Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?
Článek Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?

Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 11. 2020 03:00 61

Seznam kapitol

1. GeForce nebo Radeon? 2. Auta na baterky? 3. Je to přece k ničemu 4. Hlavně si to zdůvodnit 5. Tak proč to, sakra, děláme?

Jedna z největších záhad, která mě nepřestává fascinovat, je kontinuální flamewar nad drahými a často zcela nedostupnými produkty. Začalo to už v osmdesátkách, ale pokračuje to dodnes. Je to drahé? Není to vůbec dostupné? Nevadí, pojďme se pohádat, co je lepší!

Reklama
Reklama

Pokud si racionálně zdůvodníte, že vám stačí něco levnějšího – dobře. Pokud máte dobré důvody, proč jít do špičkové sestavy – dobře. Pokud je vám jedno, na kolik to přijde a je to pro vás bezvýznamný parametr – taky dobře. Pokud vás potěší nějaký iracionální parametr celé té věci, třeba počet barev, kterými vaše grafika bliká anebo jak monitor umí zezadu podsvítit pokoj – taky dobře. Přesto existuje rozdíl mezi racionálním zdůvodněním a racionalizací: Racionální zdůvodnění je kalkulace, která vám pomáhá při výběru produktu tím, že si určíte svoje potřeby a hledáte to, co jim vyhoví při minimálních nákladech. Racionalizace je umělé zdůvodnění, proč vlastně nemáte chtít to, po čem ve skutečnosti doopravdy upřímně a intenzivně toužíte.

Já osobně rozlišuji luxus a exkluzivitu. Exkluzivita je, když si koupíte něco, co má vlastnosti, které jinde nenajdete – například třeba právě toho Folda, což je stále celkem unikát. Luxus je, kdybyste si to nechali předělat do pláště z masivního zlata. Exkluzivita přináší technickou kvalitu, luxus ne. Takže když se dívám například na superjachtu Khalilah – tak jako technicky dobrý, ale to, že si ji necháte oplácat zlatem, už hodnotím jako excesivní.

Ale co já vím, třeba jsou na tom racionále – například to je skvělá ženolapka. Ne každá žena obdivuje technické parametry produktu – když se to ale leskne zlatem, mnohé přitáhne už jenom to. A tak díky investici do extra vybavení přijdete ke spoustě krásek a sexu, jak se podařilo například podařilo miliardáři Olegu Děripaskovi s Nasťou Rybkou. (Nejsme příbuzní, ve skutečnosti se jmenuje Anastasja Vašukevič rozená Kostina – žádná Rybka.)

Většina technologických hádek, podle mých zkušeností, ženy ukrutně nudí. Dáte jim lepší přehrávač, kvalitnější sluchátka – dobře. Dárek je dárek. Vést ale diskuse, hádky o obecných principech, o věcech, které si stejně nemůžete koupit? To je trapné. Trvalo mi jistou dobu, než jsem zjistil, že vést společenskou debatu o pokrocích v plochých televizích je pro dámy stejně nudné, jako kdybychom hovořili například o čisté kvantové fyzice. Pokud nejde o debatu, zda něco skutečně koupíme anebo ne, je to takové plané tlachání.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning