PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl | Kapitola 11

Petr Koc

Petr Koc

11. 7. 2011 00:00 70

Seznam kapitol

1. Výběr napájecího zdroje podle spotřeby 2. picoPSU a externí adaptér 3. Výběr platformy – CULV a ULV 4. CULV – Intel Atom 5. CULV – AMD Fusion „Bobcat“ 6. ULV – AMD Athlon II ULV
7. ULV – Intel Xeon E3 8. Co je to TDP, pozor na podtaktování 9. Výběr RAM, disku, základní desky a skříně 10. Výběr pevného disku 11. Výběr základní desky

V minulém, spíše úvodním díle, jsme si ukázali využití malého úsporného serveru a trochu teorie. Dnes všechny poznatky využijeme a půjdeme vybrat konkrétní komponenty. Probereme si procesory, paměti, disky, desky a samozřejmě i zdroje. Jak si ukážeme, zrovna zdroj je jednou z nejzásadnějších komponent při snižování spotřeby.

Reklama

O výběru základní desky se zmíním jen krátce, protože pravidla jsou jednoduchá. Desku vybírejte podle zvolené platformy, mějte však na paměti následující:

  • Čím více napájecích fází deska má (výrobci se tím často sami chlubí), tím vyšší bude mít spotřebu. Procesorům s TDP kolem 30 W stačí s přehledem byť jen dvě fáze. Počet fází se dá snadno odhadnout podle počtu uskupení MOSFETů na desce a podle toho, jaké procesory deska podporuje. Podpora modelů s TDP 140 W je špatným znamením.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

4 páry MOSFETů značí čtyřfázové napájení

  • Pokud vybíráte systém s ECC, dívejte na explicitní zmínky o podpoře této technologie. A to raději i do manuálu. Není-li na screenshotech BIOSu žádná zmínka o ECC, desce se vyhněte. Implementace není jednoduchá a mnoho výrobců jí neumí. Např. Desky Gigabyte ECC téměř nepodporují. Mít vhodný procesor a RAM není dostačující.

  • Zamyslete se nad chlazením čipsetu. Drtivá většina motherboardů má chladiče koncipované na aktivní chlazení, resp. se tváří na pasivní chlazení, ale v praxi očekávají průvan od chladiče procesoru. Ten v bezvětrákovém počítači nebude. Většinou bude potřeba přijmout nějaká opatření, jako třeba vyměnit chladič. Větší chladič čipsetu může znamenat nutnost obětovat některé sloty pro přídavné karty.

  • Protože při pasivním chlazení bude teplota desky vyšší, zamyslete se nad tím, jak jí bude možné osadit chladiči – např. na napájecí okruhy. Také si prohlédněte, jaké typy kondenzátorů deska má a které z nich by mohly trpět zvýšenou teplotou.

  • Prohlédněte si manuál a možnosti BIOSu, co se nastavení úsporných funkcí týká. Každá platforma má toto jinak, přesto by mělo být minimálně možné zapnout C-states procesoru.

Motherboard je společně se zdrojem klíčovou komponentou pro ovlivnění spotřeby v klidovém stavu.

V příštím PCT speciálu se podíváme na výsledek – probereme si samotnou stavbu, nastavení a ukážeme si výkon a spotřebu. Ta nakonec překonala očekávání, při serverovém použití odebírá jen 18 W.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama