Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 11. 2015 03:00 13

Seznam kapitol

1. 3× Samsung SM951 NVMe 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Co znamená NVMe 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0 7. Testy malých souborů (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows a shrnutí výkonu 12. Reálné aplikace, hry 13. Závěr

Před časem jsme testovali nejrychlejší SSD pro M.2 SSD na trhu – Samsung SM951. Šlo ale o AHCI verzi, která není tak zajímavou volbou jako varianta NVMe. A tak plníme slib z minula a přinášíme vámi test tří disků s rozhraním NVMe v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Bude výkon vyšší než u AHCI verze? A je NVMe bezproblémové?

Reklama

Reálné aplikace, hry

Mnoho z vás se u minulých testů ptalo, zdali jsou takhle rychlé disky, nějak poznat na každodenní odezvě systému. Je to správná otázka, která se dá jen těžkou někomu zprostředkovaně zodpovědět. Každý si to musí zažít. Pokud měsíce pracujete na svém systému, a poté vyměníte disk za rychlejší, bezpečně to poznáte. Já jsem třeba měnil u své herní sestavy letité RAID pole ze dvou SSD disků Intel za SSD 750 v PCI-e verzi a rozdíl je brutální. Samozřejmě ne, u startu systému a brouzdání webem. Pokud ale pracujete s velkými tabulkami v Excelu, mezitím třeba kopírujete velká data (instalačky her) a ještě brouzdáte webem, je to na pomalejším disku znát a systém se zkrátka „zakuckává“. S NVMe Intelem tomu tak není, tenhle disk zkrátka „neutaháte“. Práce je pak radost, i když systém dle měření startuje o pár vteřin déle.

Abych co nejlépe zkusil vliv na běžnou denní práci, zvolil jsem několik testů z reálného života. K testu jsem použil pouze pár disků, které mám doma. Jako etalon výkonu a největší drtič je zde Intel SSD 750 NVMe 1,2 TB ve verzi PCI-e. Jako běžný SSD disk pro SATA rozhraní jsem použil jeden z nejvýkonnějších vůbec - Crucial MX200 500 GB. Jde o disk za necelých 5000 Kč s DPH, a dle testů jde o jeden z nejvýkonnějších SATA disků. Dvojici disků pak doplňuje Samsung SM951 256 GB a 512 GB. První v AHCi verzi, druhý s NVMe rozhraním. To by nám jako příklad běžného SSD SATA disku, výkonného M.2 disku a nejvýkonnějších PCI-e disku mělo stačit.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Nahrávání této hry je celkem dlouhé, tedy jsem jej do testu zařadil. Jak vidíte, zde si ultra-výkonným diskem nijak nepomůžete, rozdíly jsou v řádu vteřiny. Tedy v rámci chyby měření. Ať máte klasický disk nebo dělo za desítky tisíc, není vidět zásadní rozdíl.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhý test je kopírování +/- 4 GB adresáře s hrou v rámci stejného disku. Zde už staré SATA rozhraní nestíhá, a citelně zdržuje. Rozdíl je i víc než deset vteřin, což je víc než třetina času nejrychlejšího disku. Měřitelně zaostává i Intel PCI-e disk, což je zvláštní, ale asi mu malé soubory tolik nesedí.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

U jednoho velkého souboru je to podobné. SATA disk se zahltí a krutě nestíhá, všechna nová řešení jej razantně předběhla. Zde už se dokonce stírají rozdíly mezi oběma Samsungy a diskem Intel. Všechna tato řešení nabízejí podobný výkon.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Podobný scénář se nám opakuje také u rozbalení velkého archivu. Rozdíl mezi SATA diskem a ostatními není tak výrazný, jelikož zde záleží i na výkonu procesoru a pamětí, které mají nějakou režii. I tak je ale rychlost nových disků znát a měřitelně vyšší.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Také hledání na disku je častá činnost, která zdržuje. Pokud si pořídíte ale pořádný disk místo SATA „zdržovadla“, tak vás to nemusí tolik frustrovat. Hledání na moderních discích je otázkou okamžiku, na SATA disku peklo.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Instalace této hry je extrémně dlouhá, tudíž se dobře hodí pro náš test. I zde je náskok nových disků zřejmý, i když rozdíl několika málo minut není nijak zásadní, je měřitelný. Také tato činnost vás s novým diskem posune mnohem dále, a čekání zkrátí.

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední test bylo otevření opravdu velkého souboru Excel, šlo o rozsáhlou databázi s mnoha výpočty, tisíci řádků dat. Tento soubor se na běžném notebooku (osobně vyzkoušeno) otevírá minuty, a než s ním lze pracovat trvá to doslova věčnost. Na desktopu s rychlým SATA diskem to taková tragédie není, ale s moderním diskem  to bude mnohem kratší dobrodružství.

Jak je vidět z měření, argument, že kvůli o pár vteřin rychlejšímu startu systému si nebudu pořizovat drahý PCI-e (M.2) disk je pasé. Nejde jen o start systému a několik syntetických benchmarků. Výkon těchto disků prostě v reálu pocítíte každý den, všechny nebo alespoň velká většina vašich činností se urychlí. Pokud nepotřebujete urychlení, vaše volba - disk nekupujte. Pokud je ale váš čas drahý, každá ušetřená vteřina nebo minuta se za celý den nasčítá do času, který už nemusí být zanedbatelný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama