PCTuning Článek

Ladíme paměť RAM a PATRIOT Viper 4 DDR4-3600MHz

petr-saroun
Petr Šaroun
30. 9. 2019 20:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Paměti PATRIOT Viper 4 Blackout 2. Základní deska a základní takty pamětí 3. Výběr slotů 4. Aktualizace BIOS/UEFI počítače
5. Skutečná rychlost paměti 6. Rozumíme pamětem 7. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry ručně 8. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry automaticky

Cena pamětí DDR4 značně klesla, možná uvažujete o vylepšení své sestavy, nastal správný čas na článek o pamětech! Navíc máme cenově dostupné DDR4-3600, což už je solidní upgrade za starší moduly. Dnešní díl je pro začátečníky, vše se snažím ukázat názorně, ale na své si přijdou i zkušení matadoři.

Reklama
Reklama

Nastavujeme pamětem „správné“ parametry ručně

Parametry jdou nastavit i automaticky, bohužel automatika občas prostě nefunguje.

Paměti máme zapojené podle doporučení, tedy podle manuálu (pro Intel to může být jiné):

Výpis z manuálu ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Výpis z manuálu ASUS TUF GAMING X570-PLUS

Pro nás to znamená dva paměťové moduly zapojené ve slotu B2 a A2.

Zapojení pamětí
Zapojení pamětí

Pokud bychom měli čtyři moduly, mohou se parametry paměťové sběrnice zhoršit a bude nutné použít nižší frekvenci. Teď se nacházíme v časovém období, kdy jsou paměťové čipy dobré. To se periodicky mění.

Jak jsme se v předchozí kapitole dozvěděli, musíme zjistit minimálně napětí, jaké daná paměť má mít, aby běžela na své "papírové" maximální frekvenci. Buď z informací z SPD čipu nebo z datasheetu.
Pokud nejsme kovaní odborníci, napětí vyšší než 1,35 V u DDR4 nikdy nenastavujeme.

Profily, na kterých paměti mohou pracovat
Profily, na kterých paměti mohou pracovat

Abych mohl paměť provozovat jako DDR4-3600, musím zvednout napětí na 1,35 V (druhý profil - XMP).

Všimněte si podbarvení napětí. BIOS nám říká, jak moc „nebezpečné“ nastavení je, žlutá barva je už varování, jestli opravdu víme, co děláme. Červená barva pak znamená „Tohle si bereš na svoje triko!“. My to víme, máme to vyčtené z SPD a potvrzené v manuálu.

Nastavení napětí paměti na 1.35V
Nastavení napětí paměti na 1.35V

Zároveň můžeme nastavit paměti rychlost DDR4-3600, uložit a restartovat počítač. (Je možné, že při osazení čtyř modulů se vlastnosti paměťové sběrnice zhorší a nedosáhneme jí. To samé platí s horší deskou.)

Nastavení správné frekvence pamětí
Nastavení správné frekvence pamětí

Zvýšení napětí se projeví vyšším zahříváním modulů. Firma Patriot odvedla dobrou práci a moduly až tolik nehřejí, hlavně díky velkým chladičům se snáz chladí. Každopádně, u systémů s AIO nebo vodníkem, si paměti a napájecí kaskáda zaslouží být ofukované velkým pomaloběžným ventilátorem.

Vůbec jsme neřešili časování modulů!

Ruční nastavování parametrů má svá úskalí, například jsme neřešili časování. Dnešní paměti toho snesou hodně a nezlobí. Příští rok přijdou DDR5 paměti, které možná první roky poběží na technologických limitech a bez precizního časování nebude počítač stabilní. Chování desek je ohledně časování pamětí různé. Chytřejší desky automaticky sáhnou po nějakém konzervativnějším nastavení a nemusíme ho řešit. Jiné desky sice nechají ostré časování, ale díky dostatečné rezervě kvality paměťových čipů je RAM stabilní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning