Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!
Článek Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Michal Částka

Michal Částka

7. 9. 2009 03:00 35

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3,3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr měření

Od našeho prvního úvodního článku utekl už nějaký ten týden a je na čase představit první testovaný zdroj. Nexus RX-8500 je velice zajímavou volbou, pokud hledáte tichý a přitom relativně účinný zdroj. Výkon 850W by také s přehledem měl stačit pro naprostou většinou výkonných počítačů a to včetně SLi nebo CF sestav. Pojďme se podívat, co tahle mašinka opravdu nabízí.

Reklama
Reklama

Po otevření horního krytu je vidět hned dvojice hlavních transformátorů. Parametry transformátorů nelze tak jednodušše zjistit, a díky tomu ani nemůžu okomentovat jejich dostatečné/nedostatečné dimenzování. Podle zkušeností vím, že úplně stejný typ transformátoru byl použit v jednom nejmenovaném Taganu o výkonu 600W. Výrobce uvádí, že zdroj fyzicky obsahuje čtyři nezávislé +12V větve. To mohu skutečně potvrdit, je tomu tak. Je to vidět ze zapojení - viz. další obrázky.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Kondenzátor na vstupní části zdroje je firmy Teapo o hodnotě 450V/560µF - pro 850W je vyhovující. Na tomto kondenzátoru by nebylo nic neobvyklého až na to, že jsou v celém zdroji použity pouze kondenzátory značky Teapo. Tahle značka kondenzátorů se používá všude možně a dá se říci, že je v posledních letech hodně rozšířená. Mnoho uživatelů tyhle kondenzátory považuje za ne příliš kvalitní (a může to být důvodem, proč si tihle lidé Nexus RX-8500 nekoupí).

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!


 

Zde můžete vidět tlumivku, která je pomocí silikonu přilepená k části chladiče výkonových tranzistorů - na tom také nevidím nic špatného. Silikon je stálý ve velkém teplotním rozsahu a parádně pomůže k stabilitě velké těžké cívky, která by se mohla snadno uvolnit.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Integrovaný obvod PS232S, který vidíte na dalším obrázku slouží jako ochranný obvod, který Vám zdroj odpojí, když ho např. na výstupu zkratujete nebo dojde k přehřátí řídících tranzistorů. Je to standard dnešních moderních PC zdrojů. Samozřejmě, že ne každý výrobce používá přímo tento obvod PS232S, ale je hojně využívaný.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Bohužel, všechny výkonové tranzistory a diody, které jsou umístěné na pasivních částech chladiče, mají vybroušené typové číslo. Tím pádem nemám žádnou představu, které výkonové tranzistory výrobce použil a jestli jejich parametry vyhovují maximálním udávaným parametrům zdroje.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Z čeho nejsem moc nadšený je rozmístění součástek. Některé součástky jsou na sebe doslova nalepené a zjistit kapacitu jednotlivých kondenzátorů je nemožné, aniž bych je vyletoval z DPS zdroje. Je to bohužel docela běžný jev u mnoha výrobců zdrojů, kteří se snaží nacpat co nejvíce kondenzátorů a výkonových tranzistorů na co nejmenší DPS. Z konstrukčního hlediska se jedná o prasečinu i když na výslednou kvalitu produktu to má malý vliv.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!


Zde si můžete všimnout termistoru k měření teploty na žebrech chladiče. Taky je vidět revize DPS - Rev:1.8

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning