Malá domácí inteligence: Pro děti, nebo pro kočku?
Článek Malá domácí inteligence: Pro děti, nebo pro kočku?

Malá domácí inteligence: Pro děti, nebo pro kočku?

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 2. 2018 03:00 9

Seznam kapitol

1. Malá AI a malí lidé 2. Papouškování 3. Přines pánovi! 4. Když se dva štěkají
5. Senzory na ... 6. Infiltrace 7. Android pro kočku

Když se bavíme o umělé inteligenci, většinou se debaty týkají jejího potenciálu, otázky, zda překoná lidskou inteligenci, zda bude někdy zabíjet lidi a takových podobných těžkých filozofických témat. Mimo to ale existuje menší AI, kterou vidíme zatím hlavně v roli osobních asistentů. Je jednodušší, ale budeme se s ní setkávat už brzo a podstatně častěji.

Reklama
Reklama

Případy eskalace problému, kdy robot či AI něco podstatně zhorší, jsou známé. Tak například kombinace psa a Roomby může vést k rozmazání nalezeného hovínka po celém bytě. Chyba je na straně robota, pochopitelně, protože mimo čištění by měl být schopen detekovat situace, kdy by se měl zastavit a nepokračovat v činnosti. Dokonce můžeme narazit na pokusy robota vylepšit podomácku o pachový senzor, který by měl robota zastavit, jakmile ucítí špatné věci.

Robotizace domácnosti navíc může změnit poměr sil mezi mazlíčky – někteří se robotů bojí, jiní si s nimi hrají, případně je cynicky využívají. Známá jsou videa s kočkami, které se nechávají vozit na Roombách, hrají si s nimi, případně se jimi nechávají masírovat a kartáčovat. Narazíme i na videa, kdy kočka na robotovi jezdí a používá ho jako jakousi bojovou platformu.

Otázkou je, jak přesně tvořit roboty tak, aby dokázali přirozeně interagovat se zvířaty. Obelhat zvíře, že je robot živý, je jednoduché – stačí, když se to hýbe. Samozřejmě, když to má se zvířetem podobné tvary a chování, tak je to o to lepší. Ale takoví psi, ti opravdu nepotřebují mnoho, jak ukazuje video, ve kterém se setkává skutečný pes s robopsem Spotem. Panické chování psíka chápu, robomonstrum nemá hlavu a tak je těžké určit, kde to má tu nebezpečnou stranu (předek). Proto se pes snaží, aby nebyl obelstěn a vymanévrován. Robot Spot ještě nedovoluje signalizovat psí emoce posturami, ale vypadá už velice psovitě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning