Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít?

Proč se hádáme nad věcmi, které nemůžeme mít? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 11. 2020 03:00 61

Seznam kapitol

1. GeForce nebo Radeon? 2. Auta na baterky? 3. Je to přece k ničemu 4. Hlavně si to zdůvodnit 5. Tak proč to, sakra, děláme?

Jedna z největších záhad, která mě nepřestává fascinovat, je kontinuální flamewar nad drahými a často zcela nedostupnými produkty. Začalo to už v osmdesátkách, ale pokračuje to dodnes. Je to drahé? Není to vůbec dostupné? Nevadí, pojďme se pohádat, co je lepší!

Reklama

Pokud si racionálně zdůvodníte, že vám stačí něco levnějšího – dobře. Pokud máte dobré důvody, proč jít do špičkové sestavy – dobře. Pokud je vám jedno, na kolik to přijde a je to pro vás bezvýznamný parametr – taky dobře. Pokud vás potěší nějaký iracionální parametr celé té věci, třeba počet barev, kterými vaše grafika bliká anebo jak monitor umí zezadu podsvítit pokoj – taky dobře. Přesto existuje rozdíl mezi racionálním zdůvodněním a racionalizací: Racionální zdůvodnění je kalkulace, která vám pomáhá při výběru produktu tím, že si určíte svoje potřeby a hledáte to, co jim vyhoví při minimálních nákladech. Racionalizace je umělé zdůvodnění, proč vlastně nemáte chtít to, po čem ve skutečnosti doopravdy upřímně a intenzivně toužíte.

Já osobně rozlišuji luxus a exkluzivitu. Exkluzivita je, když si koupíte něco, co má vlastnosti, které jinde nenajdete – například třeba právě toho Folda, což je stále celkem unikát. Luxus je, kdybyste si to nechali předělat do pláště z masivního zlata. Exkluzivita přináší technickou kvalitu, luxus ne. Takže když se dívám například na superjachtu Khalilah – tak jako technicky dobrý, ale to, že si ji necháte oplácat zlatem, už hodnotím jako excesivní.

Ale co já vím, třeba jsou na tom racionále – například to je skvělá ženolapka. Ne každá žena obdivuje technické parametry produktu – když se to ale leskne zlatem, mnohé přitáhne už jenom to. A tak díky investici do extra vybavení přijdete ke spoustě krásek a sexu, jak se podařilo například podařilo miliardáři Olegu Děripaskovi s Nasťou Rybkou. (Nejsme příbuzní, ve skutečnosti se jmenuje Anastasja Vašukevič rozená Kostina – žádná Rybka.)

Většina technologických hádek, podle mých zkušeností, ženy ukrutně nudí. Dáte jim lepší přehrávač, kvalitnější sluchátka – dobře. Dárek je dárek. Vést ale diskuse, hádky o obecných principech, o věcech, které si stejně nemůžete koupit? To je trapné. Trvalo mi jistou dobu, než jsem zjistil, že vést společenskou debatu o pokrocích v plochých televizích je pro dámy stejně nudné, jako kdybychom hovořili například o čisté kvantové fyzice. Pokud nejde o debatu, zda něco skutečně koupíme anebo ne, je to takové plané tlachání.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama