Ladíme paměť RAM a PATRIOT Viper 4 DDR4-3600MHz
PCTuning Článek

Ladíme paměť RAM a PATRIOT Viper 4 DDR4-3600MHz

Petr Šaroun

Petr Šaroun

30. 9. 2019 20:00 56

Seznam kapitol

1. Paměti PATRIOT Viper 4 Blackout 2. Základní deska a základní takty pamětí 3. Výběr slotů 4. Aktualizace BIOS/UEFI počítače
5. Skutečná rychlost paměti 6. Rozumíme pamětem 7. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry ručně 8. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry automaticky

Cena pamětí DDR4 značně klesla, možná uvažujete o vylepšení své sestavy, nastal správný čas na článek o pamětech! Navíc máme cenově dostupné DDR4-3600, což už je solidní upgrade za starší moduly. Dnešní díl je pro začátečníky, vše se snažím ukázat názorně, ale na své si přijdou i zkušení matadoři.

Reklama
Reklama

Aktualizace BIOS/UEFI počítače

Než nastavíme pamětem plnou rychlost, měli bychom aktualizovat BIOS (UEFI).

Aktualizovat BIOS (UEFI) základní desky je důležitější, než by se mohlo zdát. Asus svoje desky testuje opravdu pečlivě, ledacos o tom vím a skutečně se snaží. Přesto, řada problémů se objeví až nějakou dobu po začátku prodeje desky a aktualizace se nevyhnuly ani naší desce.

Historie vydání BIOS
Historie vydání BIOS

U Asusu si vážím i toho, že se můžete podívat do historie vydání BIOSů. Podívat se, co se opravovalo. Základní desku jisté firmy bych nerecenzoval, ani kdyby mi ji nabízeli i s procesorem a RTX 2080 super zdarma. Pokud někdo skrývá historii oprav, anebo aktualizace ignoruje/zanedbává, není důvěryhodný.

Ano, jsem fanda Asusu, ale třeba laciné desky beru raději od Gigabyte. Jako s autem, když máte peníze, pořídíte si BMW nebo Meďáka. Když peníze nemáte, sáhnete po ojeté Opel Corsa... jako já (ach jo).

Nový BIOS může zvyšovat stabilitu nebo zlepšovat kompatibilitu!

Pokud je počítač stabilní a paměť rozšiřujete, proveďte aktualizaci BIOSu před výměnou paměti! Rozhodně před jejím taktováním! Určitě nechcete, aby chybně nastavená paměť poškodila BIOS počítače.

Aktualizace BIOS (UEFI) je jeden z důvodů, proč se nejprve nastaví konzervativní profil časování pamětí.

Update BIOS ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Update BIOS ASUS TUF GAMING X570-PLUS

Update mají výrobci u nových desek vychytané, třeba u ASUSu vstoupíte do BIOS (UEFI), klávesou F7 se přepnete do pokročilého nastavení, záložka Tool (nástroje) a ASUS EZ Flash Utility.

Zdroj aktualizace zadáte z internetu, případně z USB disku, pokud si BIOS předem stáhnete a rozbalíte:

Chcete najít BIOS na internetu, nebo z FLASH disku?
Chcete najít BIOS na internetu, nebo z FLASH disku?

A buď se vám aktualizace sama nabídne, nebo vám systém řekne, že je aktuální.

BIOS je aktuální
BIOS je aktuální

Přiznám se, že aktualizaci také raději provádím přes internet, je to opravdu velmi pohodlné. Především při vydání nových chipsetů bývají aktualizace častější a může být výhodné si hlídat, aby byl BIOS aktuální.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning