Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
PCTuning Článek

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 11. 2015 03:00 13

Seznam kapitol

1. 3× Samsung SM951 NVMe 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Co znamená NVMe 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0 7. Testy malých souborů (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows a shrnutí výkonu 12. Reálné aplikace, hry 13. Závěr

Před časem jsme testovali nejrychlejší SSD pro M.2 SSD na trhu – Samsung SM951. Šlo ale o AHCI verzi, která není tak zajímavou volbou jako varianta NVMe. A tak plníme slib z minula a přinášíme vámi test tří disků s rozhraním NVMe v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Bude výkon vyšší než u AHCI verze? A je NVMe bezproblémové?

Reklama
Reklama

Start Windows a shrnutí výkonu

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe

Měřím stopkami nastartování systému od pípnutí desky do Windows 8.1 až na plochu. Čas měřím stopkami, měření není zcela přesné ale pro orientaci stačí bohatě. Start systému s NVMe diskem je bleskové, nic rychlejšího dnes neexistuje. Tím se dostáváme k celkovému zhodnocení výkonu:

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe

K nějakému číselnému závěru použiji celkové skóre z Anvil Pro Utility, která je hodně oblíbeným nástrojem a jejíž výsledky jsou považovány za důvěryhodné a porovnatelné. Není to profi IOMeter, ale test, který si může doma spustit každý asi dnes lepší není. Anvil přikládá některým testům větší váhu a to kazí celkový bodový zisk. I tak disky zhodnotíme dle skóre, kvůli konzistenci výsledků do budoucna.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe

Jako základ jsem nastavil sto procent na OCZ Vector 256GB, jež je sice starší ale přesto dosti výkonný dik. S cenou kolem 5000 Kč (240GB) jde i o docela drahý SSD disk vůči konkurenci. Minule testovaný SSD disk Samsung SM951 AHCI jasně dokázal, proč z něj byla legenda ještě před uvedením na trh - brutální výkon. Nabízí dvojnásobný výkon vůči rychlým SATA SSD diskům a nelekne se ani PCI-e řešení. Například proti velice výkonnému Predatoru od Kingston obstál na výbornou. Nabízí o přibližně třetinu vyšší výkon. Pokud porovnáme cenu 6200 Kč u Kingston a 5000 Kč Samsung, je volba jasná - Samsung je levnější a výkonnější.

Pokud budeme srovnávat výkon NVMe verzí disků Samsung, je zřejmé, že nejméně výhodnou verzí je 128 GB. Tento dik má poloviční rychlost zápisu než dva větší a je to znát. I tak jsou výsledky dobré, ale ideální to není. Ideální je 256 GB kapacita. Výkon je maximální, a není zde žádné omezení. Nejvýkonnější je samozřejmě 512 GB verze. Je ale také nejdražší. Tento disk je jen o pár procent pomalejší než nejrychlejší Intel SSD 750. Nás dost zajímalo, jak se projeví NVMe proti AHCI. Ze souhrnného grafu to vychází na relativně vysoký náskok NVMe proti AHCI (počítáme ze skóre Anvil). Podíváme se na to detailněji:

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe

Jak vidíte, výkon AHCI verze a NVMe verze není moc rozdílný, v průměru je NVMe disk o 12 procent výkonnější, což není nijak zásadní číslo. Výrazně je NVMe lepší v Čtení a Zápisu 4K, 512 a přístupové době. Velká většina dílčích testů vychází ale hodně podobně, výkon je mírně vyšší pro NVMe verzi. Pokud se rozhodujete mezi AHCI a NVMe, ve výkonu rozhodování neleží - rozdíl je malý a jen někde. U AHCI disku navíc nemusíte řešit potenciální problém s NVMe nativním driverem Windows. AHCI verzi disku také hodně pomohl update Windows 10, který znatelně navýšil výkon a po přeměření, je výkon AHCI disku mnohem blíže NVMe verzi (viz tabulka).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning