Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
PCTuning Článek

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 11. 2015 03:00 13

Seznam kapitol

1. 3× Samsung SM951 NVMe 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Co znamená NVMe 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0 7. Testy malých souborů (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows a shrnutí výkonu 12. Reálné aplikace, hry 13. Závěr

Před časem jsme testovali nejrychlejší SSD pro M.2 SSD na trhu – Samsung SM951. Šlo ale o AHCI verzi, která není tak zajímavou volbou jako varianta NVMe. A tak plníme slib z minula a přinášíme vámi test tří disků s rozhraním NVMe v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Bude výkon vyšší než u AHCI verze? A je NVMe bezproblémové?

Reklama
Reklama

Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0

První způsob instalace - v M.2 slotu (připojen 4x PCI-e 3.0 k PCH čipu)
První způsob instalace - v M.2 slotu (připojen 4x PCI-e 3.0 k PCH čipu)

Druhý způsob připojení - V PCI-e adaptéru bez PCI-e grafiky (připojen k 16x PCI-e 3.0 řadiči v procesoru)
Druhý způsob připojení - V PCI-e adaptéru bez PCI-e grafiky (připojen k 16x PCI-e 3.0 řadiči v procesoru)

V této kapitole se podíváme na srovnávací měření výkonu v různých scénářích, které vás s M.2 diskem mohou potkat. První zapojení v M.2 slotu je výrobcem desky optimalizováno pro maximální výkon, druhý způsob je pak zřejmý - skrze PCI-e adaptér s připojením přímo k procesoru bez „okliky“přes PCH čip. I tento způsob musí fungovat s maximálním výkonem, ne-li s výkonem nejvyšším. V minulém testu jsem zjistil, že i když to může být překvapení, není jednoznačné kde je výkon nejvyšší. V PCI-e slotu byl výkon v některých testech vyšší, a někde naopak. Po dnešní zkušenosti s NVMe diskem bez driverů od výrobce disku, se přikláním spíše k M.2 slotu. Ale podívejme se na měření ...

Výsledky

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe

První sloupec je výkon v zapojení M.2. To je výrobcem desky i čipsetu nastaveno pro připojení PCI-e SSD disků. Latence jsou tedy speciálně laděny a sníženy na minimum. Tohle místo je pro SSD disk nejvhodnější. Druhý sloupec je výkon v PCI-e slotu vedoucím přímo k procesoru. V posledním sloupci vidíte číslo, které ukazuje výkonový propad nebo nárůst vůči M.2 slotu. Červeně jsem zvýraznil okamžiky, kdy je výkon v PCI-e slotu horší. Není to časté, ale přeci jen se takové situace stanou. někde je lepší M.2, někde PCI-e. V průměru jsou ale obě řešení stejně výkonná, jak dokládá průměr v posledním řádku tabulky. Můžete s klidem použít obě řešení. Vzhledem k faktu, že SM951 dost „topí“, je možná vhodnější PCI-e adaptér, na kterém se disk bude alespoň nějak chladit okolním vzduchem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning