Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 3. 2019 03:00 28

Seznam kapitol

1. Česká večerka 2. Vložte minci 3. Stroje na peníze 4. Špinavé kšefty 5. Značkové hadry a herák zdarma
6. Mám v tom prachy 7. Efekt české pošty 8. S rozpočtem omezeným 9. Jde to strašně dobře

Při čekání ve frontě na České poště jsem si uvědomil, že free to play hry začínají vypadat víc a víc jako ona: Neustále vás zdržují a nabízejí věci, které nechcete, nechápete a nepotřebujete. Jsou výrobci free to play her stejně zoufalí jako naše skomírající instituce?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Čím víc hráč investuje, tím má nižší incentiv přejít

Protože hráč investuje do hry hodně času a peněz, není motivovaný hrát jiné hry. Pokud navrážíte desítky tisíc do rozvoje svého města / království / charakterů, nechce se vám opakovat něco podobného u další hry. To rozbíjí klasický produktový cyklus, kdy se hra vyvine, publikuje a vyrábí se nová. U her jako je SimCity BuildIt jde o obrovské časové investice (roky hraní) anebo o investice finanční.

V takové situaci máte nelehkou volbu. Pokud zastavíte přidávání prvků, hráče to přestane bavit a odejde. To ale nechcete, takže musíte přidávat obsah, aby měl znovu incentiv utrácet. SimCity zažilo za svou dobu neuvěřitelné expanze: Zvětšila se hrací plocha, přidala se pláž, přidaly se hory, přidala se Omega, přidaly se kluby, přidaly se válečné kluby, přidaly se soutěže, nově se přidaly mikroregiony s novými prostorami. Cíl je jednoduchý: Udržet hráče a v pravidelných akcích ho přesvědčit, ať si koupí tu blbou SimCash.

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
i Zdroj: PCTuning.cz
Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
i Zdroj: PCTuning.cz

Jenomže: Když už máte rozestavěné své město / farmu / hrad – půjdete to samé dělat někam jinam znova? Dobrovolně asi ne.

Nemožnost prosadit nové tituly

Protože hráči stále hrají to samé, výrobce neustále hru rozvíjí, nafukuje ji a přidává nový obsah a levely. To mu zároveň bere zdroje na další titul a zároveň si buduje vlastní konkurenci. Candy Crush udělal celou sérii podobných her, které jsou si ale hodně podobné a víceméně si konkurují. Dokud se hra stále rozvíjí, nemají hráči důvod přejít na nový titul.

Většina F2P her má podobné mechaniky, což vede k tomu, že jsou si příliš podobné a jednoduše nemáte důvod přejít na nový titul, pokud nemá něco opravdu výrazného – například brand jako jsou The Simpsons a nebo Fallout. Her typu „srovnej tři věci“ a nebo všelijaké stavěcí a bojové hry – tam je totálně přeplněno. To vytváří mnohem brutálnější konkurenci a zároveň to výrazně komplikuje vstup novým menším hráčům, protože bez reklamu dnes neprodáte hru ani zadarmo.

Hra o čas: Jak si free to play pod sebou podřezává větev
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama