Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 3. 2019 03:00 28

Seznam kapitol

1. Česká večerka 2. Vložte minci 3. Stroje na peníze 4. Špinavé kšefty 5. Značkové hadry a herák zdarma
6. Mám v tom prachy 7. Efekt české pošty 8. S rozpočtem omezeným 9. Jde to strašně dobře

Při čekání ve frontě na České poště jsem si uvědomil, že free to play hry začínají vypadat víc a víc jako ona: Neustále vás zdržují a nabízejí věci, které nechcete, nechápete a nepotřebujete. Jsou výrobci free to play her stejně zoufalí jako naše skomírající instituce?

Reklama

Prakticky všechny problémy, které F2P hry vytvářejí, se dají řešit vhozením peněz. Vzhledem k tomu, že obtížnost progresivně stoupá, lze to řešit opakovaným vhazováním peněz. Zkrátka a dobře – free to play hry používají techniky velmi podobné jako u automatů, jenom vám na rozdíl od nich nic nevracejí.

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
i Zdroj: PCTuning.cz

Tedy vlastně – některé vracejí, protože vývojáři pochopili, že čím víc prvků z gamblingu přidají, tím déle hráče udrží. A čím déle ho drží, tím je větší šance, že z něj něco vymáčknou. Proto je možné směňovat předměty ve hrách a vznikla kolem toho rozsáhlá ekonomika, často velmi rozbitá ekonomika. Navrhnout vnitřní obchod tak, aby byl konzistentní, balancovaný a bez chyb je problém, který se nepodaří vyřešit každému – a zvláště se ho nepodařilo vyřešit tvůrcům Falloutu 76. Tam se setkala dokonalá bouře chyb a exploitů dovolujících duplikace předmětů, takže vznikla celá hackerská ekonomika.

Jenomže i u her, které jsou vyrobeny podstatně kvalitněji, je systém dovolující obchod se vzácnými předměty problém. Pokud je dostáváte náhodně a můžete je prodávat, jde v podstatě o loterii. Pokud nakupujete a prodáváte systematicky, jde v podstatě o nepovolené podnikání. A pak tu máme případy krádeží, kdy se ukradne cizí účet a prodají se předměty a nebo se ukradne účet, přes něj se nakoupí předměty a prodají a tak dále, záleží na tom, kolik cest dokážou vymyslet nepoctiví koumáci.

Není divu, že se free to play hry staly součástí technik, kterými se čistí peníze z kradených kreditních karet. Dělá se to už dlouho a funguje to zhruba tak, že se vytvoří účet, ten se sváže s kradenou kreditkou, stáhnou se free to play hry, které dovolují nákup a prodej digitálních předmětů – a pak se za kradenou kreditku nakupují prémiové věci a celý účet se buď prodá a nebo se přeprodávají jen ty věci v druhé, nesledovatelné transakci. Je to podvod, ale při velkém objemu hráčů free to play to je podvod, který může projít.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama