nejlépe, myslím, že je za tím hlavně to, že se ji na rozdíl od RX 480 či RX 470 nesnaží výrobci hnát nadoraz.

Gigabyte RX 460 WF2X OC, 2 GB
KLADY
Gigabyte RX 460 WF2 OC 2 GB: nejlevnější Polaris v testu
Gigabyte RX 460 WF2 OC 2 GB: nejlevnější Polaris v testu
ZÁPORY
extrémně tichá i v zátěži (včetně velmi tichých cívek) 2 GB paměti už v nových hrách nemusí stačit
chladič má velkou rezervu výrazně pomalejší než RX 470
velmi nízká spotřeba v náročných hrách počítejte s výrazným snižováním detailů
nízká cena  
až na výjimky si i v nových hrách se snížením detailů zahrajete ve full HD  
   
   
Orientační cena s DPH: 3600 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning