Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG

Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG | Kapitola 7

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

26. 3. 2015 03:00 10

Seznam kapitol

1. Pillars of Eternity pro všechny 2. Tvorba postavy: snadno i pro méně zručné hráče 3. Karma vám vrátí, co jste do ní vložili 4. Vzduchem sviští firebally i kulky
5. Odpovědi se vrací jako bumerangy 6. Protivníci nejsou tupí 7. Nájemní hrdinové, pevnosti a další radosti 8. Závěrečné shrnutí, hodnocení hry

Na herní scéně v poslední době frčí tzv. klasická RPG. Jejich tvůrci spoléhají na věrnou skupinu pamětníků, kteří na vlastní kůži prožívali pecky typu Baldur's Gate, Icewind Dale nebo Fallout. Většina z nich bohužel lpí na archaických herních postupech, a tak neosloví širší publikum. Pillars of Eternity se to ovšem dost možná podaří.

Reklama

Pomalu se blížíme na konec recenze, takže je na čase rychle vyjmenovat zbylé zajímavosti Pillars of Eternity. Tou největší se pro mě stala pevnost, kterou získáte někde na konci první kapitoly. Pevnost je pro vás jako domov, do něhož investujete své zlaťáky výměnou za nejrůznější výhody, ať už je to například možnost uvěznění zajatců v případě, že postavíte vězení, nebo třeba možnost obchodování, když postavíte tržiště. Pevnost do hry vnáší i trošku strategie, neboť o ní projevují zájem i vaši nepřátelé, takže ji musíte pečlivě bránit a dle mého názoru se jedná o velmi dobré zpestření ve stylu Heroes of Might and Magic.

Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG
i Zdroj: PCTuning.cz

Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG
i Zdroj: PCTuning.cz

Další příjemnou záležitostí je výroba pokročilých předmětů (tzv. craftování). Během hry získáváte tisíce nejrůznějších věcí a surovin, z nichž si svépomocí můžete vyrobit pokročilé výrobky jako lektvary posilující vaše útoky, léčivé masti atd. Craftování je vyvedeno velmi jednoduše, hráči stačí najít požadovaný předmět a pokud má dostatečné množství surovin, svůj výběr potvrdit, ale zároveň se jedná o skvělý prostředek ke zpestření hratelnosti. Jestliže jste hračičkové, vrtáním v okně pro výrobu pokročilých předmětů a konzumovatelných lektvarů strávíte klidně i minuty, a to zvlášť v případě, že budete nakupovat potřebné suroviny u obchodníka.

Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG
i Zdroj: PCTuning.cz

Pillars of Eternity: brilantní variace na téma klasických RPG
i Zdroj: PCTuning.cz

A při této příležitosti musím vznést svou jedinou výtku k této hře. Obchodování, a vůbec práce s předměty, je poměrně složité, neboť hra neumožňuje řazení předmětů v truhlici či kdekoliv jinde například podle jejich ceny nebo podle síly. To je při obrovském objemu předmětů, které vám každou hodinu projdou rukou, opravdu neúnosné. Musíte se tak piplat s každým předmětem zvlášť a statistiky porovnávat po rozkliknutí předmětů, což je zdlouhavé.

Vedle pevností a obchodů ve hře tu a tam navštívíte hostince, které vám nabízejí hned několik bonusů. Kromě toho, že se vám v místní posteli během noci zdarma zahojí všichni hrdinové, si za nocleh můžete připlatit. Tím si zpřístupníte některý z kladných efektů, například nárůst inteligence či zdraví. Hostinec je pak důležitý také v případě, že vám v partě chybí šikovní hrdinové.

Hrdinové se k vám sice ochotně přidávají během vaší cesty i bez verbování v hospodě, nicméně mohou se zase oddělit po splnění určitého úkolu, nebo například poté, co je zklamete svým činem. A nikdo vám taktéž nebrání, abyste je sami vyhodili, když se vám některý z nich neosvědčí, nebo se vám přestane hodit. Ostatně někteří bossové ve hře jsou dosti nepříjemní a vyžadují, abyste nad stavbou své družiny přemýšleli a trošku na ní pracovali a to včetně vybavení jejích jednotlivých členů, nebo sestavení speciální kouzelnické nabídky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama