Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?

Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 11. 2020 03:00 61

Seznam kapitol

1. GeForce nebo Radeon? 2. Auta na baterky? 3. Je to přece k ničemu 4. Hlavně si to zdůvodnit 5. Tak proč to, sakra, děláme?

Jedna z největších záhad, která mě nepřestává fascinovat, je kontinuální flamewar nad drahými a často zcela nedostupnými produkty. Začalo to už v osmdesátkách, ale pokračuje to dodnes. Je to drahé? Není to vůbec dostupné? Nevadí, pojďme se pohádat, co je lepší!

Reklama

Pak je tu další zajímavá kategorie diskutujících, kteří objasňují, „proč je něco blbost“. To jsou lidi, kteří nehádají o to, co je lepší, ale vysvětlují, proč je hlupák ten, kdo si něco koupil. Typicky se to objevuje u telefonů, kdy vám lidi vysvětlují, proč jsou ohebné Samsungy Fold nepotřebná technologie anebo jak jejich rozumný telefon s Androidem střední třídy si strčí nové iPhony do kapsy.  Případně vysvětlují, jaký je blázen ten, kdo si pořizuje dedikovaný highresový přehrávač a poslechová sluchátka, protože se pro to blbě shánějí DSD tracky, zatímco oni mají Spotify a špunty z krabičky od telefonu – a jsou nejvíce spokojení na světě.

Pokud jsou spokojeni – budiž jim přáno. Leč vysvětlování, proč je volba těch jiných „špatná“, mi připomíná klasické antické literární dílo. Zde si ho dovolím odcitovat – pro jeho krátkost ho odcituji v jeho plném rozsahu:

Liška a hrozny

Když uviděla hladová liška, jak z révy pnoucí se po stromě visí hrozny, chtěla se k nim dostat, ale nebylo to možné. Šla od nich pryč a pro sebe si povídala: „Jsou nezralé.“

Tak i mezi lidmi někteří, když nejsou schopni dosáhnout úspěchu, protože jim chybí síla, svádějí vinu na okolnosti.

Ano, klasické Ezopovo dílo z šestého století před naším letopočtem má dvě věty, s poučením celé tři. Dnes bychom to mohli přeformulovat jako „chtěl si koupit Samsung Fold, ale uviděl cenovku. Když odcházel, řekl si pro sebe – je to zbytečné.“ No ano, je to zbytečné, ale taky je to racionalizace, jak si vysvětlit, že něco prostě nemůžete mít. 

Racionální úvaha je nutná, protože technologický fanoušek často touží po něčem, pro co opravdu nemá racionální využití. Jistě, je skvělé pořídit si 8K monitor a nejvýkonnější grafiku – ale opravdu to potřebujete, abyste si dobře zahráli? Není racionálnější zvolit si spíš kvalitní FullHD anebo 2K monitor a k tomu adekvátní grafiku? Jak často hrajete? Přináší vám hraní nějaký zisk, anebo je to čistě zábava?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama