Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností
Článek Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností

Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

14. 11. 2012 03:00 39

Seznam kapitol

1. Myšlenka 2. Návrh a první kroky realizace 3. Lakování 4. Sestavení skříně 5. Osazení komponentami 6. Zhodnocení a rozšíření

Nejste spokojeni se zvukem vašeho počítače? Existuje spousta způsobů, jak snížit hlučnost počítače, od tichých chladičů až po odhlučňovací materiály. Někteří z nás jdou ještě dál a sáhnou po vodníkovi. Ani to ale není stoprocentní řešení. Dnes si ukážeme stavbu skříně na míru, která využívá unikátní koncept extrémně tichého chlazení.

Reklama
Reklama

Snad kdykoli něco vytvářím, ať už je to program nebo skříň tak už v průběhu práce objevuji způsoby, jak to či ono udělat lépe. Stejně tomu tak bylo v tomto případě. U nastříhaných provrtaných a nalakovaných plechů je ale těžké něco měnit, takže se člověk s drobnými nedostatky musí smířit a poučit se. Většina se dá eliminovat ve fázi návrhu, ale jen za předpokladu, že přesně víte, co chcete, a hlavně znáte výrobní postupy.

Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností

Nyní konkrétně. Co se týče odhlučnění, tak nemám nástroje na měření hladiny hluku, ale to vlastně ani není potřeba, protože rozhodující je subjektivní dojem uživatele. Ten je takový, že se nepodařilo dosáhnout „absolutního“ odhlučnění, zhruba z 30 cm je slyšet nízkofrekvenční zvuk – za předpokladu, že je zavřené okno a člověk se ani nehne (a nedýchá :)). To je uspokojivý výsledek. Pokud by někdo zapůjčil měřič, tak můžu dodat i hodnoty.

Z hlediska funkčnosti drobné nedostatky představovala obtížnější montáž zdroje a vnitřního radiátoru. Ale to bylo způsobeno tím, že jsem začal montáží modulu základní desky a pak nezbývá moc místa okolo.

Co se týče vizuální stránky, tak to je individuální, já vidím drobný problém v nevhodném typu barvy, který se nedal dobře brousit a tím pádem vytvořit dokonalý povrch.

Pro mnohé by mohlo být výhodou to, že do skříně neproudí žádný vzduch a tím pádem ani prach – komponenty vypadají jako nové i po dlouhé době provozu.

Všechny zmíněné nedostatky by nebyl problém odstranit u budoucí skříně (zase by se beztak objevily nějaké nové).

Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností

Osvětlení komponent

Cena a čas

Výroba samotné skříně zabrala cca měsíc času (8 hodin denně), při dalším kusu podobné skříně by to zabralo zhruba polovinu času, technologie je už vyzkoušená a nemusely by tam být prodlevy při nátěrech.  

U ceny je to komplikovanější, používám vlastní zásoby na spoustu částí. Pokud by se vše kupovalo, tak bych to odhadoval, jak je uvedeno v tabulce. Důležité je říct, že občas potřebujete například kousek plexi, ale ve většině případů se dá sehnat jen ve velkých formátech a přijde to i na desítky tisíc, takže lepší hledat jinde, popř. nějaký jiný, dostupnější materiál.

 
Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností
Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností
 

Ceny jsou orientační a většinou za použitý hardware respektive materiály ze sběrny atd.

*

cena

radiátoru

je jen symbolických 200 Kč, protože majitel se ho chtěl zbavit

Budoucí úpravy

Především zdokonalení organizace kabelů, jejich sleeving pomocí paracordu, ještě váhám mezi černou a bílou, ale pravděpodobně zvolím černou, protože se neušpiní tak snadno a mohla by se hodit i do jiného barevného provedení skříně.

Dále to chce něco udělat s poměrně nevzhlednými hadicemi (jsou už z minulé skříně). V úvahu přichází buď jejich ponechání a překrytí spirálovitou chráničkou na kabely. Vyzkoušený vzorek sedí dobře a vypadá to mnohem líp. Druhou možností je mnohem radikálnější zákrok spočívající ve výměně hadic za měděné trubky. To přináší další komplikaci v podobě ohýbání trubek a výroby úplně nových fitinek – ty, co se současně používají pro měděné trubky ve vodním chlazení, nejsou zcela bezpečné (tzn. fungují dobře, ale trubka drží ve fitince jen díky dvěma o-kroužkům, což při nějakém tlaku nebo při otřesech může vést k uvolnění). 

Projekt UCase – unikátní skříň s nulovou hlučností

Další case

V průběhu stavby této skříně už vznikaly koncepty pro možné nástupce, v současné době pracuji na detailním 3D modelu. Dochází především ke zdokonalení konstrukce, zvýšení modularity, snadnosti instalace a manipulace s komponentami a i proměnném vzhledu skříně přidáním možnosti „skinů“. Vzhledem k časové a i finanční náročnosti takového projektu to zatím odkládám, jedině pokud by se objevil nějaký zájemce nebo sponzor případně někdo s CNC frézkou (nebo jinou CNC technologií pro opracování hliníku). Pro sebe ale mám tuto skříň a bohatě mi stačí.

Používané nástroje

Stojanová vrtačka

Ohýbačka plechu 1 metr

Tabulové nůžky 1 metr

Kompresor s expou a stříkací pistole

Spousta drobných nástrojů, vrtaček, brusek, pil atd.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning