PCTuning Článek

MSI GE66 Raider: Nejlepší herní notebook na trhu?

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 7. 2020 03:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Herní notebook za 69 000 Kč! 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI GE66 Raider – hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI GE66 Raider – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a teploty
8. Baterie, výdrž a spotřeba 9. Výkon procesoru (Intel Core i7–10875H) 10. Testy herního výkonu (RTX 2070 Refresh) 11. 240 Hz LCD ve hrách 12. Nechte GPU RTX dělat práci za CPU 13. Závěr

Počítač v dnešním testu si odnesl v mnoha recenzích titul herního notebooku roku. Ve své cenové kategorii opravdu nemá konkurenta. Vše je buď slabší nebo dražší. Cena samozřejmě není nízká, nabízí za ní ale 8 jader CPU, výkonné GPU a 240 Hz herní LCD.

Reklama
Reklama

Představení, balení a specifikace

Balení je shodné pro desítky modelů tohoto výrobce. Klasická papírová krabice bez většího potisku, uvnitř je pak už jen samotný počítač a trocha příslušenství. Toho také moc není. Kromě manuálů, najdeme jen napájecí zdroj a napájecí kabel ke zdroji. To je všechno.

Náš kousek je kompletní a finální model pro český trh. Šel k nám přímo z kanceláře MSI, a číslo modelu na krabici sedí. Věříme tedy, že obsah balení je víceméně kompletní. Na obrázcích vidíte zmíněný napájecí zdroj, zbytek tvoří jen stručný manuál. Následuje pohled na konfiguraci konkrétního modelu:

Specifikace

Procesoru a dalším nejdůležitějším komponentům se budeme věnovat v samostatné kapitole, zde tedy jen v rychlosti shrnutí základních vlastností a featur notebooku. Displej je IPS rozměru 15,6" s rozlišením 1920x1080. Tentokrát s 240 Hz panelem, zvolit si ale můžete 144 Hz i 300 Hz. Nejvyšší konfigurace ale určitě bude mít problém s utáhnutím her na takovém vysokém fps i s nejvýkonnějším mobilním GPU současnosti, je to nesmysl.

Procesor je osazený Intel Core i7–10875H se základním taktem 2,3 GHz a maximálním Turbem 5,1 GHz. Jde o 14 nm osmijádro Comet Lake s HT (16 vláken). PCH čip (čipset) tvoří HM470, jde o obdobu desktopového H470. Čipset nabízí dva kanály DDR4–3200 MHz pamětí a šestnáct PCI–E linek 3.0. K dispozici je dvojice x4 PCI–e M.2 rozhraní. Disk je osazen pouze jeden. Grafika GeForce není umístěna na MXM modulu, ale je pevnou součástí základní desky. Jde o GPU TU106 (GeForce RTX 2070 Refresh) s 8 GB GDDR6 pamětí. Lze použít i GPU v CPU Intel. Ovšem jen ve specifických případech, o tom později.

POZOR! MSI všude na webu i v obchodech uvádí, že GPU v tomto notebooku je GeForce RTX 2070 Super, což není pravda. Zmíněná grafika má jádro TU104B s 2560 CUDA jádry, což osazené GPU v notebooku nemá. Zde je TU106 s 2304 CUDA jádry, tedy mírně rychlejší původní RTX 2070, označená jako "Refresh" z dubna letošního roku. Nejde ale o grafiku řady "Super". Výkon tohoto GPU je přibližně o 7 procent nižší nižší než má RTX 2070 Super!

Operační paměť je standardní kapacity 16 GB ve dvou modulech. Rychlost je na notebook také velice nadstandardních 3200 MHz. Konečně po mnoha letech, mám v testu notebook, který nemá paměti na základní nízké frekvenci. Nebude to mít extra zásadní vliv na aplikace, ale herní výkon to jistě posune.

Disková výbava je průměrná. Systémový disk tvoří SSD disk NVMe WD s 3D TLC čipy. U našeho konkrétního stroje má disk kapacitu 1 TB. Je možné osadit i druhý M.2 disk. Mechanika zcela chybí, tentokrát ale najdeme čtečku karet.

Notebook disponuje pěknou výbavou porty. Máme trojicí USB portů 3.0 a dvojici USB–C portů. Výstupy na monitory jsou tři. Fyzicky je tu DP, HDMI a DP v USB–C. Bezdrátové technologie zastupuje WiFi i Bluetooth z čipu Killer. Zmínit musím také baterii s kapacitou 99,9 Wh a hmotnost notebooků 2,4 kg. Operačním systémem jsou Windows 10 Home v 64–bitové verzi. Rozměry vidíte v tabulce jako i oficiální českou cenu 69 900 Kč s DPH.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning