Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc
PCTuning Článek

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

5. 6. 2012 03:00 51

Seznam kapitol

1. Zelená bestie 2. Komponenty 3. Komponenty II. 4. Vodní chlazení
5. Vodní chlazení  6. Provedení sestavy 7. Testy 8. Závěrem

Výkonné komponenty, vodní chlazení, rozpočet dovolující si pěkně pohrát. Firma Profnet se chytila příležitosti a sestavila na míru další z řady zakázkových sestav. Měli jsme štěstí a výsledek jsme si mohli detailně prohlédnout. Přidělili jsme mu pracovní název „Green“ – a to především díky atypickému toxickému podsvícení.

Reklama
Reklama

Na následujících řádcích bych rád probral kompletně všechny komponenty, které firma Profnet pro potřeby tohoto zeleného krasavce zvolila. A začneme jak jinak než od procesoru.

CPU – EK Water Blocks EK-Supreme HighFlow Universal

V případě chladiče, respektive chladícího bloku procesoru, jehož předpokladem je výrazné taktování, je jasné, že musíme sáhnout po tom nejvýkonnějším. Favoritů by mohlo být několik, nicméně dodavatel zvolil osvědčený produkt od výrobce EK Water Blocks, který koresponduje i s ostatními bloky použitými v systému. Univerzální řešení pak dovoluje bezproblémovou montáž na takřka jakýkoliv socket.

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

V čem je tento kus tak výjimečný? Nová HighFlow verze nabízí menší restriktivitu a tedy i vyšší průtok a celkově zvýšený výkon, za který si potencionální zákazník zaplatí necelé dva tisíce korun. Použita byla poniklovaná verze s plexi víčkem.

MoBo blok – EK Water Blocks EK-FB RE4 + Koolance MVR-40 Mosfet

Chlazeno má být opravdu vše, takže ani základní deska nebude výjimkou. Původní masivní heat-pipe chladiče tedy dostaly „padáka“ a na jejich místo se usídlí EK Water Blocks EK-FB RE4, částečný Full Board s plexi víčkem, skrz které je perfektně vidět průtok „toxické kapaliny“ starající se o chlazení.

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

Jelikož ale blok nedisponuje chlazením mosfet, byl ještě přidám další drobeček v podobě řešení od firmy Koolance.

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

Co se týče zpracování, blok má celkovou hmotnost 650 gramů a je vyroben z mědi, pouze kryt je plastový, tedy z plexiskla. Blok se upevňuje za pomoci 13 šroubů a fitinky jsou pro závit 1/4“. Cena bloku je už o něco vyšší – jemně převyšuje částku 3 tisíc Kč, k tomu dalších necelých tisíc korun za chladič mosfet.

VGA blok – EK Water Blocks EK-FC680 GTX

Blok pro grafickou kartu je v našem případě zastoupen hned třikrát. Jelikož použité karty dokáží v case opravdu pořádně „zatopit“, je ideálním řešením opět fullcover blok. Řešení bylo zvoleno podobně jako u základní desky, od společnosti EK Water Blocks a i zde firma sáhla po poniklovaném typu, taktéž s plexi krytem. Blok vychází z referenčního designu karty GTX680, takže sedí naprosto perfektně a nabízí bezkonkurenční výkon. Zároveň je vyroben tak, aby bylo možné fitinky šroubovat z obou stran, takže není problém ani propojení do SLI.

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

Váha celého bloku je přes 1 kg, takže karty dostanou o dost větší zátěž, než v případě referenčního chladiče, na druhou stranu je blok naprosto pevný, takže nemůže docházet k prohýbání karty, což je výhoda. Cena jednoho kusu bloku je u hranice 3 tisíc a navíc byly bloky ještě opatřeny speciálními spojkami pro zapojení do SLI, aby nebylo nutné osazovat standardní fitinky a složitě řešit propojení skrz hadice.

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

RAM blok – MIPS RAM Freezer 3

Jelikož máme osazeny celkem čtyři paměťové moduly, které se umí také velmi hezky rozehřát, tak je třeba nasadit i chladící blok pro tyto účely. Byl vybrán blok méně známé firmy MIPS, který nese označení RAM Freezer 3. Je vyroben z hliníku - ten objímá jednotlivé paměťové moduly (není povrchově upraven jen obroben), z mědi - k té jsou namontovány jednotlivé hliníkové bloky s RAM moduly a z mosazi - která je poniklována a je z ní vyroben blok pro samotnou vodu a dále bloky se závitem na fitinky. Blok se i vzhledově výborně hodí ke zbytku komponent vodního chlazení.

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

Musím přiznat, že řešit chlazení paměťových modulů vodou vypadá a funguje efektivně, ale pořizovací cena tohoto řešení je až neuvěřitelně vysoká. Za komplet totiž zaplatíme bezmála čtyři tisíce korun.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning