PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl | Kapitola 3

Petr Koc

Petr Koc

11. 7. 2011 00:00 70

Seznam kapitol

1. Výběr napájecího zdroje podle spotřeby 2. picoPSU a externí adaptér 3. Výběr platformy – CULV a ULV 4. CULV – Intel Atom 5. CULV – AMD Fusion „Bobcat“ 6. ULV – AMD Athlon II ULV
7. ULV – Intel Xeon E3 8. Co je to TDP, pozor na podtaktování 9. Výběr RAM, disku, základní desky a skříně 10. Výběr pevného disku 11. Výběr základní desky

V minulém, spíše úvodním díle, jsme si ukázali využití malého úsporného serveru a trochu teorie. Dnes všechny poznatky využijeme a půjdeme vybrat konkrétní komponenty. Probereme si procesory, paměti, disky, desky a samozřejmě i zdroje. Jak si ukážeme, zrovna zdroj je jednou z nejzásadnějších komponent při snižování spotřeby.

Reklama

Výběr platformy

Od role, kterou si zvolíme, se přímo odvíjí, jaký hardware budeme potřebovat. U občas zapnutého HTPC budou nároky na spolehlivost nižší než u nepřetržitě zapnutého domácího serveru. U routeru také asi nebude potíž, když čas od času ztratí jeden paket. Platforma nás zároveň může limitovat v počtu připojitelných zařízení, ať už přídavných PCI Express karet nebo SATA pevných disků.

Pro bezhlučný počítač připadají v úvahu v zásadě dvě kategorie platforem:

  1. CULV modely – toto jsou systémy, u kterých jde o spotřebu v první řadě. Ale zároveň jde také o cenu. Sem patří všemožné Intel Atomy, AMD Zacate, ale případně také ARM procesory. Jejich charakteristikou je to, že se jedná o masovou výrobu. Tj. žádné výběrové kusy. Schopnosti a výkon bývají omezené, cena nízká.

  2. ULV modely dospělých procesorů – toto je vyšší třída. Jedná se o plnohodnotné čipy, často serverového ražení, u kterých byly sníženy napětí a frekvence. Mívají relativně vysoký výkon, ale také vyšší cenu.

V zásadě platí jednoduché tvrzení, že u CULV dostanete za méně peněz méně tranzistorů. Méně tranzistorů znamená menší spotřebu v zátěži i v klidovém stavu, ale také nižší výkon. U druhé skupiny je tomu naopak.

Přehled začneme u CULV procesorů, konkrétně u čipů VIA. Vezmeme to jen velmi rychle, pro naše účely se nehodí kvůli absenci ECC.

V

IA C7 a VIA Nano

O platformách na bázi čipů VIA se zmíním jen krátce. Ne že by byly nezajímavé, ale dají se tak špatně sehnat, že o nich patrně nemá smysl dlouhosáhle mluvit. Většinou se totiž pohybují v industriálních řešeních, která jsou velmi drahá. Výkon procesorů (zejména Nano) není úplně špatný, někde mezi Atomy a plnotučnými procesory. Mají out-of-order architekturu a TDP mezi 10 až 20 W. Bohužel ale nepodporují ECC RAM.

V poslední době se navíc do tohoto segmentu začíná silně tlačit jak AMD, tak také Intel. Jejich nabídka je pak velice solidní a VIA, bez zázemí těchto gigantů, se dostává do horší situace. Kdysi odlišně konkurenčně zaměřená řešení tak dnes musí soupeřit s procesory vyrobenými pokročilejšími technologiemi. Je obtížně představitelné, jak Nano konkuruje např. Core i7-2610UE.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama