PCTuning Článek

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe

Z. Obermaier
Z. Obermaier
25. 11. 2015 02:00 13 Sdílej:

Seznam kapitol

1. 3× Samsung SM951 NVMe 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Co znamená NVMe 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0 7. Testy malých souborů (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows a shrnutí výkonu 12. Reálné aplikace, hry 13. Závěr

Před časem jsme testovali nejrychlejší SSD pro M.2 SSD na trhu – Samsung SM951. Šlo ale o AHCI verzi, která není tak zajímavou volbou jako varianta NVMe. A tak plníme slib z minula a přinášíme vámi test tří disků s rozhraním NVMe v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Bude výkon vyšší než u AHCI verze? A je NVMe bezproblémové?

Reklama
Reklama

Představení disků

SSD disk formátu M.2 nabízí dvojí instalaci – jako samotný SSD M.2 disk, anebo jako PCI-E karta díky adaptéru. Ten se za rozumnou cenu neshání zrovna snadno, seženete jen drahé. Předražené jsou je DeLock nebo Addonics, ty nekupujte. Oficiálně nabízí Asus svůj Hyper M.2 Kit, ale nikde jej v obchodech nemohu nalézt (ani v cizině). Také Kingston jej na svých stránkách avizuje jako volně prodejný i bez disku, ale také nikde není k mání. Můžete zkusit některý z DX nebo Aliexpress, ale za kvalitu nelze ručit předem. Možností je také koupit Silverstone ECM20 za českou cenu 500 Kč s DPH. Jinak adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek, jeden obvod a konektor M.2. Také trasy PCI-E linek jsou zřetelně vidět. V jednoduchosti je krása.

Disk je malý 22 mm × 80 mm, včetně adaptéru jsou rozměry 180 × 100 mm. Hovoříme tedy o velikosti nejmenších grafických karet, hmotnost je v podstatě nulová. Přední strana nese konektor M.2, na zadní není vůbec nic. Všimněte si několika matek se závity pro upevnění všech normovaných velikostí disků M.2.

Samotný disk je v podstatě jednoduchý. V případě 512GB verze, najdeme na přední i zadní straně PCB dva 16nm 16vrstvé NAND MLC (nikoliv eMLC) čipy od Samsung. Každý má kapacitu 128 GB, maximem tohoto disku je 2× 256 GB.

Velký čip napravo je ARM procesor označovaný jako UBX kontrolér. Konkrétně jde o čip S4LN058A01, jež je AHCI/NVMe - PCI-e převodníkem. Zajímavé je, že na obou verzích (AHCI a NVMe) SSD disku je čip stejný, jiný je v něm patrně jen firmware a možná i nějaké změny na PCB. V dolní části je vidět paměť DDR2 o kapacitě 512 MB, což je cache a paměť disku.

Jako druhý je disk s kapacitou 128 GB, který se od prvního v detailech liší. Jsou osazeny pouze dva 64GB čipy na jedné straně, také plošný spoj je jiný. Hlavní prvky jsou ale stejné. Kontrolér i NAND čipy jsou typově totožné s prvním diskem.

Třetí 256GB disk je stejný jako 128GB verze, ale samozřejmě se skládá ze dvou 128GB čipů. Ovládací elektronika je opět stejná, v discích v tomto směru není rozdíl.

Zajímavou novinkou je software, který Samsung ke svým SSD diskům nabízí ke stažení. Bohužel funguje pouze s retail disky, tedy nikoliv s SM951. Se SSD 950 PRO ale funguje zcela bezpečně, stejně jako s klasickými SSD disky. I tak se ale můžeme podívat na výkon a některé informace o pevném disku. Dodatečné volby jsou ale „šedé“ a tudíž nepoužitelné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning