Podcasty, muzika, zvuk #1: Naučte se nahrávat a zpracovávat audio
i Zdroj: Google
Návody Článek Podcasty, muzika, zvuk #1: Naučte se nahrávat a zpracovávat audio

Podcasty, muzika, zvuk #1: Naučte se nahrávat a zpracovávat audio

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

16. 5. 2023 06:00 31

Seznam kapitol

1. Staňte se mistry zvuku 2. O terminologii, frekvencích a formátech zvuku 3. Sluch a hlasitost 4. Hlasitostní standardy a něco ke čtení 5. Slovníček pojmů a závěr

Ať už streamujete nebo nahráváte podcasty, chcete, aby váš jedinečný hlas zněl dostatečně zřetelně, čistě a bez ruchů. Chcete, aby splňoval všechny moderní standardy. A s naším průvodcem zvládnete základy zvukového inženýrství levou zadní. V prvním článku se podíváme na frekvence, hlasitost, standardy digitálního zvuku a základní terminologii.

Reklama

Na rozdíl od zpracování obrazu stála práce se zvukem vždycky tak nějak v pozadí. Je to pochopitelné, člověk se ve světě orientuje převážně zrakem. Nicméně sluch se u lidského embrya vyvíjí dříve něž zrak, navíc většinu informací přijímáme právě sluchem. A je to hudba, která v nás umí vyvolat jedny z nejsilnějších emocí. Jenže když chcete audio nejen konzumovat, ale i vytvářet, nemáte mnoho možností, kde se to naučit. Většina kvalitní četby o zvukovém inženýrství je dostupná pouze v angličtině; a tato situace se za posledních 24 let, co se hudební produkci věnuji, zlepšila jen pramálo. Český internet je plný fór, kde najdete leccos, ale nic moc souvislého. Pravda, odborných článků už v naší mateřštině není takový nedostatek jako dřív, nicméně se zpravidla věnují spíše jednotlivostem, nebo nebývají určené pro začátečníky. Sám z pohodlnosti raději studuji komplexnější věci v češtině, v tomto případě jsem ale měl holt smůlu.

Náš průvodce bude rozdělený do několika článků ne proto, že by byl okruh zahrnutých témat nějak extrémně složitý, ale proto, že to prostě není možné sfouknout tak rychle, jako třeba recku gamesy. Větší rozsah je dán i tím, že na vás, naše ctěné čtenáře, není možné hned na startu valit strohé pokyny plné exotických termínů. Také není možné si ukazovat práci s audioaplikacemi a neříct, jak vlastně fungují. Musíme, protože jsme především magazín o PC tuningu, jednoduše předpokládat, že je náš typický čtenář stran zvukového inženýrství nepopsaným listem.

Podcasty, muzika, zvuk #1: Naučte se nahrávat a zpracovávat audio
i Zdroj: Google Images

První díl tedy zahrnuje obecné i konkrétní informace o terminologii používané v tomto oboru, resp. o oblasti, která se nás bude nejvíc týkat. Tím je myšlen zčásti i slovníček pojmů, jenž se v dnešním dílu sice ještě nevztahuje ke konkrétním úkonům, hned v dalším článku jej však už využijete i v praxi. Slovníček bude obsažen i na konci každého článku a bude reflektovat výrazy, které se v dané části vyskytly.

Dnes se podíváme na specifika digitálního zvuku, na s ním související rozsah lidského sluchu, a na současné hlasitostní standardy vyžadované on-line platformami, na nichž budete chtít své nahrávky publikovat. Tomuto konečnému zpracování nahrávky pro výsledné médium se říká mastering – to o něm bude celé naše snažení. Různé platformy mají různé standardy, a i když si soubor, který do nich nahrajete, beztak automaticky upraví podle sebe, jde o to zaručit, že vám tento automatický proces nepoškodí zvuk a že se vaše nahrávka mezi ostatními, profesionálně zpracovanými, neztratí ani v případě, že nedisponujete tím nejdražším vybavením. Možná ne úplně, ale velkou měrou to lze dohnat právě díky know-how.

Podcasty, muzika, zvuk #1: Naučte se nahrávat a zpracovávat audio
i Zdroj: Google Images

 

V závěru se podíváme na slibovaný slovníček, doporučíme něco ke čtení a nastíníme, co nás čeká příště. Každopádně vás ušetřím čtení o tom, jak se šíří zvuk nebo jak funguje lidský sluch – to nechám na suplech těláku a fyziky. Kdybychom si totiž vykládali o všem, co souvisí s tím či oním, se vším a s ničím, budeme jen přešlapovat na místě. 

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama