PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl | Kapitola 7

Petr Koc

Petr Koc

11. 7. 2011 00:00 70

Seznam kapitol

1. Výběr napájecího zdroje podle spotřeby 2. picoPSU a externí adaptér 3. Výběr platformy – CULV a ULV 4. CULV – Intel Atom 5. CULV – AMD Fusion „Bobcat“ 6. ULV – AMD Athlon II ULV
7. ULV – Intel Xeon E3 8. Co je to TDP, pozor na podtaktování 9. Výběr RAM, disku, základní desky a skříně 10. Výběr pevného disku 11. Výběr základní desky

V minulém, spíše úvodním díle, jsme si ukázali využití malého úsporného serveru a trochu teorie. Dnes všechny poznatky využijeme a půjdeme vybrat konkrétní komponenty. Probereme si procesory, paměti, disky, desky a samozřejmě i zdroje. Jak si ukážeme, zrovna zdroj je jednou z nejzásadnějších komponent při snižování spotřeby.

Reklama

Současnou absolutní špičkou v oblasti nízkospotřebových procesorů jsou nízkonapěťové Xeony E3. Jedná se o procesory s jádrem Sandy Bridge, na rozdíl od běžných Core i3, i5 a i7 ale podporují ECC paměti a mají navíc čtyři linky PCI Express integrované přímo v procesoru. Grafická karta je aktivovaná jen u některých modelů. Intel s těmito procesory navázal na dřívější na Nehalemu založený Jasper Forest, u nějž se mu podařilo vyrobit 23W jednojádro na 1,73 GHz. S nástupem Sandy Bridge se laťka posunula mnohem dál.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
 

Shrňme si opět fakta:

Jedná se o nejvýkonnější procesor

Xeony E3 jsou stejné jako Core i7 Sandy Bridge se vším všudy + ještě něco navíc. Sandy Bridge je momentálně nejrychlejší procesor pro jednovláknové aplikace, navíc ještě obsahuje funkci Turbo, která u nízkonapěťových modelů navyšuje takt o cca 1 GHz. Multithreaded výkon je pak omezen jen počtem jader. V dané kategorii spotřeby určitě nenajdete nic výkonnějšího. Nevýhodou bohužel je, že Intel si nechá za tyto modely pořádně zaplatit.

Špičková základna s omezeným výběrem základních desek

Xeony E3 používají čipset Cougar Point. Je to úplně stejný čipset jako v případě desktopových Sandy Bridge, jen s tím rozdílem, že se nejmenuje P67, Z68 atp., nýbrž C202, C204 a C206. Rozdíly mezi nimi nejsou příliš velké:

C202 – podporuje jen 16 PCI Express linek z procesoru, k tomu dodává vlastních 8 linek. Má šest SATA 3.0 Gb/s portů. Neumí obsloužit v procesoru integrovanou grafickou kartu.

C204 – podporuje všech 20 PCI Express linek z procesoru, k tomu dodává vlastních 8 linek. Má dva SATA 6.0 Gb/s porty a čtyři SATA 3.0 Gb/s porty. Neumí obsloužit v procesoru integrovanou grafickou kartu.

C206 – podporuje všech 20 PCI Express linek z procesoru, k tomu dodává vlastních 8 linek. Má dva SATA 6.0 Gb/s porty a čtyři SATA 3.0 Gb/s porty. Má výstup pro v procesoru integrovanou grafickou kartou.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro serverové nasazení postačuje C202 nebo C204. Proto také většina serverových desek (na jiných bohužel tyhle čipsety moc často nenajdete) obsahuje právě jeden z těchto dvou. Nejlepší C206 se pak spíše používá v pracovních stanicích, mohl by se hodit např. pro HTPC. Bohužel, jelikož se jedná o poměrně specifické zboží, výběr desek není právě velký. Zatímco v případě Athlonů II můžete volit mezi řadou možností, zde se většinou setkáte jen s microATX a to ještě jen od pár výrobců. A proč je vlastně potřeba řadu C200 a nestačí P67? Inu, Intel prostě zakázal použití ECC RAM jinde než u desek s řadou C200. Jak prosté (... a pro Intel typické).

Xeon E3 podporuje ECC a až 32 GB RAM

Jako každé jiné Sandy Bridge podporují i Xeony E3 dvoukanálové zapojení pamětí s dvěma DIMM moduly na kanál. Největší kapacita DIMM modulu může být až 8 GB, ale takové moduly se momentálně ještě neprodávají. Reálně tedy dnes můžete mít 16 GB. ECC je podporováno také.

Nabízené modely 

Přestože Xeon E3 jsou momentálně nejrychlejšími procesory pro socket LGA-1155 (dva kusy mají vyšší frekvenci i než nejrychlejší Core i7-2600K), pro počítače s nízkou spotřebou jsou zajímavé zejména dva z nich.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Prvním kusem je dvoujádro E3-1220L. Jedná se o nejpomalejší Sandy Bridge – běží jen na 2,2 GHz a má 3 MB L3 cache. Díky Turbu ale může běžet na jednom jádru až na 3,4 GHz, dvě jádra jsou omezena na 2,2 GHz. Procesor podporuje HyperThreading. Grafická část je deaktivovaná.

Druhým zajímavým modelem je E3-1260L. To už je nativní čtyřjádro se základní frekvencí 2,4 GHz a s 8 MB L3 cache. S Turbem se frekvence může vyšplhat na 2,5 GHz (4 jádra), 2,8 GHz, 3,2 GHz a 3,3 GHz (1 jádro). Přítomná je i grafika HD Graphics 2000. Jeho chlazení pasivně může být ale kvůli vyššímu TDP a relativně nízké maximální možné provozní teplotě už problematické.

Silnější grafika HD Graphics 3000 se podílí na TDP cca 15 W. Reálně bez zapnuté grafické karty by tedy E3-1260L měl mít TDP kolem 35 až 40 W.

Co je možná zajímavé vědět, tak všechny Xeony E3 mají povolený úsporný režim C6. V nevytížení proto mají všechny téměř identické TDP. Liší se tak pouze v zátěži. Další důležitou zprávou je, že jedině E3-1220L je skutečně nízkonapěťový. U modelu E3-1260L byl zjevně jen omezen frekvenční potenciál a to vedlo k snížení TDP na 45W. Poměrně nízká maximální povolená teplota 58,6 stupně však indikuje, že použité napětí není oproti běžným kusům s TDP 80 W nebo 95 W sníženo (ty mají totiž velmi podobný teplotní profil). Je tedy otázkou, zda E3-1260L má skutečně nějakou reálnou výhodu oproti běžným modelům, když maximální P-State je možné omezit i např. pouhým nastavením z operačního systému.

TDP čipů C202, C204 a C206 je 6,1 W. V nevytížení se jejich spotřeba pohybuje kolem 2,5 W podle množství připojených periferií.

Kam s ním?

Xeony E3 se sníženou spotřebou naleznou uplatnění ve stejných úlohách jako Athlony II ULV, mají však vyšší výkon. Opět však nelze čekat přehnané výkony. Hlavní nevýhodou je především cena.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama