Malé domácí síťování: jak se to všechno vůbec domlouvá
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Malé domácí síťování: jak se to všechno vůbec domlouvá

Malé domácí síťování: jak se to všechno vůbec domlouvá | Kapitola 3

Petr Šaroun

Petr Šaroun

6. 2. 2018 03:00 51

Seznam kapitol

1. Malé domácí síťování 2. Porty: otevřené dveře do aplikace 3. DNS aneb www.seznam.cz je lepší než 77.75.79.53 4. Adresa: vaše číslo popisné 5. Maska sítě IPv4 6. Do modemu!

Nějaký ten modem nebo router máme doma asi všichni. Dokud nám tiše slouží, tak o něm skoro nevíme, ale kolik lidí ho umí správně nastavit? A kolik lidí umí vyřešit takové ty běžné problémy? Jestli máte chuť, koukneme se na to! Abych nenosil dříví do lesa a nepsal další suchý návod, půjdeme na to trochu jinak než obvykle.

Reklama

DNS aneb www.seznam.cz je lepší než 77.75.79.53

O IP adresách jste už určitě něco slyšeli, každý počítač má svou adresu. IP adresy jsou čísla a čísla jsou pohodlná pro počítače, pro lidi moc ne. Tak schválně, jakou IP adresu má www.seznam.cz?

Na zjištění toho, co se skrývá za www.seznam.cz použijeme příkaz nslookup.
i Zdroj: PCTuning.cz
Na zjištění toho, co se skrývá za www.seznam.cz použijeme příkaz nslookup.

Seznam má v mém případě dvě adresy, jednu IPv6 (2a02:...) a druhou IPv4 (77.75.79.53). Zkusíme se připojit na IPv4 adresu seznamu a protože vím, že Seznam preferuje HTTPS, rovnou mu napíšu: https://77.75.79.53:443/ Jak vidíte, napsal jsem tam i číslo portu (:443). Seznam sice nadává, ale připojil nás. Nadává, protože HTTPS očekává použití jména www.seznam.cz a ne IP adresy.

U řady webových serverů to je tak, že na stejném serveru bydlí desítky webových stránek. Webové servery podle požadavku webového prohlížeče poznají, jakou webovou stránku mají zobrazit. To je třeba situace na serveru Bazos.cz. Přeložte si www.bazos.cz na IP adresu a připojte se na ní. (Nslookup www.bazos.cz) 88.86.119.246 Připojili jsme se na IP adresu, tím z požadavku, který prohlížeč odesílá serveru vypadlo to, kam vlastně chceme přistoupit a server nás připojil na nějakou univerzální stránku. Na základě požadavku se ověřuje i https spojení.

Když se z webového prohlížeče pokusíte připojit na Google, Facebook nebo kamkoliv, dojde nejprve k překladu dané adresy na IP adresu, pak k otevření nějakého komunikačního portu na vašem počítači a navázání komunikace z vaší IP adresy a portu na cílovou IP adresu a příslušný port. (Pokud překlad není vyřízen z DNS cache, pak dojde k otevření portu a navázání spojení za účelem překladu jména na IP ještě před připojením k samotnému serveru.)

Servery DNS provozuje řada společností, velmi oblíbené jsou DNS servery Google, mají krásně zapamatovatelné adresy 8.8.8.8 a 8.8.4.4. Mimo serverů Google můžete použít servery vašeho poskytovatele Internetu, které mají často větší nebo menší chybky.

Takhle vypadá nejběžnější řetězec získání DNS serveru: Váš poskytovatel internetu nastavuje IP adresu vašemu modemu/routeru, včetně tohoto nastavení mu nabízí i adresu obvykle svého DNS serveru, který může být dosti pochybný.

Zanedbané DNS servery způsobují následující chyby:

  • Špatně nakonfigurovaný server nevrací výsledky pokaždé (stránku občas nelze načíst).
  • Překlad trvá dlouho, prohlížeč se jakoby zamyslí, nic se neděje, pak se stránka načte.
  • Státem řízená i rozšířená cenzura na straně poskytovatelů se často řeší přes DNS
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama