MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?
Článek MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 7. 2020 03:00 24

Seznam kapitol

1. Herní notebook za 69 000 Kč! 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI GE66 Raider – hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI GE66 Raider – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a teploty
8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Výkon procesoru (Intel Core i7–10875H) 10. Testy herního výkonu (RTX 2070 Refresh) 11. 240 Hz LCD ve hrách 12. Nechte GPU RTX dělat práci za CPU 13. Závěr

Počítač v dnešním testu si odnesl v mnoha recenzích titul herního notebooku roku. Ve své cenové kategorii opravdu nemá konkurenta. Vše je buď slabší nebo dražší. Cena samozřejmě není nízká, nabízí za ní ale 8 jader CPU, výkonné GPU a 240 Hz herní LCD.

Reklama
Reklama

Závěr

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Testovaný počítač je stále ještě novinkou na trhu, prodává se asi dva měsíce. Představen byl v lednu na CES 2020, fyzicky je k dostání až nyní. V záplavě herních notebooků sice nijak na první pohled nevyčnívá, ale při bližší zkoumání, je to jeden z nejvýhodnějších 15,6" počítačů na trhu. Za svou cenu nabízí nejvíc výkonu na trhu a to není málo. I když je postavený na Intelu, což v době úspornějších a výkonnějších Ryzenů 9 4000H není moderní, jeho výkon je skvělý. Na AMD podobně výkonný herní stroj prostě nekoupíte. Výrobci k AMD CPU osazují vždy jen slabší GPU, taková je realita.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava počítače je skvělá, což se ale dá v této třídě očekávat. Máme k dispozici tři výstupy na další monitory, několik USB a USB-C portů a nechybí ani čtečka karet a LAN. Zde není co vytknout. Spotřeba odpovídá výkonu a osazeným komponentám. 8 jádrové CPU a výkonná grafika si řeknou o svou porci energie, přesto je v zátěži spotřeba solidní. Baterie je gigantická s kapacitou 99,9 Wh. To odpovídá maximu, co lze přepravovat letadlem, tedy hodnota nebyla zvolena náhodou. Výdrž je i přes výkonné CPU a GPU solidně dlouhá. Při hraní na baterii ale počítejte s průměrnou hodinou hraní.

Komponenty

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Displej má velice pěkný a jasný obraz, 240 Hz panel je ale zcela zbytečný. K běžnému hraní není k ničemu a osazená grafika nemá dost výkonu utáhnout hry v těchto fps. Kdyby byl panel G-Sync neřeknu ani slovo, ale takhle je to zcela zbytečné. 144 Hz by udělal lepší práci. Grafická karta je výkonná, většinu her zvládne na plné detaily. Pozor jen na to, že výrobce uvádí osazení RTX 2070 Super ale v počítači je jen slabší RTX 2070 Refresh. Procesor je pro hry a toto GPU dostatečný, stejně tak pro práci. Jde o jeden z nejvýkonnějších CPU v notebooku vůbec, 8 jader s HT na frekvenci 3,7 GHz v plné zátěži je super. Škoda, že jsem za týden testování ani jednou neviděl frekvenci nad 4,6 GHz. Přitom by maximum mělo být 5,1 GHz.

Paměť 16 GB je na hraně, pokud si ale počítač koupíte, dostanete avizovaných 32 GB. V novinářském kousku se někam polovina paměti ztratila. Problém může být pevný disk. Dnes hry zabírají desítky (stovky) GB a nic pod 1 TB se nedá rozumně používat. Výrobce sice osadil rychlé 1 TB SSD, ale to už může být dnes málo. V případě, že potřebujete vyšší kapacitu disku, musíte si druhý M.2 disk koupit a osadit sami. Instalace je snadná.

Velmi mne potěšila klávesnice, jak umístěním tak provedením kláves. Přesně tento typ kláves používám i sám u stolního počítače. Tentokrát k ní nemám jedinou výtku. Super je podsvícení klávesnice i spodku počítače, včetně aplikace na ovládání.

Osobní názor

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Po stránce výkonu a zpracování, není možné tomuto počítači nic vytknout. Herní výkon je maximální, procesor a jeho osm jader také nabídne hodně. Problémy jsou v podstatě jen dva. První je vysoká hlučnost počítače, který roztáčí ventilátory i při běžné práci nebo i když je úplně v klidu. Hlučnost je vysoká, zejména u her je hodně vysoká. Dá se to trochu zkrotit nastavením jiného výkonového profilu, ale pro hraní musíte mít sluchátka. Druhý neduh je displej, volbu 240 Hz nechápu. Mnohem lépe by počítači slušelo 144 Hz, jelikož na 240 Hz osazené GPU nemá výkon. Obraz je ale super, chtěl bych se dočkat ale většího rozšíření FreeSync nebo G-Sync panelů. Cena je výhodná a dělá z tohoto počítače jeden z mála strojů na trhu, které za svou cena nabídnou víc než ostatní.


UPDATE 7.7.2020 : MSI nás upozornilo na drobný rozdíl v testované a odkazované sestavě. V recenzi Zdeněk vychází z informací o modelu GE66 Raider 10SFS-252CZ, který má 32GB paměti, GPU Geforce GTX 2070 SUPER grafiku a W10 Pro za cenu 69 990 Kč.

Testovaný kus je ale GE66 Raider 10SF-251CZ, který se liší právě kapacitou paměti 16 GB, grafickou kartu Geforce GTX 2070 Refresh a pouze W10 Home. Prodává se ale zase za o poznání nižší cenu 59990 Kč. Osazené komponenty jako je LCD panel, procesor, disk i paměť (od Samsungu) jsou dle zastoupení MSI identické, pouze u paměti jsou osazeny v dražší konfiguraci dva moduly místo jednoho. Výsledky testů odpovídají tedy levnějšímu modelu - hodnocení a ocenění tak pořád zůstává stejné.

Omlouváme se za vzniklý chaos, modelové označení výrobců je občas radost dohledávat...


MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Notebook MSI GE66 Raider si zaslouží zlaté ocenění za maximální herní výkon,

pokud plánujete hrát na cestách, chybu rozhodně neuděláte!
 
 

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti MSI Czech republic

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning