Nelehký koncept vaporware: Když se těšíme pro nic za nic
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Nelehký koncept vaporware: Když se těšíme pro nic za nic

Nelehký koncept vaporware: Když se těšíme pro nic za nic | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 10. 2020 03:00 17

Seznam kapitol

1. Věčné čekání 2. Slibem nezarmoutíš 3. Vaporware se neprodává 4. Tudy cesta nevede 5. Ještě to nedozrálo? 6. Někdy je to fakt podraz

S vaporware se setkal každý, kdo měl kdy co společného s IT. Je to produkt, který je oznámený, mluví se o něm – ale nakonec skutek utek. Je to ultimátní produkt, který nikdy neexistoval, nevyplněné sliby, nenaplněné sny. Doslova pára nad hrncem.

Reklama

Některé projekty přeběhly svou dobu. Příkladem je Sega VR (1991), která přinesla levné VR brýle v podstatě se stejnými slogany, které známe i dnes. Brýle existovaly, prodejní cena se dostala pod 200 USD, vznikly pro ně i hry, byly představeny a dokonce výrobce cereálií vyhlásil soutěž o headset Sega VR. Na CES 1993 byly brýle představeny novinářům a veřejnosti, ale přijetí bylo kritické: Nevýkonné konzole nedokázaly zobrazovat s dostatečně vysokou frekvencí, takže se lidem dělalo z brýlí zle.

A zde se Sega zastavila, protože neexistoval způsob, jak problémy napravit. Najali si výzkumníky ze Stanford Research Institute, kteří jim zmapovali uživatelské zkušenosti a navrhli co změnit, ale prostě a jednoduše to nešlo: Produkt by se musel totálně přepracovat, odložit a zdražit, což bylo nepřijatelné. Zájem o první vlnu domácí VR navíc začal vyhasínat, takže i Sega VR zmizela v propadlišti dějin.

Podobně dopadl Palm Foleo (2007), což byla taková chromebookoidní extenze smartphonů Palm. Zařízení sice vypadalo jako notebook, ve skutečnosti mělo ale jen extrémně omezenou funkčnost, v podstatě sloužilo jako lepší klávesnice a obrazovka na psaní mailů. Subnotebook sice existoval a byl rozeslán recenzentům, následovala ale záplava negativních reakcí a tak byl celý projekt zrušen.

Jiné produkty, jako Commodore C65 (1990), zůstaly v prototypovém stádiu prostě proto, že mateřská firma zkrachovala. Když Commodore zbankrotoval, prodávaly se prototypy C65 ve výprodeji. Nebyly dokončené, každý byl trochu jiný, lišily se ve verzích desek i obsahu ROM – a tím se z nich stal extrémně cenný sběratelský kousek, protože seriózní commodoristé chtějí všechny verze. Pamatuji si porevoluční inzeráty, které nabízely předprodukční verze – a kdo koupil neprohloupil, dnes se jejich cena pohybuje v desetitisících Euro!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama