Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!
Článek Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Michal Částka

Michal Částka

7. 9. 2009 03:00 35

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3,3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr měření

Od našeho prvního úvodního článku utekl už nějaký ten týden a je na čase představit první testovaný zdroj. Nexus RX-8500 je velice zajímavou volbou, pokud hledáte tichý a přitom relativně účinný zdroj. Výkon 850W by také s přehledem měl stačit pro naprostou většinou výkonných počítačů a to včetně SLi nebo CF sestav. Pojďme se podívat, co tahle mašinka opravdu nabízí.

Reklama
Reklama
Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Naměřená účinnost

Účinnost, kterou se mi podařilo naměřit, bych hodnotil celkem kladně vzhledem k tomu, že se zdroj nechlubí žádnou certifikací 80Plus apod. Měli byste mít ovšem na paměti, že pokud si tento zdroj vyberete a koupíte, tak je vhodné ho použít do náročné sestavy, kde se průměrný odběr bude udržovat nad hranicí 250W - nad touto oblastí zdroj už totiž dosahuje slušné účinnosti. RX-8500 rozhodně nedoporučuji pro obyčejné kancelářské počítače, kde je odběr běžně kolem 100-150W.

Zvlnění a výstupní napětí

V této oblasti jsem byl poněkud nadšený a to relativně malým zvlněním na +12V větvích, které se nijak neměnilo v závislosti na vytížení a drželo se relativně v toleranci podle SFX12V. U mnoha počítačových zdrojů se zvlnění značně zvyšuje s celkovým vytížením a to může způsobovat nestabilitu při tom největším overclockingu. Na +5V bylo napětí taky velmi pěkné a vyhlazené v celém průběhu zatížení - hodnota 60mV je naprosto v pořádku i když překračuje normu o 10mV. Trošičku horší to bylo s +3.3V, kde při 90% vytížení se špičkově dostávalo na 90mV - je to sice značné překročení normy, která je i pro tuto větev 50mV, ale ze svých zkušeností vím, že to nebude mít na nic vliv.

Produkovaný hluk

Při nízkém vytížení - cca do 300W na výstupu se jedná o opravdu velice tichý zdroj. Nad tuhle hodnotu musíte počítat se značným zvýšením otáček a tomu odpovídá i vyšší aerodynamický hluk. Samotný ventilátor se projevuje velice dobře a nedochází k žádnému pískotu nebo nepříjemnému projevu, který by mohl drásat naše uši.

Vnitřní provedení a teploty

No, tady bych zase tak benevolentní nebyl. Co mě jako konstruktéra vůbec nenadchlo bylo uspořádání jednotlivých součástek, které byly na sobě doslova namačkané a přeházené tak, aby se dovnitř vůbec vešli. Celý lay-out není moc dobře promyšlený a to má taky za následek velkou výstupní teplotu při nejvyšším zatížení >>> mezi jednotlivými součástkami špatně proudí vzduch. Nejvyšších teplot při maximálním zatížení dosahovaly součástky mezi transformátorem a chladiči tranzistorů. Tam se pohybovali teploty řádově kolem 80°C a to už není zrovna moc dobré pro životnost elektrolytických kondenzátorů.

Nexus RX-8500 - 850 Wattů pod kapotou!

Použité kondenzátory značky Teapo nemůžu nijak zvlášť kritizovat, jelikož jsem si nemohl ověřit o jaké konkrétní typy se jedná. Najde se určitě spousta odborníků z diskusních fór, kteří budou prohlašovat, jaké to jsou hrozné zmetky a je jedno o který konkrétní typ se bude jednat. Prostě je kategoricky odsoudí, aniž by s nimi měli jakékoliv zkušenosti nebo je někdy drželi v ruce a testovali.

Celkový závěrečný verdikt

Nexus RX-8500 bych celkově hodnotil za poměrně zdařilý počítačový zdroj, který najde určitě uplatnění u spousty z Vás. Pokud si RX-8500 koupíte, protože vlastníte vysoce náročnou počítačovou sestavu, tak výběrem neuděláte žádnou zásadní chybu. Je ovšem nutné tolerovat některé nedokonalosti, které jsou napsané v celé recenzi a i v tomto závěru. Volba je už jenom na Vás.

PS: Protože se jedná o první recenzi, tak zde nejsou uvedeny zkušenosti se slibovaným testem zkratu jednotlivých napěťových větví. Zdroj byl dříve poslán zpět dodavateli, než jsem tohle měl možnost zkusit. U příštích recenzí to bude samozřejmostí. Příště se můžete tešit na nějaký nadupaný Enermax :)

Poděkování

Za zapůjčení zdroje Nexus RX-8500, děkujeme společnosti Alza.cz

Za zapůjčení naprosto exceletního osciloskopu M525, děkujeme společnosti  ETC s.r.o

Za podporu při testech a zapůjčení testovacích pomůcek, děkujeme laboratoři CTTL.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning