Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
Článek Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 3. 2019 03:00 28

Seznam kapitol

1. Česká večerka 2. Vložte minci 3. Stroje na peníze 4. Špinavé kšefty 5. Značkové hadry a herák zdarma
6. Mám v tom prachy 7. Efekt české pošty 8. S rozpočtem omezeným 9. Jde to strašně dobře

Při čekání ve frontě na České poště jsem si uvědomil, že free to play hry začínají vypadat víc a víc jako ona: Neustále vás zdržují a nabízejí věci, které nechcete, nechápete a nepotřebujete. Jsou výrobci free to play her stejně zoufalí jako naše skomírající instituce?

Reklama
Reklama

Poslední – a dost možná nejdůležitější věcí – jsou tvrdé limity. Většina věcí, která se týká obsahu, je chápána zcela špatně, protože ti, kteří obsah vysvětlují, to interpretují z pohledu výrobce: Abyste uspěli, musíte dělat to a to, investovat tolik a vydělat tolik.

Mnohem důležitější je ale to, že na straně diváka jste omezeni dvěma faktory: Časem a penězi. Lidi mají jenom omezený rozpočet – a pokud z nich chcete vytáhnout víc, musíte je učinit závislými, tedy donutit je jednat proti svému racionálnímu zájmu. Přestože se vám podaří vytahat většinu peněz z invalidních důchodců a donutit je přejít na rohlíky a polévky z pytlíku, nakonec narazíte na hard limit, tedy omezený konečný objem peněz, které z nich můžete vytáhnout před tím, než skončí v exekuci.

Tento limit je konečný a to celosvětově. Všichni výrobci se dělí jenom o něj – a navýšit počet hráčů nejde, leda že byste tolerovali pirátství anebo přešli na free to play. Pokud je pořizovací cena nula, bude impakt titulu mnohem větší a tam lze aplikovat všechny free to play triky, jak hraní zdarma kapitalizovat – například i jenom tím, že se stanete reklamní platformou. Dobře, hráči platit nechtějí, tak se budou koukat na reklamy a zaplatí to reklamka. Digitální odměny jsou za nula, ty lze rozdávat donekonečna, takže to vypadá jako rozumný deal.

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev

Problém je v tom, že vzápětí narazíte na ten druhý limit – totiž limit času. Podobně, jako mají lidi limitované peníze, mají taky limitovaný čas. Jednou se narodí, jednou umřou a mezi tím budou tak třetinu času spát – a tak získáváme maximální limit, který mohou strávit hraním. Tento limit je teoretický u klasických her, které nabídnou deset hodin gameplaye a pak si jdete koupit něco jiného, ale u časově náročných her to už problém je. Ať už perzistentní online světy anebo free to play hry – ty žádají hodně času. Pokud hrajete hru A, nehrajete hru B – a to je problém ve chvíli, kdy každou z nich můžete teoreticky hrát donekonečna.

V reálu se dostanete do situace, kdy si den dokážete vyskládat ze tří až pěti free to play her – a pokud budou udržované, nepotřebujete nic navíc. A protože hrajete pomalu a autoři free to play vám podsouvají bonusy zdarma, abyste je neopustili, nikdy jim nic nebudete muset platit. V okamžiku, kdy jste na časovém limitu u jedné hry, přesunete se k jiné – a tak dokola. Smrtelně vážně, kdysi jsem utrácel tak 10-15 euro měsíčně za normální hry, ale když se objevilo tohle, nezaplatil jsem ani jedno euro za celý rok.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning