Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 11. 2015 03:00 13

Seznam kapitol

1. 3× Samsung SM951 NVMe 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Co znamená NVMe 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0 7. Testy malých souborů (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows a shrnutí výkonu 12. Reálné aplikace, hry 13. Závěr

Před časem jsme testovali nejrychlejší SSD pro M.2 SSD na trhu – Samsung SM951. Šlo ale o AHCI verzi, která není tak zajímavou volbou jako varianta NVMe. A tak plníme slib z minula a přinášíme vámi test tří disků s rozhraním NVMe v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Bude výkon vyšší než u AHCI verze? A je NVMe bezproblémové?

Reklama

Závěr

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Už z minulé recenze víme, že SSD disky Samsung SM951 jsou nejvýkonnějšími disky M.2 na trhu, v podstatě nemají žádnou konkurenci. Podobný výkon nabízejí ostatní výrobci jedině formou složených PCI-e disků z řady čipů a za mnohem vyšší ceny. Pokud sháníte kompaktní disk pro M.2, není lepší volby než právě SM951. První otázkou našeho testu bylo přeměření výkonu NVMe disků vůči dříve uvedeným AHCI verzím. Zde můžeme konstatovat následující:

základní verze s kapacitou 128 GB má hendikep v menším počtu paměťových čipů, existuje zde tedy méně spojení mezi úložištěm a řídicím čipem. Hodnoty čtení jsou dobré, zápis ale pokulhává; proti verzím s kapacitou 256 a 512 GB je poloviční. Pro notebook ideální volba, i když kapacita 128 GB už dnes není nic moc. Ideální disk je 256 GB, který díky vysokému čtení i zápisu skvěle sedne i do výkonných desktopů. Netrpí žádným omezením výkonu, a také se zahřívá méně než 512GB model. I cena je velmi konkurenceschopná. V přímém měření mezi AHCI a NVMe verzí jsem zjistil, že NVMe disk je výkonnější v průměru jen o 12 procent. Nemusíte se tedy bát ani verze s AHCI.

Nejvýkonnějším diskem dnešního testu je 512GB verze. Ta bez legrace dosahuje výkonu Intelu SSD 750 v provedení PCI-e. Rozdíl je v řádu jednotek procent. K čemu Intel potřebuje spoustu čipů a plošný spoj s chladičem, stačí Samsungu „destička“o velikosti USB klíčenky. Tomuto disku nelze nic vytknout. Snad jedině vysoké zahřívání, pro které by si malý chladič možná i zasloužil. Cena je také solidní, stejně stojí i novinka Samsung SSD 950 PRO, jeho vlastně jediný adekvátní konkurent.

I po dnešní recenzi tedy stále platí, že pokud chcete ultimátní SSD disk a stačí vám kapacita do 512 GB, neexistuje lepší volba než Samsung. Ať si pořídíte SM951 ve verzi s AHCI nebo s NVme, neuděláte chybu. Karty může krapet zamíchat model SSD 950 PRO, který brzo otestuji také. Ten sice nenabízí nijak zvlášť vyšší výkon, ale lepší podporu výrobce. Má pětiletou záruku, přímý ovladač pro všechny systémy a podporu v utilitě Samsung Magician. Tohle všechno OEM diskům SM951 chybí. Navíc mohou mít problém s výkonem pod nativním NVme driverem pod Windows. Na závěr ještě poznámku ke grafům – pokud jste se dobře nedívali, a přehlédli výsledky SM951 SSD disků v RAID, tak se podívejte znovu. Tohle řešení si dává Intel s jeho diskem za třicet tisíc k snídani a za méně než polovinu ceny.

POZOR! Kompatibilita tohoto a podobných disků a vaší desky může být problém. Všechny běžně prodávané SSD pro PCI-e postavené na formátu M.2 (například Kingston Predator) mají speciální firmware, umožňující bootování i na starších deskách. Disky Samsung SM941/951 nic takového nemají a musíte se tedy spolehnout na výrobce vaší desky a nový BIOS s podporou. Na webu existují stránky, kde je seznam desek, které s těmito disky bootují. Podívat se můžete třeba sem. U všech novějších desek by neměl být problém, stejně tak s NVMe. Tento protokol je nativně podporován ve Windows 8.1 a 10, pro starší systémy existuje ovladač. Zdali vám disk bude, nebo nebude fungovat, ale nejde stoprocentně nikdy říci, musíte to zkusit sami. Já jsem třeba měl problém s deskou Asus, s původním BIOsem 0402 disk Samsung odmítl bootovat, v BIOSu jsem ho neměl v bootovatelných zařízeních. Pomohl až BIOS verze 0907, která podporu konečně přinesla. V tuto chvíli na deskách Asus asi problém nikde nebude, ještě před časem ale byl. Jak jsou na tom další výrobci, nevím.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky do testu zapůjčil Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama