Konečně konec roku: Good riddance, 2021!
Článek Konečně konec roku: Good riddance, 2021!

Konečně konec roku: Good riddance, 2021! | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 12. 2021 10:26 60

Seznam kapitol

1. Máte? Nemáme! 2. Rok dezinformací 3. Rozum nás opouští 4. Žijeme sci-fi! 5. Pošahaný rok

Rok 2021 skutečně nepatřil mezi ty nejlepší, které jsme zažili. Konečně se blíží konec – a snad nejen konec roku, ale všech trablů, které nám přinesl. Tenhle rok se všichni chovají jako cvoci – a já si jen přeju, aby se vrátil klid, mír a soudnost.

Reklama
Reklama

A s tím přichází úžasné téma informací a dezinformací. Velká řada lidí, kteří se zabývají konspiračními teoriemi, podle mě patří mezi extraverty, kteří by vše nejradši ukončili: Moc mrtvých kolem sebe nevidí, takže to je jasný podvod, spiknutí. A jak se teoretici nudí, tak se dívají na informace typu vývoj cen akcií Pfitzeru (NYSE:PFE), které po příchodu „viru neznámého původu“ vyskočily na dvojnásobek a z nějakých 30 USD před čtyřmi lety jsou skoro na 60 USD. Komplot!

Naštvaní spoluobčané tak šíří po sociálních sítích protesty, názory odbojné menšiny odborníků, vtipy, ale někdy i pravdivé věci, jako například výroky našich představitelů a institucí z minulosti. Lakonicky je nutno konstatovat, že ty se ukázaly často jako přehnaně optimistické a tváří v tvář vesele mutujícímu viru, který si stále putuje světem sem a tam, jako až úsměvně naivní.

Virus sám nám předvádí evoluci v praxi – a ukazuje, že protože je mutační rychlost závislá na velikosti populace a na počtu generací, může evoluce probíhat překvapivě rychle. Bohužel ne pro nás pozitivně překvapivě rychle, ale vysvětlujte to lidem, kteří ještě včera na evoluci nevěřili a tvrdili, že je vše neměnné ode dne Božího stvoření. Dnes – a to pro změnu překvapilo mě, jsou nezřídka právě tito lidé experty na mRNA spike proteinů a dlouhodobé důsledky vakcinace – nebo si to alespoň myslí.

Boj proti „dezinformacím“ pojímá naše vedení a vedení velkých sociálních platforem tak vážně, že se šmahem začalo označovat a cenzurovat, a to se kapku vymstilo, protože se ukázalo, že co byla včera dezinformace, může být dnes oficiální doktrína a naopak. Tak například zjišťujeme, že očkování nemusí chránit ani nás, ani ostatní, jak se říkalo, že jen zvyšuje odolnost těla při infekci a paradoxně může napomoct bezpříznakovému šíření. Dnes se bojuje o to, zda uznání protilátek má stejnou hodnotu jako očkování. Já bych řekl ano, ale v Americe věc došla tak daleko, že neočkované vyhazují z práce a také z armády.

Pointa je v tom, že se na začátku každý tvářil, že do všeho vidí – a málokdo upozorňoval na to, že evoluci nelze předvídat, je to mrcha hopsavá a že se cokoliv může kdykoliv zvrhnout. Kategorická prohlášení si lze dovolit jen u věcí, které přímo kontrolujete, ne u těch, které kontrolujete částečně a nebo vůbec, což jsou například nemoci. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning