jak-na-to-ztratila-se-mi-data-zachrana-dat
PCTuning Článek

Jak na to: ztratila se mi data (záchrana dat)...

kwolek-jirka
Kwolek Jirka
26. 8. 2005 23:00 84 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Houstone máme problém! 2. Případ 2: sofrwarové poškození dat 3. jeden konkrétní případ... 4. Zdarma: PC Inspector File Recovery

Možná jste podobnou situaci už zažili: zapnete počítač ale celý proces se už od začátku vyvíjí špatným směrem: místo hladkého nabíhání operačního systému v rytmu vlajícího loga Windows jsme přivítání ledovou sprchou v podobě hlášení o chybějícím disku. Jindy se zase stane, že omylem sami smažete obsah disku nebo ho dokonce zformátujete. Pokud je disk funkční, ještě není nic ztraceno - můžete použít některou utilitu pro záchranu dat.

Reklama
Reklama

Tento článek vzniknul na základě jedné zkušenosti která se podobá příběhu z našeho úvodníku. V mém případě se jednalo o notebook, který se jednoho dne rozhodl, že nebude spolupracovat - nabíhání Windows končilo vždy restartem (stále dokola). V prvním okamžiku to vypadalo na poškozený disk. Říkal jsem si, že zkusím znovu nainstalovat Windows v režimu opravy (Repair). Zastavil jsem se v okamžiku, kdy mi instalátor nabídl formátování disku (to jsem pochopitelně neschválil - viz zásada číslo 1). Tudy cesta nevede.

Zkusil jsem tedy disk instalovat poškozený disk do přenosného externího boxu. Věřím že v jiném případě by se to povedlo. Můj disk však nikdy, ani dříve, v těchto boxech nepracoval - asi je to dáno tím, že se jedná o speciální model pro notebooky Acer. Trápení pokračovalo použitím dříve zmíněné redukce z 2.5" na 3.25".

Disk jsem připojil ke stolnímu počítači ale vypadalo to, že se bootování Windows XP zastavilo na mrtvém bodě. Od počítače jsem odešel znechucen - s konstatováním, že disk je asi nenávratně ztracen. jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že po chvíli zdánlivé nečinnosti disk naběhl (odtud plyne zásada č. 2).

Windows reagovaly zcela normálně až do okamžiku, kdy jsem se chtěl podívat na obsah dotčeného disku. V tomto okamžiku vše na dlouhé chvíle zmrzlo (poučen minulo zkušeností jsem jen počkal, až se systém "vrátí"). Přímým kopírováním to tedy nepůjde, budu potřebovat nějakou "záchrannou" utilitu. Z minulosti jsem věděl, že existují dvě výtečné (ale placené), později jsem objevil jednu velmi dobrou utilitu, která je navíc zcela zdarma.

Shareware

Tento program patří mezi nejpropracovanější řešení. Podporuje souborové systémy FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5 (Windows) i Ext2FS (Linux). Dokáže data zachránit po síti, obnovit poškozená RAID pole, vytváří podle potřeby přesný obraz poškozeného disku, se kterým může později pracovat. Bohužel tento program není levný - stojí 49 USD za verzi FAT / NTFS (79 USD komplet a 179 USD síťová verze). Pokud nezaplatíte, program funguje v režimu Demo - vidíte soubory ale nemůžete je uložit.

Tento program s anglicko-jazyčným ovládáním vede uživatele krok po kroku. Co se týče funkčnosti, je ale na tom podobně jako poslední produkt který patří do kategorie volného software (Easy Recovery stojí 49 USD).

Oba programy jsou dobré - já jsem však v sobotu večer neměl čas na vyřizování sharewarových poplatků. Zkusil jsem zapátrat hlouběji a na internetu jsem našel takový malý poklad - solidní prográmek, který je navíc zcela zdarma!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning