
Jak si Elon koupil Twitter a spustil tím paniku | Kapitola 5
Seznam kapitol
Elon Musk je takový enfant terrible technologického světa. Dělá si, co chce, je hodně nepředvídatelný a spoustu věcí asi nemyslí vážně: Tak například nedávno tweetoval, že si koupí Coca Colu a vrátí do ní kokain. Ale kdo ví, možná to je reálnější plán než dostat do roku 2050 milion lidí na Mars!
Ať už je Muskova motivace jakákoliv – a já nepochybuji, že je trochu jiná, než nám oficiálně tvrdí, přijde mi jeho přístup ke svobodě slova daleko soudnější a inteligentnější než fantazie politiků o všeobecném sebepolicajtování. Svoboda slova znamená, že lidi necháte vyjádřit jejich názory, i když jsou naprosto hloupé. Svoboda je v tom, že se můžete vyjádřit a ti druzí s vámi můžou souhlasit, nebo vás můžou odmítnout, anebo se o to můžou soudit.
Dnes se stále více setkáváme u aktivistů nejen s tím, že zcela rutinně odmítají svobodu slova, ale že ji vlastně už vůbec nechápou, že považují přístup „my máme pravdu a ti druzí jsou nebezpečná sekta“ za naprosto normální. Začíná to mít zcela obludné rozměry, například podle „odborníka na postsovětský prostor a dezinformace“ Ruščáka jsou „lidi, kteří podlehli dezinformacím, už ztraceni“.
Tak já nevím, co s těm dezinformovanými: Čína na ně má převýchovné tábory – a byli v tom dobří, podařilo se jim prý převychovat i posledního čínského císaře.
Novodobé informační zlo, poháněné všemi těmi trollími farmami a twittery, je patrně podle progresivních odborníků je ale příliš silné a bez úřadů a cenzury ho porazit nelze.
Já bych to ale osobně raději nechal na Muskovi, on už něco vymyslí. Twitter v jeho rukou možná není ideální, ale je to pořád ta lepší alternativa.