PCTuning Článek

Ladíme paměť RAM a PATRIOT Viper 4 DDR4-3600MHz

petr-saroun
Petr Šaroun
30. 9. 2019 20:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Paměti PATRIOT Viper 4 Blackout 2. Základní deska a základní takty pamětí 3. Výběr slotů 4. Aktualizace BIOS/UEFI počítače
5. Skutečná rychlost paměti 6. Rozumíme pamětem 7. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry ručně 8. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry automaticky

Cena pamětí DDR4 značně klesla, možná uvažujete o vylepšení své sestavy, nastal správný čas na článek o pamětech! Navíc máme cenově dostupné DDR4-3600, což už je solidní upgrade za starší moduly. Dnešní díl je pro začátečníky, vše se snažím ukázat názorně, ale na své si přijdou i zkušení matadoři.

Reklama
Reklama

Rozumíme pamětem

Paměť si představte jako hromadu sudů na vodu. Takových sudů potřebujete trochu přes 1 milion na 1 MB paměti, ale to nevadí. Pokud je sud prázdný, má logickou hodnotu 0, pokud je plný, má hodnotu 1.

Nám postačí čtyři sudy, zahradní hadice a loudal František, který je bude plnit. Chce uložit hodnotu 0101.
První sud by měl být prázdný, druhý plný, třetí opět prázdný a čtvrtý opět plný.

Sudová paměť, takzvaná Barrel-RAM
Sudová paměť, takzvaná Barrel-RAM

  • Napětí si představte jako tlak v hadici. Zvýšení napětí je jako zvýšení tlaku v hadici. Čím víc vody z hadice stříká, tím rychleji se sud plní.
  • Frekvenci si představte jako časový úsek, který František má na plnění sudů. Třeba jednu minutu, pak jde k dalšímu sudu. Nezastavuje se, nevrací se, je mu jedno, kolik je v sudu vody, prostě jde dál.
  • Časování berte jako obsah sudů, čím větší (horší) časování, tím větší sud, tím víc vody v něm musí být, aby bylo zřejmé, jestli je plný nebo prázdný.
Teď Pošleme Františka plnit sudy vodou. Pokud máme nízký tlak vody (nízké napětí pamětí) a František rychle přechází od jednoho sudu k druhému (mění je s vysokou frekvencí) a protože plní velké sudy (mají veliké časování), tak vlastně není zřejmé, jestli jsou sudy prázdné nebo plné. Nedá se to přesně určit.

Sudová paměť, takzvaná Barrel-RAM
Sudová paměť, takzvaná Barrel-RAM

První sud je prázdný, ve druhém asi polovina, třetí po dně, ve čtvrtém jsou skoro dvě třetiny, ale nedokážeme říct, jestli jsou sudu plné nebo prázdné. František střídal sudy po minutě a nestihl je dost naplnit.

Co s tím?

  • František může plnit menší sudy – tj. můžeme koupit paměti s lepším časováním.
  • František může chodit pomaleji, tím se sníží frekvence a sudy se stihnou naplnit.
  • Můžeme zvednou napětí, tedy tlak v hadici a za stejnou dobu se sudy stihnou uspokojivě naplnit.

Sudová paměť, takzvaná Barrel-RAM
Sudová paměť, takzvaná Barrel-RAM

Paměť „v podstatě“ nemá skutečné parametry! Pouze seznam kombinací stavů, které vedou ke stabilním výsledkům. Proto i v datasheetu jsou uvedené „základní hodnoty“ a ty, při kterých byla paměť testována.

Datasheet pro PVB416G360C7K
Datasheet pro PVB416G360C7K

Stejné paměťové čipy může jeden výrobce použít na „pomalých“ modulech 2133 se sníženým napětím. Paměťové buňky se sice plní „pomalinku“, ale protože mají dost času, paměť pracuje správně. A jiný výrobce použije stejné čipy na velké frekvenci, ale zvýší jim napětí třeba o 30 %, nejspíš i zhorší časování.

Samozřejmě, že paměti mají své limity. Například DDR4 paměti může napětí nad 1,5 V zničit a naopak pod 1,05 V už se jim nemusí chtít pracovat. Ale všechno mezi 1,2 V a 1,35 V, limitně 1,1 V až 1,45 V, lze považovat za normální. Třeba DDR4-4400 jsou vyhnané až na samou hranici možností při napětí 1,45 V.

Podívejme se znovu na obrázek ze setupu BIOS (UEFI) desky ASUS:

Profily, na kterých paměti mohou pracovat
Profily, na kterých paměti mohou pracovat

Paměť může pracovat s napětím 1,2 V, pokud chceme rychlost, musíme zvýšit napětí na 1,35 V.

A kam se dostaneme s pamětí DDR4-3600, ale s výchozím napájením pouze 1,2 V?

Paměť stabilní na jako DDR4-3000
Paměť stabilní na jako DDR4-3000

Paměť jsem testoval po dobu 20 hodin na této frekvenci bez jediného problému. Paměť sice neběží na DDR4-3600, zato se sympatickým napětím 1,2 V. Méně se hřeje a já jsem spokojený. Lidé jdou především po číslech. Z hlediska prodeje vypadá lépe DDR4-3600 (na 1,35 V) než DDR4-3000 (na 1,2 V).

Ale pozor! Byť je to bezpečné a skoro vždy to funguje, výrobce nám nabízí dva oficiální profily! Rychlost 2133 při 1,2 V a rychlost 3600 při 1,35 V. Oficiálně! Rozhodně vám nikdo nezaručí, že vám paměť v horší desce také pojede stabilně na DDR4-3000 při 1.2V. Tohle je v podstatě přetaktování pamětí, hůůů, bojte se!

Anebo se nebojte, popřemýšlejte nad frekvencí, napětím i časováním, jejich vzájemném vztahu a parametry si upravte tak, aby byla paměť 100% stabilní. Dosáhnete toho snížením frekvence nebo drobnou úpravou napětí v rozmezí 1,2 V až 1,35 V (pokud takové napětí paměť podporuje). Časování snad raději neměňte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning