PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl | Kapitola 9

Petr Koc

Petr Koc

11. 7. 2011 00:00 70

Seznam kapitol

1. Výběr napájecího zdroje podle spotřeby 2. picoPSU a externí adaptér 3. Výběr platformy – CULV a ULV 4. CULV – Intel Atom 5. CULV – AMD Fusion „Bobcat“ 6. ULV – AMD Athlon II ULV
7. ULV – Intel Xeon E3 8. Co je to TDP, pozor na podtaktování 9. Výběr RAM, disku, základní desky a skříně 10. Výběr pevného disku 11. Výběr základní desky

V minulém, spíše úvodním díle, jsme si ukázali využití malého úsporného serveru a trochu teorie. Dnes všechny poznatky využijeme a půjdeme vybrat konkrétní komponenty. Probereme si procesory, paměti, disky, desky a samozřejmě i zdroje. Jak si ukážeme, zrovna zdroj je jednou z nejzásadnějších komponent při snižování spotřeby.

Reklama

Výběr paměti RAM

Při výběru pamětí RAM do bezvětrákového počítače platí jednoduché pravidlo – zapomeňte na „slavné“ značky jako Corsair, OCZ a jejich vytuněné modely. Nejen že jejich paměti často pracují na frekvencích a s časováním mimo specifikace řadiče pamětí, ale zároveň často také chtějí vyšší než standardní napětí. To je jednak špatné pro spotřebu a za druhé to také může zkracovat životnost paměťového řadiče. Jestliže má počítač fungovat několik let non-stop a spolehlivě, mohlo by se to už projevit.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Sandy Bridge oficiálně podporuje toto nastavení. Cokoli jiného může znamenat zvýšený počet chyb. Ty nemusíte bez ECC vůbec zaznamenat.

Když se tedy budeme orientovat na klasické (mimochodem taky běžně levnější) paměti, jaké konkrétně zvolit? Zde platí pravidlo, že ideálně ty s nejnovějšími čipy. Jak je poznat? Každý modul DIMM se skládá na jedné straně z osmi (v případě ECC devíti) čipů. Každý čip má datovou šířku 8 bitů a nějakou danou kapacitu udávanou běžně v Mbitech (ale někdy i v MBytech). Jak postupuje výrobní technologie, tato kapacita se zvyšuje. Dnes je možné za špičkové paměťové čipy považovat ty vyrobené 40nm nebo novější technologií.

Slušný výrobce má k dispozici nějakou dokumentaci, která vypadá např. takto:

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Z tohoto se dozvíme několik podstatných věcí:

  • Modul má datovou kapacitu 4 GB.

  • Sestává z osmnácti čipů o kapacitě 256 Mbyte a datové šířce 8 bitů. Jedná se tedy o 2Gbit čipy. Protože je čipů osmnáct, je modul oboustranný. Ostatně 18 * 8 bitů  / 2  = 72 bitů.

  • Jedná se o ECC modul s datovou šířkou 72 bitů. Ostatně 18 * 256 Mbyte * 8/9 = 4 GB.

Protože jsme zjistili, že modul využívá 2Gbit čipy, musí jít nutně o moderní čipy. Momentálně je totiž 2Gbit to největší, co se prodává v masovém měřítku. Až na trh přijdou moduly s kapacitou 8 GB, budou založeny na 4Gbit čipech. Čím vyšší hustota, tím obvykle nižší spotřeba nejen na jednotku kapacity, ale někdy i celkově. Překvapivě např. tento 4GB modul firmy Kingston má v datasheetu udávanou spotřebu při práci 1,552 W, zatímco jeho starší sourozenec s 1Gbit čipy a kapacitou modulu jen 2 GByte má spotřebu vyšší: 2,025 W. Tudíž na jednotku kapacity jsou nové čipy na třetině spotřeby!

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 2. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

Zvolit méně modulů s vyšší kapacitou je výhodné i z dalších důvodů. Za prvé méně modulů na řadiči znamená vyšší spolehlivost komunikace a možnost dosahovat vyšších frekvencí (některé řadiče mají restrikce, kdy při osazení více DIMMů je nutné snížit frekvenci), a za druhé pokud zapojíte jen jeden řadič ze dvou dostupných, spotřeba bude o trochu nižší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama