PCTuning Článek

Profnet GreenElysium – zajímavý způsob, jak utratit 150 tisíc

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
5. 6. 2012 01:00 51 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Zelená bestie 2. Komponenty 3. Komponenty II. 4. Vodní chlazení
5. Vodní chlazení  6. Provedení sestavy 7. Testy 8. Závěrem

Výkonné komponenty, vodní chlazení, rozpočet dovolující si pěkně pohrát. Firma Profnet se chytila příležitosti a sestavila na míru další z řady zakázkových sestav. Měli jsme štěstí a výsledek jsme si mohli detailně prohlédnout. Přidělili jsme mu pracovní název „Green“ – a to především díky atypickému toxickému podsvícení.

Reklama
Reklama

Čerpadla – Laing DDC 12V - 1T Plus + XSPC Dual Plexi TOP

I sebelepší bloky by byly k ničemu, kdyby se o tok vody nepostaralo kvalitní čerpadlo a jelikož u tohoto PC se nic nenechává náhodě, jsou zde zapojena hned dvě čerpadla za sebou. Jedná se o velmi oblíbený a také výkonný model Laing DDC 1T+, který je navíc ještě upraven za pomoci plexi topu. Firma XSPC tento top nabízí také ve variantě pro dvě čerpadla, takže spojení čerpadel je naprosto jednoduché. Top však neplní pouze tuto funkci, ale také zvyšuje výkon, což je pro nás podstatné.

Díky tomu se samozřejmě demontuje i kryt čerpadla s plastovými fitinkami, které se nahradí dvojicí mosazných, totožných se zbytkem systému. Závit je opět 1/4". Cena čerpadla se v současnosti pohybuje kolem 2300 Kč. Čerpadla jsou umístěna ve spodní části skříně s přímým přívodem z expanzní nádoby, takže údržba systému, potažmo jeho první napuštění, je velmi příjemné a jednoduché.

Expanzní nádoba – Alphacool Repack Dual Bayres 5,25" Clear

Už z názvu je jasné, o co jde – jedná se vlastně o krabičku z plexiskla, která zaujme dvě 5,25“ pozice. Obsahuje napouštěcí ventil a zároveň šroubení pro fitinky, které nádobu sloučí s okruhem. Alphacool chce svým zákazníkům nabídnout i nějakou tu podívanou, takže opatřil strany otvory pro montáž LED. Expanzní nádoba se tedy po zapojení počítače příjemně rozsvítí a je vidět rozvířená hladina chladicí kapaliny.

Obdobně bylo řešeno i nasvícení čerpadel a obdobně jsou použity RGB LED. Diody jsou napojeny na monitorovací panel, který mění barvu LED dle teploty kapaliny. Po zapnutí sestavy svítí modře, poté přejde do zelena a v případě přehřátí se rozzáří červeně - v nejhorším případě začnou LED blikat.. Přítomnost expanzní nádoby v okruhu však hodnotím pozitivně. Navíc v kombinaci s monitorovacím panelem je to výborné řešení.

Výměník – Magicool Copper Radiator Triple Xtreme 360

Když už máme velmi výkonný komplet, je samozřejmě třeba vodu i efektivně chladit. Tady se řešilo několik variant, ale požadavek majitele byl poměrně jasný v tom, že chtěl mít výměník vyvedený mimo case, i když se zachováním určité mobilnosti. Právě z toho důvodu byly na bočnici připraveny háčky pro jeho upevnění. Volba ale musela padnout na dostatečně výkonné řešení. Výměníků nad 4× 120 mm není příliš mnoho, respektive donedávna nebylo. Jejich oblíbenost ale roste a s ní i nabídka výrobců.

Dodavatel v našem případě zvolil méně známý produkt firmy Magicool – model Triple Extreme 360, která jakoby spojoval tři 360 výměníky. Osadit lze samozřejmě devíti kusy ventilátorů 120mm. Použity byly osvědčené modely NF-P12 od firmy Noctua.

Cena výměníku je příjemných 2800 Kč, nicméně pokud nejste limitování rozměry, tak nic lepšího nemůžete sehnat.

Hadice a fitinky

Nepostradatelnou součástí vodního chlazení jsou i hadice. Bohužel se také může jednat o poměrně drahou součást, pokud požadujeme kvalitní řešení. Lze naopak i velmi ušetřit, pokud pořídíte nějaké obyčejné hadice, které však často trpí na lámání a nedovolí ohnutí v požadovaném úhlu. Zde se ani na hadicích nešetřilo, takže jsou použity Tygon R3603 o vnějším průměru 15,8 mm a vnitřním 11,1 mm – tedy naprostý ideál v kombinaci s vybranými fitinkami.

A fitinky jsou také to poslední, o čem se zmíním. Rozhodně se nešetřilo, takže je použito několik typů, ať rovných, nebo úhlových. Ty rovné jsou od EK WaterBlocks a jedná se o typ EK-PSC Fitting. Úhlové pak vyráběla firma Alphacool a jednalo se o typy HF L Connector G1/4 OT to G1/4 IT a HF Adaptor 45-Degree G1/4 OT to G1/4 IT.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning