PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl | Kapitola 6

Petr Koc

Petr Koc

11. 7. 2011 00:00 70

Seznam kapitol

1. Výběr napájecího zdroje podle spotřeby 2. picoPSU a externí adaptér 3. Výběr platformy – CULV a ULV 4. CULV – Intel Atom 5. CULV – AMD Fusion „Bobcat“ 6. ULV – AMD Athlon II ULV
7. ULV – Intel Xeon E3 8. Co je to TDP, pozor na podtaktování 9. Výběr RAM, disku, základní desky a skříně 10. Výběr pevného disku 11. Výběr základní desky

V minulém, spíše úvodním díle, jsme si ukázali využití malého úsporného serveru a trochu teorie. Dnes všechny poznatky využijeme a půjdeme vybrat konkrétní komponenty. Probereme si procesory, paměti, disky, desky a samozřejmě i zdroje. Jak si ukážeme, zrovna zdroj je jednou z nejzásadnějších komponent při snižování spotřeby.

Reklama

Druhou skupinou procesorů jsou ty, které byly výrobcem pro účely snížení spotřeby podtaktovány, ale jinak jsou funkčně totožné s běžně prodávanými modely.

AMD Athlon II Ultra Low Voltage

Jednou z nejzajímavějších platforem pro stavbu počítače s nízkou spotřebou jsou Athlony II ULV. Toto jsou výběrové kusy, které AMD běžně neprodává. Dodává je pouze velkým OEM výrobcům, zejména Dellu a HP. Všechny jejich vlastnosti jsou shodné s běžně prodávanými modely – tj. jedná se o jádra K10.5 (architektura „Phenom II“), 3-issue out-of-order, podporují ECC, mají dvoukanálový řadič pamětí atp.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

V praxi se jedná vždy o dvoujádrové čipy s jádry DA-C2 nebo DA-C3 vyrobené 45nm technologií. V případě jednojádrových modelů je jedno jádro vypnuté.

AMD prodává i další modely. Např. v HP Proliant MicroServer běží 1,3 GHz dvoujádrový Athlon II Neo N36L s TDP jen 15 W. Tyto procesory jsou ale prakticky nesehnatelné a někdy mohou být i připájené na základní desku.

Shrňme si fakta:

Jedná se o výkonný procesor

Protože jde o plnotučný procesor, jeho výkon je oproti špičce nižší v zásadě jen o nižší frekvenci, kterou má. A samozřejmě úměrně menšímu počtu jader. Bavíme se o modelech na 1,6 až 2,0 GHz, tedy logicky nemohou výkonově konkurovat 3,5 GHz Phenomům II. Na danou frekvenci je ale výkon solidní a vyrovnaný.

Slušná základna s širokým výběrem

Všechny modely jsou kompatibilní se základními deskami se sockety AM2+ nebo AM3. Použití AM2+ se však nedoporučuje, protože jednou z výhod AM3 je oddělené napájení pro řadič pamětí a výpočetní jádra. To v praxi vede k tomu, že procesory mají v socketu AM3 nižší spotřebu a to někdy na stejné frekvenci i o více než 10 %.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesory je možné kombinovat s velkým množstvím čipových sad. V tabulce výše jsem vybral jen modely s integrovanou grafickou kartou. Pochopitelně je možné použít i základní desky zcela bez grafické karty, které mají o něco nižší TDP. Nicméně je třeba si uvědomit následující:

  • některé základní desky odmítají bootovat, pokud v počítači není přítomná nějaká grafická karta
  • zejména na deskách bez integrované grafické karty se stává, že při vložení ne-grafické karty do prvního PCI Express slotu x16 deska odmítne bootovat. Jedná se o chybně implementovaný BIOS, ale překvapivě se to týká velkého množství motherboardů.

Všechny čipsety nabízí PCI Express x16 slot (většinou ve verzi 2.0) a dále několik linek pro další sloty. Celkem bývá na motherboardech k dispozici alespoň jeden plnohodnotný x16 slot a alespoň jeden x1 slot. Dále je k dispozici typicky šest konektorů pro SATA, počínaje čipem SB850 ve verzi 6 Gb/s. Včetně podpory RAIDu.

A

thlon II

podporuje ECC a až 16 GB RAM

I modely s ULV charakteristikami podporují paměti typu ECC (včetně DRAM scrubbing). Zároveň mají k dispozici dva paměťové řadiče, které jsou schopné pracovat v režimu unganged (nezávisle) nebo ganged (dohromady). Největší kapacita jednotlivého modulu je 4 GB a každý řadič umí obsloužit dva moduly – maximální kapacita je tedy solidních 16 GB. Podporována je frekvence -1066 nebo -1333 v závislosti na modelu. North bridge (řadič pamětí) běží na frekvenci 1600 nebo 1800 MHz (maximálně na nejvyšší frekvenci výpočetních jader).

Nabízené modely 

AMD dodává následující modely ULV Athlonů II:

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Model 250u je výhradně s jádrem DA-C2, modely 160u a 260u s DA-C2 i DA-C3, modely 170u a 270u výhradně s jádrem DA-C3. Všechny procesory podporují režim C1E a napětí dvoujádrových modelů se běžně pohybuje kolem 0,9 V v nejnižším P-State a kolem 1,1 V v nejvyšším. Díky nízkému napětí je možné procesor provozovat při vysoké teplotě – maximální povolená teplota na povrchu heat spreaderu je 81 stupňů Celsia. To na pasivní provoz běžně dostačuje.

TDP celého systému je významně ovlivněno použitým čipsetem, zejména north bridge (viz tabulka výše). V případě nevyužívání grafické karty je čip poměrně chladný. V zátěži je to horší, bez aktivního chlazení tak může být nutné přistoupit ke snížení frekvence integrované grafické karty nebo výměně chladiče čipsetu. TDP jižních můstků je následující:

SB710 – 4,5 W
SB750 – 4,5 W
SB850 – 6,0 W
SB920 – 6,0 W
SB950 – 6,0 W

Kam s ním?

Procesory Athlon II ULV se skvěle hodí do počítačů, kde je kladen důraz na spolehlivost. Díky vyššímu výkonu než u CULV platforem jsou také vhodné na náročnější úlohy. Vzhledem k nízké frekvenci však nelze čekat obrovský výkon. Jedná se prostě o rozumný kompromis – za slušnou cenu získáte spolehlivé řešení s velkým potenciálem na počet pevných disků / přídavných karet a s výkonem dostačujícím na většinu úloh.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz


Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama