MSI X410 - tak trošku přerostlý netbook
Článek MSI X410 - tak trošku přerostlý netbook

MSI X410 - tak trošku přerostlý netbook

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

6. 11. 2009 02:00 16

Seznam kapitol

1. MSI X410 - hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže baterie 11. Vyhodnocení a závěr

Před týdnem jsme testovali Asus UL30 neboli tenký 13" počítač osazený plnohodnotným procesorem Core 2 Duo a cenou okolo 20 tisíc. Zcela jistě šlo o notebook. Dnes tu však mám o palec větší MSI X410, který je osazené pomalým, avšak úporným procesorem Athlon Neo a i svojí cenou odpovídá spíše netbooku. Ano, přivítejte v testu obří netbook.

Reklama
Reklama

MSI X410

MSI X410 - tak trošku přerostlý netbook

V poslední kapitole se nejprve jako obvykle podívejme, co se MSI u svého velkého a tenkého notebook/netbooku X410 povedlo a co naopak nikoliv. Největším tahákem celého produktu je samozřejmě cena. Asi nemusím dvakrát říkat, že tenký a stylový 14" počítač za 12 tisíc včetně daně jen tak nekoupíte a MSI na to samozřejmě sází. Společně s tím souvisí také rozměry a hmotnost. Celý stroj je tenký jen necelé tři centimetry, snadno jej proto nacpete do každé větší mezery mezi sešity a také hmotnost včetně zdroje jen dva kilogramy je jistě plus. Dál pozitivně hodnotím 320GB pevný disk a slušně velký displej s rozlišením 1366 × 768 px, které se u netbooků pomalu stává standardem.

Toho, co se mi nelíbilo, je však také plno. V první řadě to je samozřejmě výkon osazeného hardwaru, který stačí opravdu jen na tu základní kancelářskou práci, víc po jednojádrovém Athlonu nečekejte. To je však dané cenou. Za co si však MSI může samo je chlazení, které je hlučné, fouká vzduch na uživatele a ještě zahřívá šasi. Tohle někdo opravdu nedomyslel. Podobně jsem byl nespokojen s konektivitou. Osobně používám velké množství příslušenství a pouhé dva USB porty mi opravdu nestačí, ty zabere jen USB optická mechanika (která v notebooku chybí). Kde je ExpressCard slot, třetí USB, FireWire a mnoho dalšího? Kdyby bylo osazeno alespoň něco... A zmínit musím také mizernou výdrž na akumulátor. Pouze dvě hodiny u počítače určeného na cestování jsou děs, obzvlášť v dnešní době, kdy kdejaký stroj atakuje hranici pěti a více hodin.

Shrnutí

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já osobně MSI X410 vidím jako přerostlý netbook. Počítač je totiž osazen hardwarem, který stačí jen na tu základní kancelářskou práci, a odpovídá tomu naštěstí také cena, rozměry a hmotnost. Neberte však označení přerostlý netbook nijak zle. Nabídka 14" tenkého mobilního počítače na kancelářskou práci a internet za 12 tisíc? To zní jako skvělá nabídka! Bohužel ji však kazí několik špatných vlastností počítače, které u MSI tak nějak nedomysleli, jako chlazení, nedostatek portů, zoufale nízká výdrž na akumulátor či trochu horší klávesnice. A je to škoda, protože nebýt jich, dostalo by MSI X410 jistě ocenění.

MSI X410

Klady Zápory
+ nízká cena - nízký výkon CPU i GPU
+ rozměry a hmotnost - nepraktické chlazení (hlučné, topí)
+ 320GB pevný disk - nedostatek konektorů (USB, FireWire, ExpressCard, eSATA)
+ 14" LED displej 1366 × 768 px - nízká výdrž na akumulátor
+ velký touchpad

Orientační cena včetně DPH: 12 000 Kč

Poděkování

Na úplný konec bych rád poděkoval marketingovému zastoupení společnosti MSI v České Republice, které notebook poskytlo do testu a těšíme se na další spolupráci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning