PCTuning Článek

Ladíme paměť RAM a PATRIOT Viper 4 DDR4-3600MHz

petr-saroun
Petr Šaroun
30. 9. 2019 20:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Paměti PATRIOT Viper 4 Blackout 2. Základní deska a základní takty pamětí 3. Výběr slotů 4. Aktualizace BIOS/UEFI počítače
5. Skutečná rychlost paměti 6. Rozumíme pamětem 7. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry ručně 8. Nastavujeme pamětem „správné“ parametry automaticky

Cena pamětí DDR4 značně klesla, možná uvažujete o vylepšení své sestavy, nastal správný čas na článek o pamětech! Navíc máme cenově dostupné DDR4-3600, což už je solidní upgrade za starší moduly. Dnešní díl je pro začátečníky, vše se snažím ukázat názorně, ale na své si přijdou i zkušení matadoři.

Reklama
Reklama

Základní deska a základní takty pamětí

Nejprve si představíme základní desku a pak někteří zažijí menší šok.

Paměti testuji s procesorem AMD Ryzen 7 3700X v základní desce ASUS TUF GAMING X570-PLUS.

Samotná deska je dražší a její třída odpovídá použitému procesoru. Samozřejmě, pro významně levnější procesor bych vzal i levnější desku, ale s cenovkou nad tři tisíce korun a opět od ASUSu. Což je jednak otázka osobního vkusu a jednak zkušenosti. Z laciných desek a laciného vína až podezřele často bolí hlava.

Deska ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Deska ASUS TUF GAMING X570-PLUS

Alza k desce dává i použitelné SSD, což trochu kompenzuje vyšší cenu.

Této desce chci věnovat samostatnou recenzi, budu tak fušovat do řemesla některým svým kolegům. Ale vraťme se k pamětem, protože tento článek je o pamětech. Především o pamětech!

Vypněte celoobrazovkové logo

Ve výchozím nastavení skutečnou rychlost paměti nevidíme, schovává ho logo. Počítač restartujeme, vstoupíme do BIOS (UEFI), pokročilé nastavení (F7) a vypneme zobrazení startovacího loga.

Vypnutí celoobrazovkového loga
Vypnutí celoobrazovkového loga

Uložíme změny, restartujeme počítač a podíváme se, jakou rychlostí paměť pracuje.

Vidíte tu rychlost na obrázku? Tak nevypadají DDR4-3600 že?

Paměť nestačí jen zapojit! Musí se taky nastavit! Ať máte desku ASUS, Asrock, Gigabyte, bývá to hodně podobné! I paměti PATRIOT Viper 4 Blackout DDR4-3600 v základu nabíhají jako DDR4-2133!

Jen málo desek pamětem „rovnou“ nastavuje rychlý profil.

Tato rychlost je zatím správně. Nízká (spolehlivá) rychlost pamětí nám poskytuje prostor bezpečně dokončit nastavení počítače. Jediný problém je vlastně v tom, že pro většinu uživatelů konfigurace pamětí tady končí.

Prý až polovina uživatelů si koupí slušné paměti, aby je celou dobu provozovali jako DDR4-2133 nebo 2400.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning