Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!
Článek Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Michal Částka

Michal Částka

7. 9. 2009 03:00 35

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3,3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr měření

Od našeho prvního úvodního článku utekl už nějaký ten týden a je na čase představit první testovaný zdroj. Nexus RX-8500 je velice zajímavou volbou, pokud hledáte tichý a přitom relativně účinný zdroj. Výkon 850W by také s přehledem měl stačit pro naprostou většinou výkonných počítačů a to včetně SLi nebo CF sestav. Pojďme se podívat, co tahle mašinka opravdu nabízí.

Reklama
Reklama

Návrh DPS a rozložení součástek není nic úžasného. Rozhodně by takovému zdroji slušel větší prostor pro rozmístění jednotlivých kondenzátorů apod. K hlavním usměrňovacím diodám se není vůbec možné dostat bez vyletování transformátorů (vyfotit diody nebylo možné, jsou tak dobře schované, že jsou sotva vidět okem). To stejné platí o kondenzátorech na výstupu.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Pájení není špatné, ale je vidět, že některá místa byla opravovaná ručně a že jejich kvalita není zrovna na špičkové úrovni. Docela co mě šokovalo, bylo dodatečné odizolování spodní strany výstupních kabelů pomocí lepidla a následným překrytím průhledné izolační fólie. Vůbec jsem nepochopil, proč tohle výrobce udělal. Celé spodní DPS je totiž izolováno další průhlednou fólií, která je umístěna přímo na spodní části krytu zdroje a mezi spodním plechem a DPS je spousta místa. Osobně bych tento problém řešil tlustší a kvalitnější izolační fólií, než takto zalepit všechny vývody a znemožnit případnou opravu. Zalepené vývody se nedají nijak letovat a odstranit původní lepidlo je na dlouhé zimní večery.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Co se mi ovšem moc nelíbilo, byl jeden letovaný spoj, který můžete vidět na posledním obrázku. Vypadá to, jako kdyby to tam někdo opravoval ručně a ještě to pěkně "opiplal".

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Chlazení a ventilátor

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Ventilátor má rotor s 11 ostrými lopatkami o celkovém průměru 135mm. Podle označení by měl dosahovat maximálních 1500ot./min. Jeho odběr při 12V je 0.25A. Jestli to je pravda si hned ověříme. Bohužel, další specifikace výrobce neuvádí a není je možné nijak zjistit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning