jak-na-to-ztratila-se-mi-data-zachrana-dat
PCTuning Článek

Jak na to: ztratila se mi data (záchrana dat)...

kwolek-jirka
Kwolek Jirka
26. 8. 2005 23:00 84 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Houstone máme problém! 2. Případ 2: sofrwarové poškození dat 3. jeden konkrétní případ... 4. Zdarma: PC Inspector File Recovery

Možná jste podobnou situaci už zažili: zapnete počítač ale celý proces se už od začátku vyvíjí špatným směrem: místo hladkého nabíhání operačního systému v rytmu vlajícího loga Windows jsme přivítání ledovou sprchou v podobě hlášení o chybějícím disku. Jindy se zase stane, že omylem sami smažete obsah disku nebo ho dokonce zformátujete. Pokud je disk funkční, ještě není nic ztraceno - můžete použít některou utilitu pro záchranu dat.

Reklama
Reklama

Poznámka: většina utilit pro záchranu dat pracuje také s paměťovými kartami a USB flash disky!

Pokud se na disku poškodí nebo přepíše struktura základních dat (například boot sektor, tabulky rozdělení disku /partition tables/, tabulky FAT a NTFS a další části souborového systému) může to občas vypadat jako fyzické poškození disku. Dobrým znamením je, když BIOS moderního počítače takový disk vidí a správně uvádí jeho velikost. V této situaci se můžeme pokusit o záchranu dat některými speciálními utilitami.

Nejčastější problémy zaviněné přepsáním dat:

  • omylem smazaná data a soubory
  • zformátované médium
  • poškozený souborový systém
  • přepsaná média

Shrnutí: nejčastějším případem ztráty dat je smazání souborů a následné vysypání koše Windows (nebo mazání ze stisknutým tlačítkem Shift), občas také dochází k nechtěnému zformátování disku. Ve všech případech platí prakticky totéž, jako u závažnějšího softwarového poškození disku, i v těchto případech Vám pomohou záchranné (Recovery) utility.

Hlavní zásady

1. na poškozený disk nesmíte zapisovat

První zásadou je: na podezřelý nebo špatně fungující disk byste neměli nic zapisovat ani na něm nic přepisovat. Není také rozumné ihned používat diskové utility typu Fdisk (rozdělení disku na oddíly), Partition Magic (pro změnu velikosti diskových oddílů), nebo disk přímo formátovat. Odolejte pokušení najít rychlé řešení.

První zásada ve většině případů znamená, že zachraňovaný disk budeme muset připojit k jinému počítači s jiným diskem - výjimkou je situace, kdy se poškozená data nacházejí na druhém, nebo dalších oddílech (D:, E:) systémového disku který je v pořádku.

Pokud je operační systém nefunkční, připravte se na to, že disk budete muset vymontovat a připojit k funkčnímu počítači. Problém nastává u notebooků, kde je možné připojit jen jeden disk. V tom to případě si můžete vypomoci redukcí z malého ATA konektoru (pro 2.5" disky) na standardní rozhraní IDE / ATA.

2. buďte trpěliví

Připravte se na čekání - při poškození důležitých datových struktur disku se připravte na to, že některé kroky budou trvat neskutečně dlouho. Pokud se vám zdá, že se nic neděje a chtěli byste vše ukončit (neuváženě vypnout počítač), počkejte ještě dvoj- až trojnásobnou dobu. Připravte se na to, že obnova dat je časově náročný proces - od analýzy disku, přes nalezení souborů až po kopírování nalezených souborů.

3. postupujte od neinvazivních metod k radikálnějším

Nejlepší utility obsah poškozeného disku pouze čtou - působí jako satelit který prolétává nad územím (v tomto ohledu pak vynikají forenzní diskové nástroje - ty slouží také i k soudním účelům). Po "čtecích / analyzujících" diskových utilitách byste měli sáhnout nejdříve. Pokuste se zachránit nejdůležitější soubory - teprve poté můžete zkusit nástroje které přepisují / opravují tabulky FAT, partition tables apod...

Poznámka: Záchranné (recovery) utility musíte pochopitelně nainstalovat na "zdravý" disk počítače, ze kterého budete provádět záchranu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning