pentium-4-prescott-sampion-nebo-pouhy-predskokan
Hardware Článek Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan? | Kapitola 4

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

2. 2. 2004 00:00 108

Seznam kapitol

1. Jak to všechno začalo: Pentium 4 nejen pro pamětníky 2. Pokračování: P4 Prescot 3. Interní architektura jádra 4. Žhavá záležitost: teplo a spotřeba 5. Testy: CPU
6. Testy: propustnost paměti 7. Testy: Kombinované testy 8. Závěr 9. Dodatek 1: předchůdci architektury NetBurst 10. Dodatek 2: Architektura NetBurst

Dnešní den se nese ve znamení uvedení nového procesoru Pentium 4. Právě dnes nastupuje nové jádro které bylo ohlášeno už na IDF (Intel Developer Forum) začátkem roku 2002. Prescott, neboť tak se procesorový nováček jmenuje, vychází z architektury NetBurst a to, že Intel zůstal u označení Pentium 4 svědčí o tom, že spíše než o revoluci se jedná o evoluci. Nekoná se tedy schéma: "přišel, viděl, zvítězil" ale "přišel, viděl, připravil". Pojďme se podívat, na co se budeme muset připravit v budoucnu i my. A věřte mi, že nás nejspíše čeká doslova žhavá budoucnost...

Reklama

Kvůli změnám ve vnitřní architektuře (zejména díky nárůstu počtu tranzistorů) Prescott spotřebuje a pochopitelně i vyzáří mnohem více energie než jeho předchůdci. V minulosti tomu bylo různě - občas přechod na novou technologii / produktovou řadu sebou přinesl problémy (následující revize si s taktováním a teplem obvykle radily mnohem lépe), občas proběhl přechod hladce.

Procesor spotřeba TDP W/100MHz (typicky)
Pentium III Katmai (0.25um) 5W
Pentium III Coppermine (0.18um) 2.8W
Pentium III Tualatin (0.13um) 1.2W
Pentium 4 Willamette (0.18um) 3.6W
Pentium 4 Northwood (0.13um) 2.6W
Pentium 4 Prescott (0.09um) 3.2W

Už, už se zdálo, že pokrok v polovodičové technice je natolik velký, že se podaří udržet měrnou spotřebu na co nejnižší úrovni, ale první Prescotty ukázaly, že spíše nastal horší scénář.

Před časem se na Internetu objevil neoficiální "výhledový" graf s hodnotami TDP (Thermal Design Power) pro jednotlivé řady procesorů s architekturou NetBurst. Pokud se tyto hodnoty naplní, stane se nástupce Prescottu, procesor s jádrem Tejas, skutečným budoucím ekvivalentem Northwoodu (a dnešní Prescotty budou pro Pentia 4 pouhým přechodným "startérem" mnohem kvalitnějších procesorů - stejnou úlohy dříve splnily procesory s jádrem Wilamette). Celý příměr ještě dokresluje předpokládaná hodnota měrné spotřeby která by u Tejasu mohla znavu činit 2.5W /100MHz taktu!

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve spodní části grafu jsou barevně označené konstrukční specifikace FMB (Flexible Motherboard guidelines) pro jednotlivé řady procesorů týkající se napájení ale také chlazení. Nejdříve se předpokládalo, že prvním Prescottům stačí požadavky podle "Prescott FMB1" prakticky se shodující s požadavky jaké jsou kladené na výkonnější Pentia 4 s jádrem Northwood (podle normy Northwood FMB2). Po prvních testech bylo jasné, že rané Prescotty vyžadují lepší napájení i chlazení a dočasně vznikla specifikace FMB1.5. Žhavými místy v konstrukcí (a někdy doslova) se stalo napájení a chlazení. Pokud máte výkonný zdroj a moderní základní desku, nemělo by osazení Pentia 4 3E, 3.2E, případně 3.4E činit problémy, co však může činit problémy, je efektivní a účinné chlazení.

Podívejte se na srovnání TDP dnešní Intelské "špičky":

P4 (Prescott)

Pentium 4

Pentium 4 XE

Vcore

1.25 - 1.4V

1.475 - 1.55V

1.475-1.55V

3.2GHz

103W

82W

92W

3.0GHz

89W

81W

-

Přes 100W "živého výkonu" (a více v maximu) jsou hodnoty, které na první pohled vypadají tragicky, ale které jsme tu prakticky měli v podobě posledních 2GHz Pentií 4 první generace (Willamette CPUID 0F0x a 0F1x).

PCtuning komentuje

Málo příjemným zjištěním je, že honba za vysokým výkonem rapidně předbíhá rozumné limity týkající se spotřeby a tepelného výkonu. Této otázce se nevyhne ani firma AMD, i když otázkou je v jaké míře s ní bude zápasit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama