PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl | Kapitola 10

Petr Koc

Petr Koc

11. 7. 2011 00:00 70

Seznam kapitol

1. Výběr napájecího zdroje podle spotřeby 2. picoPSU a externí adaptér 3. Výběr platformy – CULV a ULV 4. CULV – Intel Atom 5. CULV – AMD Fusion „Bobcat“ 6. ULV – AMD Athlon II ULV
7. ULV – Intel Xeon E3 8. Co je to TDP, pozor na podtaktování 9. Výběr RAM, disku, základní desky a skříně 10. Výběr pevného disku 11. Výběr základní desky

V minulém, spíše úvodním díle, jsme si ukázali využití malého úsporného serveru a trochu teorie. Dnes všechny poznatky využijeme a půjdeme vybrat konkrétní komponenty. Probereme si procesory, paměti, disky, desky a samozřejmě i zdroje. Jak si ukážeme, zrovna zdroj je jednou z nejzásadnějších komponent při snižování spotřeby.

Reklama

Jednou  z klíčových komponent pro domácí server je pevný disk. Mohlo by se zdát, že klasickým pevným diskům už odzvonilo a že všechno bude za chvíli na SSD. Osobně si to ale nemyslím. SSD mají bohužel jeden velký nedostatek a tím je spolehlivost. Výrobci totiž garantují jen omezený počet zápisů do jedné buňky. Mohlo by se zdát, že s moderní propracovanou logikou firmware je tento počet dostatečný. Pokud ale SSD zaplníte, logice nezbude nic jiného než zapisovat do omezeného množství volných sektorů. 

Chcete-li se vyhnout potížím s nevyzrálostí SSD, zvolte do serveru klasický HDD. I zde ovšem platí, že na spolehlivost jednotlivých značek nespoléhejte a všechno důležité „zálohujte“ formou RAIDu. Do RAIDu pak nekupujte disky ze stejné výrobní série, ale s odstupem několika dní (ale ideálně se stejným firmware).

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Chcete-li, aby vás bezvětrákový počítač byl skutečně neslyšitelný (proto ho asi stavíte), bude třeba se smířit s tím, že klasické 3.5" pevné disky nejsou to pravé. I pokud je zabalíte do odhlučňovačů jako Silentmaxx HD Case, stále budou slyšet. V případě tichého počítače je totiž pevný disk to, co je slyšet nejvíc. A co se dá zároveň poměrně špatně odhlučnit. Řešením jsou disky 2.5", tedy ty do notebooku. I zde ale platí nějaká pravidla:

  1. Vyhněte se modelům s rychlostí otáčení 7200 ot/min. Sice přináší odhadem 25 % výkonu navíc, ale zároveň jsou taky mnohem víc slyšet.

  2. Dejte disk do odhlučňovacího boxu.

Jedním z dobrých odhlučňovacích boxů je Scythe Quiet Drive 2.5".

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

S diskem v tomto boxu opravdu nic neuslyšíte

No dobře, trochu blafuji, i v tomto boxu je disk slyšet. Kdybyste se mě ale zeptali, zda je zapnutý nebo vypnutý, měl bych jen 50% šanci na úspěch. Jinými slovy když víte, že se disk startuje nebo že právě defragmentuje, jste v ultra tichém prostředí a máte dobrý sluch, něco možná zaslechnete. Za normálních okolností je ale cokoli jiného hlučnější. Jestli je počítač zapnutý nebo vypnutý jsem bez přiložení ucha na centimetry přímo k disku schopen poznat jen podle LEDky na skříni.

Notebookové 2.5" disky mají ještě dvě výhody oproti 3.5". Tou první je, že skoro nehřejí, takže není potřeba je chladit. Jsou velice odolné na rozdíly teplot, protože to je prostředí, které běžně v noteboocích zažívají. Snesou i vyšší teploty. Jejich spotřeba je jen cca třetinová nebo menší oproti 3.5" modelům – např. 750 GB Scorpio Blue spotřebuje v zátěži 1,6 W, zatímco úsporný (!) 750 GB Caviar Green 4,9 W, v nečinnosti je pak rozdíl 0,65 W vs. 2,80 W. Rozdíly vůči 7200 ot/min modelům jsou pochopitelně větší.

Druhou výhodou je to, že 2.5" disky jsou napájeny jen z 5V větve. Pokud používáte picoPSU, je tato větev vytvářena až na picoPSU. Tj. jednou projde filtrací v AC-DC měniči a po druhé pak v picoPSU. Je tedy od vlivů v elektrické síti více izolována a více chráněna.

Možný nedostatek 2.5" disků jsou jejich úsporné režimy. Pokud jsou příliš agresivní, můžou snižovat životnost disku. Výrobci někdy nabízí modely pro 24/7 provoz, které jsou úplně stejné jako mobilní, liší se jen tím, že mají tyto úsporné režimy vypnuté.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama