PCTuning Článek

LCD Asus ROG Swift PG278Q s G-Sync: první ve své třídě

pavel-urbanek
Pavel Urbánek
21. 8. 2014 01:00 37 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Rychlý, plynulý a ostrý 2. Strastiplná cesta hráče aneb co je na ROG speciální? 3. Rozbalování a specifikace 4. Design, provedení a ergonomie 5. OSD se zaměřovačem 6. Obrazové vlastnosti
7. Technický vstup: Overdrive 8. Herní testy a dojmy z používání 9. Nedostatky panelu ROG 10. Patříte do cílové skupiny prvního ROG monitoru? 11. Konkurence žádná, ale co alternativy? 12. Shrnutí

Parametry herní novinky Asusu jsou nepochybně bezkonkurenční. Kombinace prémiového rozlišení 1440p, rychlého 144Hz panelu a technologie G-Sync dělají z ROG monitoru lákavou nabídku. Vše však sráží TN panel a vysoká cena. Máme co dočinění s ultimátním herním LCD, nebo je to jen slepá větev evoluce?

Reklama
Reklama

On Screen Display menu se výrobci u tohoto modelu vydařilo. Je přehledné, lehce se v něm naviguje a všechny důležité věci jsou v něm dostupné. OSD by samo o sobě bylo k ničemu, když by nebylo čím ovládat. Ovládací prvky Swift PG278Q jsou intuitivní. Umístěné jsou na zadní straně panelu těsně u hrany, jsou pohodlně dostupné a při jejich mačkání nebudete hýbat monitorem.

Pro ovládání OSD je nejvýznamnější čtyřsměrový joystick, který funguje i jako tlačítko, takže pomocí něj uděláte prakticky vše, co OSD dovolí. Další tlačítka slouží k návratu a vypnutí menu, kontrole či přepnutí režimu monitoru (zobrazí frekvenci a mód). Jedno z tlačítek také umožňuje ovládat herní vychytávky, jako jsou OSD zaměřovače a podobně, ale o tom až dále.

Pojďme se podívat do menu. To je rozděleno do tří sloupců, které vám umožní snadno určit, kde se právě nacházíte - zobrazují totiž seznam kategorií, kategorii a položky dané kategorie, které můžete upravovat. Na výběr jsou tři kategorie. Colors slouží k nastavení barev, kontrastu a jasu. Základní definice barev jsou Warm, Cool, Normal a User Mode (uživatel nastaví RGB hodnoty procentuálně).

Druhá kategorie „Image“ má jen dvě stěžejní položky: OD (OverDrive) a ULMB (Ultra Low Motion Blur). Overdrive je dostupný ve všech režimech monitoru a je možné jej nastavit mezi Off, Normal a Extreme. O tom, co toto nastavení umožňuje se dozvíte více v kapitole věnované obrazu. ULMB je novinka, kterou přinesl G-Sync modul a jak název napovídá, tak umožňujě snížit pohybové rozmazání obrazu na minimum. Jak, proč, kdy? To se také dozvíte v samostatné kapitole.

V menu „System setup“ můžeme nastavit různé věci, které se jinam nehodily. Pozice nebo čas zobrazení OSD jsou poměrně běžnou záležitostí, zato možnost vypínat a zapínat podsvícený kruh na stojanu monitoru je příjemná vychytávka. Při prohledávání menu jsem zabrousil i do sekce „Language“, abych se podíval, zda je možné nastavit i češtinu. A narazil jsem na perlu. Zatímco ostatní jazyky jsou vždy zmíněny jako název jazyku v dané řeči (např.: English, Deutsch atd.), tak český překladatel název jazyka – English – přeložil na Angličtina místo aby napsal Čeština.

Asus vám dá (ne)povolenou (ne)výhodu

Co je zákódováno v tomto nadpisu? Možnost zapínat herní OSD Overlay – vrstvu doplňujících informací. Asus dává hráči dvě základní možnosti takových vrstev. První z nich je časovač, což pro někoho může být fajn vychytávka a druhou je možnost přidat umělý kurzor na střed monitoru. Zatímco nápad je to zajímavý, tak to mnozí mohou (a budou) považovat za nepovolenou výhodu nad protihráčem: cheat, podvod. Bohužel, nebo naštěstí jsou na výběr dva typy zaměřovačů, oba naprosto tragické a nepoužitelné. Takže z tohoto pohledu nějakou velkou výhodu tento monitor neposkytne (na druhou jeho rychlost, frekvence, odezva a plynulost stranu dají hráči obrovskou soutěžní výhodu, která je současně i legální a ostatním nezbude nic jiného než prskat, že jde o „hardwareskill“).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning