Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3× Samsung SM951 NVMe | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 11. 2015 03:00 13

Seznam kapitol

1. 3× Samsung SM951 NVMe 2. PCI-E nebo M.2 (SATA Express) 3. Co znamená NVMe 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Výkon v M.2 versus PCI-e 3.0 7. Testy malých souborů (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů (důležité) 9. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 10. Syntetické testy - body 11. Start Windows a shrnutí výkonu 12. Reálné aplikace, hry 13. Závěr

Před časem jsme testovali nejrychlejší SSD pro M.2 SSD na trhu – Samsung SM951. Šlo ale o AHCI verzi, která není tak zajímavou volbou jako varianta NVMe. A tak plníme slib z minula a přinášíme vámi test tří disků s rozhraním NVMe v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Bude výkon vyšší než u AHCI verze? A je NVMe bezproblémové?

Reklama

Testovací sestava a specifikace

Měření disku jsem provedl desce na Asus Z170 Maximus VIII Gene s procesorem Core i7-6700K. Coby zdroj posloužil Antec HCP-1200W, dále byl v sestavě pevný disk WD a paměti od Crucial (DDR4-2400 MHz). K měření her jsem použil grafickou kartu GeForce GTX 980 Matrix od Asus. Pro testy procesorové jsem použil grafické jádro procesoru, jelikož GeForce GS7100 odešla do důchodu – ve Windows 10 není podporována. Podívejte se na obrázek hlavní sestavy:

Z170 a deska Maximus VIII Gene
i Zdroj: PCTuning.cz
Z170 a deska Maximus VIII Gene

Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele je složité porovnání, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo Anvil Pro. Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Testuji v těchto aplikacích:

  • Anvils Storage Utilities V110_B337
  • AS SSD Benchmark 1.6.4237
  • ATTO Disk Benchmark 246
  • CrystalDiskMark 3.0.2
  • HD Tune Pro 5.5
  • SetupWinBootInfo 1.02

Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 10 Enterprise 64bit (včetně prvního velkého updatu) na testovaném SSD – disk je tedy primární / bootovací. Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější.

SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto je porovnání solid state disků s nainstalovaným OS více vypovídající. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) s výsledky z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).

Specifikace disku

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejrychlejší M.2 SSD disky - 3×  Samsung SM951 NVMe
i Zdroj: PCTuning.cz

V tabulce vidíte všechny současné nejvýkonnější PCI-E disky na trhu. Všechny se dají koupit i ČR a ceny jsou z českého obchodu. Pro srovnání jsem do tabulky také dal dva běžné SATA SSD disky, které jsem testoval nedávno. Pokud srovnáme parametry disků, tedy alespoň ty papírové, je Samsung SM951 výkonnější než Intel SSD 750 v zápisu a ve čtení zaostává jen málo. Lepší nebo podobné parametry mají jen tři disky z tabulky, ve všech případech jde o drahá PCI-e řešení. Samsung je výhodnější, i vzhledem k ceně, nejen výkonu.

Na druhém obrázku vidíte porovnání všech tří NVMe verzí disků SM951. Úvodní kapacita 128 GB vás přijde na solidních 2990 Kč s DPH, ovšem je také nejpomalejší (hlavně zápis). Je to dáno použitými čipy a jejich počtem. Přístupů k řadiči je polovina proti dalším dvěma kapacitám. Zlatá střední cesta je 256 GB disk za 4990 Kč s DPH. Cena je stejná jako u AHCI verze, proti klasickým SSD diskům ale vyšší. Výkon je ale také dvojnásobný, minimálně. Nejdražší disk je 512 GB velikost za 9490 Kč s DPH, stejně stojí také i 512 GB verze SSD 950 PRO.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama