Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?

Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 11. 2020 03:00 61

Seznam kapitol

1. GeForce nebo Radeon? 2. Auta na baterky? 3. Je to přece k ničemu 4. Hlavně si to zdůvodnit 5. Tak proč to, sakra, děláme?

Jedna z největších záhad, která mě nepřestává fascinovat, je kontinuální flamewar nad drahými a často zcela nedostupnými produkty. Začalo to už v osmdesátkách, ale pokračuje to dodnes. Je to drahé? Není to vůbec dostupné? Nevadí, pojďme se pohádat, co je lepší!

Reklama

Ano, osmibity, ty věčné hádky nad osmibity – kdo má rychlejší záznam na kazeťák, kdo má více her, který je rychlejší, který je úplně na nic. Byla to legrace, ale když vám domů rodiče přinesli z práce obyčejné XT, náhle z vás byla šlechta. Tedy – šlechta, které se všichni smáli, protože to nemělo obvykle ani barevný monitor, žádný zvuk, mizerné hry – ale zato jste na tom mohli opravdu pracovat, a ukládat svou práci na diskety, což tomu dávalo extra kvalitu. Další sofistikované debaty – jako by si snad někdo mohl zajít do socialistické Elektry a koupit ikstéčko od Slušovic! V té době to byla podobná teorie, jako si jít koupit Ferrari – nestačilo mít jen peníze, museli chtít vám něco takového prodat.

Nedávno jsem si všiml dalších sofistikovaných debat, které se točily kolem toho, jestli je blbost koupit si elektromobil anebo ne. Opět se do sebe pustili příznivci obou táborů, ti, kteří vidí v Tesle a spol. budoucnost – a pak ti, kteří za jediné skutečné auto považují jenom Porsche, Ferrari, Maybach anebo Bentley. Nutno podotknout, že ti, kteří se smáli elektrickým „hračkám“, připravil nedávno Bentley velké zklamání, když oznámil, že od roku 2030 bude nabízet jenom elektromobily.

Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?
i Zdroj: PCTuning.cz

Když sleduji vypjaté hádky o tom, co je lepší a co jsou vyhozené peníze, vkrádá se mi do mysli otázka: Hádají se opravdu ti lidi, kteří na to vůbec mají peníze? Pokud jsem si všiml dobře, tak ti lidi, kteří vůbec na toto téma hádají a zároveň mají peníze, si prostě experimentálně tu věc koupí – a pak se uvidí. Ti, kteří chtějí Bentley a mají na Bentley, si prostě koupí Bentley a neřeší s ostatními, jestli to je dobrý nápad anebo není. Chtějí to, mají na to prachy, koupí si to, mají to. Hotovo.

Nejvíce halekání zní od lidí, kteří na to nemají. Z nějakého důvodu je tohle sport hlavně pro teenagery a mladé dospělé, u kterých je docela vysoká šance, že na diskutované produkty vůbec nemají. Ti dokáží rozebírat celé hodiny, zda je lepší Nvidia GeForce RTX 3090 anebo AMD RX 6900 XT, nebo Tesla Model X či Porsche Cayenne, protože to je pro ně zhruba stejný akademický problém jako rozhodování se, zda poletí na oběžnou dráhu spíše s Elonem Muskem anebo s klasickým Sojuzem od Roscosmosu. Případně zda vám pro adekvátní poslech doma stačí nějaký highendový DXD přehrávač Maranz, anebo je nutné vybetonovat základy pro špičkový gramofon, protože, to víte, vinyl je vinyl. To, že na něco nemáte prachy, neznamená, že se o to nemůžete s chutí pohádat – naopak to tomu dává mnohem větší grády!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama