Malá domácí inteligence: Pro děti, nebo pro kočku?
Článek Malá domácí inteligence: Pro děti, nebo pro kočku?

Malá domácí inteligence: Pro děti, nebo pro kočku?

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 2. 2018 03:00 9

Seznam kapitol

1. Malá AI a malí lidé 2. Papouškování 3. Přines pánovi! 4. Když se dva štěkají
5. Senzory na ... 6. Infiltrace 7. Android pro kočku

Když se bavíme o umělé inteligenci, většinou se debaty týkají jejího potenciálu, otázky, zda překoná lidskou inteligenci, zda bude někdy zabíjet lidi a takových podobných těžkých filozofických témat. Mimo to ale existuje menší AI, kterou vidíme zatím hlavně v roli osobních asistentů. Je jednodušší, ale budeme se s ní setkávat už brzo a podstatně častěji.

Reklama
Reklama

Chůvičky pro děti ze scifi znám – technologie, komunikující s dětmi budou pochopitelně taky nutné, ale zvířata představují celkem novou oblast. Nejde tu jenom o nějaká specializovaná zařízení, ale o celkovou schopnost identifikovat, že máte co do činění se zvířetem, s čímž současné technologie zjevně nepočítají, a to je problém.

Interakce umělé inteligence s lidmi a zvířaty je komplikovaná, protože lidé jsou zlomyslní a dělají nepěkné věci. I tehdy musí AI reagovat bezpečně, musí se umět rozhodnout, kdy příkaz akceptovat a kdy ho ignorovat, protože ho možná opakuje papoušek. Anebo když si lidé připraví ještě lepší vypečenosti, protože jim přijdou vtipné. Tak například rádi zkoumají, co se stane, když navzájem přesvědčí verbálně komunikující umělé inteligence, aby si navzájem zadávaly příkazy. Někdy to dopadá docela vtipně!

Tuto situaci můžeme eskalovat tím, že se propojí chatovací umělé inteligence. Cornell University už v roce 2011 experimentálně spojila dvě instance Chatbota, které pak předvedly něco, co jeden z diváků okomentoval jako „něco, co zní jako hádka mých rodičů“. 

Není to jediný případ zajímavé reakce AI na AI. V propojeném světě se ve skutečnosti bude dít stále častěji, že jeden AI systém se propojí místo člověka s jiným AI systémem – a měly by nějak zjistit, že jde o komunikaci stroj-stroj, opět hlavně proto, aby se vymezil rámec přijatelných příkazů. Když Siri řekne Alexe, že má naplánovat schůzku, je to asi menší problém, než když ji oznámí, že má něco objednat.

Ale je vůbec přijatelné, aby AI zadávala příkazy jiné AI? Tato otázka se moc neřešila, protože podle mě výrobci moc nepředpokládali, že by vůbec mohla nastat. Všechna dema smarthome, která vidíte, jsou o jedné řídící jednotce, která ovládá celý systém a maximálně komunikuje se zařízeními, která jsou do systému připojena, anebo do něj vstupují (jako například mobily). Model, že systémy spolu začnou komunikovat hlasem v domnění, že na druhé straně je člověk, zatím moc řešen nebyl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning