Nejste z USA? Stejně nám plaťte! Je tady už digitální daň?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Nejste z USA? Stejně nám plaťte! Je tady už digitální daň?

Nejste z USA? Stejně nám plaťte! Je tady už digitální daň? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 3. 2021 03:00 43

Seznam kapitol

1. Bavíte se na internetu? Plaťte! 2. Vaše data, nebo vás to vyjde draho 3. Nechat se oškubat a být zticha 4. Zatím je z čeho brát 5. Příklad pro všechny

Tento týden YouTube zdvořile vysvětlil těm tvůrcům, kteří nejsou z USA, že by měli odevzdat svoje daňové údaje, protože budou platit daň ze všech příjmů, které budou mít od uživatelů z USA. Anebo budou platit daň z celosvětových příjmů, pokud nezašlou data. Máme tu digitální daň?

Reklama

Pokud se tvůrci neidentifikují IRS do konce května 2021, YouTube od června 2021 zdaní jejich celosvětové výnosy 24 %, což je flastr, který i právník Ian Corzine označil jako nátlak na to, aby se tvůrci identifikovali.

Pokud se tvůrci identifikují, mohou požádat o snížení daně na základě zamezení dvojího danění, kterou ČR s USA má od roku 1993. Je poměrně těžké dohledat si míru zdanění v takovém případě, protože YouTube si nad celou věcí po pilátovsku umyl ruce, nasměroval všechny na daňové poradce – a vy můžete bádat na webu americké IRS, což asi není to, co jste jako občan zcela jiné země ještě před pár dny čekali.

Já jsem podle návodu Youtube vyrazil na obhlídku tabulek, které jsou schované na webu tvořeném úředníky – a věru cokoliv tvořeného úředníky je mezinárodně nesrozumitelné. Podle jeho informací je relevantní položka Royalties neboli Licenční poplatky. My máme, podle všeho, štěstí: V dokumentu IRS je v položce Licenční poplatky, subsekce Copyright u nás nula. (To možná souvisí s tím, že se historicky předpokládalo, že mnohem častěji budeme platit za copyright my a ne oni.)

Takže pohoda, ne? No, pokud země tvůrce nemá podobnou dohodu s USA, je výše daně stanovena na 30 % výnosu z digitálních příjmů z amerických občanů, do čehož se počítá nejen reklama, ale i badges, členství, dary a podobně.

Pak ještě může nastat situace, že dotyčná země má nějakou velmi nevýhodnou dohodu s USA, ale to my naštěstí nemáme. Buď jak buď celá situace znamená, že se buď identifikujete úřadu cizí země – a nebo si stáhnou 24 % světových výnosů z vašich příjmů. Člověk by řekl: Mohli by prostě vzít 30 % z amerických výnosů, ale ne – ona penalizace naznačuje, že tu zdaleka nejde jenom o zdanění, ale že opravdu chtějí vědět ta data.

Nejste z USA? Stejně nám plaťte! Je tady už digitální daň?
i Zdroj: PCTuning.cz


Autor: DonkeyHoteyUncle Sam "I Want Your Data", CC BY 2.0, Odkaz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama