PCTuning Článek

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 7. 2020 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Herní notebook za 69 000 Kč! 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI GE66 Raider – hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI GE66 Raider – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a teploty
8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Výkon procesoru (Intel Core i7–10875H) 10. Testy herního výkonu (RTX 2070 Refresh) 11. 240 Hz LCD ve hrách 12. Nechte GPU RTX dělat práci za CPU 13. Závěr

Počítač v dnešním testu si odnesl v mnoha recenzích titul herního notebooku roku. Ve své cenové kategorii opravdu nemá konkurenta. Vše je buď slabší nebo dražší. Cena samozřejmě není nízká, nabízí za ní ale 8 jader CPU, výkonné GPU a 240 Hz herní LCD.

Reklama
Reklama

MSI GE66 Raider – hardware I. (CPU, GPU)

Specifikaci notebooku jsem už nakousli v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku s komponenty. Chcete si na dovolené nebo na LAN párty dobře zahrát, ale přenášet velký a těžký notebook vás odrazuje? Přesně vám je tento počítač určen. Hmotnost je velmi nízká 2,3 Kg. Podívejme se tedy z čeho se počítač fyzicky skládá ..

Celé šasí je vyrobeno z plastu a kovu. Horní víko a plocha klávesnice je kovová, zbytek plastový. Zpracování je solidní, počítač je tenký a lehký. Dobře se s ním manipuluje a přenáší. Osobně se mi vzhled a zpracování zdá velice dobré a líbí se mi. Tělo je velice robustní a vydrží jistě i horší zacházení.

Pokud se chceme podívat dovnitř počítače, stačí povolit jen několik šroubků držící jasně patrné zadní víko. Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka. Hlavně kvůli přidání disku je to nutnost. Zde se ale pod kapotu dostaneme snadno. Po demontáži krytu se vám naskytne tento pohled:

Systém lze rozdělit na dva sektory. Všechno důležité je pevně spojené se základní deskou, upgradovat jdou jen paměti, disky a WiFi modul. Všechny důležité komponenty jsou v horní části PCB. Nalevo GPU, napravo CPU. Čipset není chlazen nijak, je vidět nad akumulátorem. Vlevo je dvojice M.2 slotů. Paměti jsou, stejně jako disky, schované pod černým plastovým krytem uprostřed PCB. Podívejme se na části detailněji:

Procesor

Procesor Intel Core i7–10875H (8 jader Comet Lake)
Procesor Intel Core i7–10875H (8 jader Comet Lake)

Použitý procesor je osmijádrový Intel Core i7–10875H se základním taktem 2,3 GHz (max Turbo 5,1 GHz) vyrobený 14++ nm výrobním procesem. Procesor nemá odemčený násobič. Čip není demontovatelný a do patice tudíž nelze osadit jakýkoliv jiný. Rozdíl proti minulé generaci Coffee Lake není žádný, nejvyšší model Core i9–10980HK je také shodný, jen má odemčený násobič. Podívejme se na parametry použitého CPU pomocí CPU–Z:

Procesor má základní frekvenci 2,3 GHz, ale v zátěži pracuje na vyšších taktech. Plná zátěž znamená frekvenci 3,8 GHz. Dá se říci, že níže se procesor dostane jen velice výjimečně. Nejvyšší frekvenci, kterou jsem viděl, byl takt 4,6 GHz. To je od slibovaných 5,1 GHz hodně daleko. I tak je výkon ale solidní. Při práci na akumulátor je frekvence v plné zátěži pouze 1,7 GHz. Klidový stav také vidíte na obrázku, 800 MHz.

Grafika

Základní grafika Intel UHD GT2 se skrývá v procesoru – tu lze tentokrát využít, přídavná je pak na základní desce. Počítač je osazen GPU čipem TU106 v mobilní verzi RTX 2070 Refresh 8 GB. Jde o finální jádro v úsporné verzi, tedy má finální specifikace i TDP (až 115 W). Napájeno je čtyřmi fázemi, paměti si pak vystačí s jednou fází. Paměťových čipů je kolem jádra šest. Následuje pohled do GPUz:

Nejprve k použití jádra Intel UHD, které je v procesoru. To pracuje pouze ve 2D režimu, a nedá se ovládat jeho funkce manuálně. Ve chvíli, kdy je aktivován první výkonový režim ve 3D, okamžitě se sepne GeForce RTX 2070. Intel GPU slouží jen jako úspornější 2D akcelerátor, GeForce ale ve 2D není zcela deaktivovaná, lze ji používat. Úspora energie bude tedy spíše kosmetická. Hlavní GPU pracuje oficiálně na frekvencích 1260 MHz pro Boost, v reálu jsou frekvence kolem taktu 1640 MHz.

Chlazení

To nejdůležitější je samozřejmě ventilátor. Počítač není extrémně hlučný, použité komponenty není potřeba extrémně chladit. Zcela tichý ale není v žádném případě. Co se dalo čekat, jsou vysoké teploty. To je u Intelu známá skutečnost, a chlazení jede nadoraz. Více si řekneme v samostatné kapitole.

Zkusil jsem změřit výkon na baterii a v zásuvce. Výkon připojený k síti je 4797 bodů, na baterii pak 1328 bodů. Rozdíl je extrémní, u jiných počítačů nebývá rozdíl tak výrazný. Na baterii si zahrajete bídně, procentuálně jde o pokles 73 procent.

Profil Extreme Performance
Profil Extreme Performance

Profil Balanced
Profil Balanced

Provoz na baterii
Provoz na baterii

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning