Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu
Hardware Článek Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu

Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu

Michal Šimonek

Michal Šimonek

20. 8. 2013 03:00 18

Seznam kapitol

1. Gryphon jako Sabertooth mATX 2. Asus Gryphon se představuje 3. Armor kit v obraze 4. Vlastnosti základní desky 5. Základní deska, popis 6. Detaily základní desky 7. BIOS 8. BIOS II 9. Softwarová výbava
10. Napájení desky a popis čipů 11. Testovací sestava a výběr testů 12. Měření výkonu, SATA a benchmarky procesoru I. 13. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 14. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 15. Přetaktování základní desky 16. Spotřeba a teploty 17. Závěrečné vyhodnocení

Po zástupcích overclockerské a zároveň herní Maximus VI Hero a o něco vyšší třídy MPower Max si dnes představíme odolnou Sabertooth v malém provedení. Jednoduše ji Asus nazval Gryphon a myslíme si, že tato deska bude hodně oblíbená. Nejen díky pěti rokům záruky, ale i výbornému poměru cena / výkon a kvalitnímu zpracování.

Reklama
Reklama

Letošní rok je hardwarově bohatý, alespoň na poli procesorů a jednotlivých platforem. Nejočekávanějším letošním produktem byl bezesporu procesor Intel Haswell a vše s ním spojené. Tedy i dostatečné množství základních desek a několik zcela nových počinů. Jedním z nich je malá Sabertooth, byly tak vyslyšeny prosby mnoha uživatelů, kteří by uvítali malou kompaktní desku s hlavními prvky třídy Sabertooth. A tak se zrodil micro-ATX Gryphon.

Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu

Než se vrhneme na samotnou základní desku a věcí s ní spojené, musíme si ve zkratce představit také nový čipset. I když přespříliš novinek oproti stále populárnímu Z77 zde není, musíme si je z povinnosti rozepsat.

Intel Z87 Express

Nejprve si připomeňme tímto obrázkem loňský Intel Z77 čipset. Bylo o něm napsáno detailněji mnohokrát v našich recenzích. Můžeme si ho tak porovnat s nově příchozím Intel Z77.

Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu

Intel Z87 Express přínáší oproti loňskému Intel Z77 pouze pár novinek. Jednou z nejzajímavějších je nejspíš podpora přehrávání až 4K videa. To je umožněno díky novému grafickému čipu v procesoru Haswell, grafické řady GT (v našem případě model HD 4600) a HDMI výstupu na desce.

"Jižní" můstek má potom podporu až 6x SATA 6G oproti původním 4x SATA6G+ 2x SATA 3G. Dva pomalejší byly tedy nahrazeny rychlejším SATA 6G. Jestliže Z77 měl možnost připojit napřímo 4 USB 3.0, nový čipset umožňuje na Haswell platofrmě celých 6 USB 3.0 a s podporou xHCI rozhraní. PCIe linky se nemění, je jich vyvedeno celkem 16 z procesoru a nebo 4 z PCH (z PCH standard 2.0). Nativní PCI i letos zcela chybí. Platí i využití PCIe 3.0 linek mezi grafické karty, eventuálně rozhraní Thunderbolt. Podpora dulachannel a pamětí se také nemění. Nativně je to 1600 MHz 1.5V a nebo 1.65V pro paměti profilu XMP. Děličky v procesoru jsou až po 2933 MHz!

Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu

Samostatný obrázek pro nově příchozí Intel Z87 čipset.

Hlavní změny jsou ale spojené s procesorem Haswell. Ať už jde o možnost výstupu monitorů, které jsou propojené s CPU. A nebo o celé řízení procesoru, grafického jádra i IO - je nyní integrováno v procesoru. Externí kontrolér pouze dodá napětí kolem 1.8V a CPU si s ním už sám poradí. Procesory "K" navíc disponují tweakovacími vylepšeními v podobě BCLK skoků, aby nedošlo k výpadkům IO, PCIe a SATA zařízení a stále šlo taktovat v dalších dimenzích (ideální na ladění DRAM taktů, cache taktů apod.). Nově můžeme měnit i frekvenci cache, ta byla u Ivy Bridge a Sandy Bridge pevná a běžela na stejném taktu jako procesor.

Odolný Gryphon – pět let záruky na skutečnou kvalitu

Mezi koncové uživatele se dostanou do oběhu i další platformy. Ty nejsou ale součástí dnešního článku, postačí pouze tabulkové srovnání (Intel má v tabulce drobnou chybku s USB 3.0 - těch má být 6).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning